Reklama

Kłodzko: pomoc z WOŚP dla naszego szpitala

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. FB/Maciej Awiżeń

Kłodzko: pomoc z WOŚP dla naszego szpitala - Zdjęcie główne

Łóżka od WOŚP trafiły do Kłodzkiego szpitala | foto Fot. FB/Maciej Awiżeń

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Pomoc dla kłodzkiego szpitala z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz od Ireny Eris

Szpital w Kłodzku otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 17 łóżek, w tym 2 łóżka specjalistyczne do intensywnej terapii. Na tym jednak nie koniec pomocy, która trafiła do Kłodzka. Szpital otrzymał również dla chorych 17 specjalistycznych materacy, zapobiegających również odleżynom. Wielkie serce okazała również Irena Eris Hotel SPA Dr Irena Eris Polanica Zdrój przekazując łącznie ponad kilkaset sztuk różnego typu niezbędnych środków dla pielęgnacji i higieny szczególnie podczas choroby: mydeł antybakteryjnych, serum do rąk, kremów do rąk, masek nawilżających, czy żeli antybakteryjnych.

 

Szpital od dłuższego czasu ma problemy finansowe i musi korzystać z pomocy starostwa. W środę na sesji starostwa powiatowego w Kłodzku, radni podjęli uchwałę o przekazaniu 2,9 mln złotych na straty dla kłodzkiego szpitala. Z budżetu starostwa zostaną pokryte straty finansowe, które poniósł szpital w Kłodzku w 2019 roku. Starostwo ma czas na przekazanie środków do 31 grudnia tego roku. To nie pierwszy raz kiedy straty szpitala są finansowane z budżetu powiatu. Sumy, jakie powiat przeznacza co roku na pokrycie strat szpitala dorównują wydatkom na remonty dróg.

- Przypominam, że za rok 2018 przekazaliśmy ok. 3,6 miliona zł na ten cel. Służba zdrowia to zadania rządowe i pokrywanie strat ZOZ, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku, nie powinno być finansowane ze środków samorządu. Sytuacja taka dotyczy praktycznie wszystkich powiatów w Polsce. W naszym przypadku dokładamy rocznie do zadań rządowych ok. 10 mln nie mając przecież zbyt wielu możliwości przychodów, są to więc pieniądze zabierane z innych dziedzin. Ciekawy jestem, czy dożyjemy kiedyś czasów z jasnym rozdziałem źródeł, funkcji i odpowiedzialności czyli wg zasady czyja odpowiedzialność tego pieniądze - mówi Marek Mazurkiewicz przewodniczący komisji budżetu i finasów rady powiatu kłodzkiego.

 

Dziura w systemie

Marek Mazurkiewicz wyraził swoje niezadowolenie w związku z takim obrotem spraw. Twierdzi, że pomimo tego, że to państwo gospodaruje pieniędzmi na tego typu wydatki, to i tak wydawane są one z budżetów powiatowych i powiat kłodzki nie jest w tym żadnym wyjątkiem. Zapowiada, że wbrew prawu i logice będzie rekomendował zagłosowanie za uchwałą, co wiąże się ze stratą powiatowych pieniędzy. Jednak nie ma prawdopodobnie innego wyjścia, aby szpital w Kłodzku mógł normalnie funkcjonować.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy