reklama

Powiat Kłodzki: Grupa Sudecka GOPR ma pełne ręce roboty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Grupa Sudecka GOPR

Powiat Kłodzki: Grupa Sudecka GOPR ma pełne ręce roboty - Zdjęcie główne

Powiat Kłodzki: Pomimo końcówki zimy, ratownicy GOPR dalej mają wiele pracy | foto Fot. Grupa Sudecka GOPR

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Kłodzki: Grupa Sudecka GOPR rośnie w siłę. W tym roku zgłosiła się rekordowa ilość chętnych do pracy.
reklama

Powiat Kłodzki. Grupa Sudecka GOPR już niedługo powiększy swoje szeregi. Niestety wypadków w górach ciągle przybywa. 

 

Rekord

W tym roku do pracy w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym zgłosiła się rekordowa ilość chętnych. Na Czarnej Górze były sprawdzane umiejętności kandydatów chętnych, aby zostać ratownikiem. Żeby zdać egzamin praktyczny, należy przede wszystkim wykazać się wytrzymałym organizmem. Poza tym sprawdzana jest również znajomość terenów górskich i umiejętność jazdy na  nartach zarówno po przygotowanych jak i dzikich terenach. Egzaminy były przeprowadzane 6 i 7 lutego. 

 

Ratownicy wciąż potrzebni

Już niedługo dowiemy się, ilu kandydatom udało się tak naprawdę przejść wyczerpujący test. Jedno jest pewne - ratownicy cały czas są potrzebni. Ilość wypadków w tym sezonie narciarskim momentami bywa przerażająca. W sam ubiegły weekend doszło do  18 wypadków narciarskich i snowboardowych, a także do 4 wypadków górskich. Jak informuje Grupa Sudecka GOPR dwa wypadki miały miejsce w tym samym czasie i miejscu. - Jedna z osób doznała poważnej a przede wszystkim niezwykle bolesnej kontuzji w okolicach biodra. Po zaopatrzeniu urazu ratownicy skontaktowali się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu w celu ustalenia miejsca przekazania poszkodowanego. Dyspozytor CPR zadysponował Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które przejęło narciarza na przygodnych lądowisku nieopodal Schroniska Jagodna. 

 

Powiat Kłodzki: Grupa Sudecka GOPR ma pełne ręce roboty

 

Ratunek

Uczestnicy sportów zimowych w groźnych sytuacjach coraz częściej korzystają z aplikacji Ratunek. Dzięki aplikacji uprawianie turystyki górskiej stało się bezpieczniejsze. W trakcie zgłoszenia wypadku przez osobę potrzebującą pomocy, aplikacja Ratunek podaje jej dokładną lokalizację - nawet do 3 m. Dzięki stosowaniu aplikacji ratownicy mogą szybciej i skuteczniej dostać się do osoby poszkodowanej. 

Natalia Kołodziej, inf. Grupa Sudecka GOPR

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama