REKLAMA

Powiat Kłodzki: Przymusowa eutanazja drobiu od 4 stycznia

Powiat Kłodzki: Do jutra masz czas na zagospodarowanie własnego drobiu

Powiat Kłodzki: Od jutra rusza przymusowa eutanazja drobiu hodowlanego w powiecie kłodzkim. Co to oznacza dla mieszkańców posiadających drób?

Powiat Kłodzki: Ptasia grypa atakuje. Po wykryciu ogniska choroby w Szalejowie Dolnym, Gmina Kłodzko ogłosiła masową likwidację drobiu w Szalejowie Dolnym oraz Starym Wielisławiu.

 

Powiat Kłodzki - gdzie się zaczęło?

Przypadek groźnej dla ptaków choroby, 22 grudnia wykryto Szalejowie Dolnym. Trzymano tam ponad 80 kur. Kiedy w połowie grudnia grudnia kilka ptaków padło, zlecono badania laboratoryjne. To właśnie one potwierdziły przypuszczenia, że to zjadliwa ptasia grypa. Zdecydowano o wybiciu reszty stada oraz o wprowadzeniu szczególnych środków bezpieczeństwa. 

 

Eutanazja drobiu

W związku z koniecznością  zwalczania zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu kłodzkiego, powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o masowej likwidacji drobiu. Zostanie ona przeprowadzona we wszystkich gospodarstwach bez względu na stan zdrowia zwierząt. Drób zostanie poddany eutanazji, a następnie trafi do zakładu utylizacji. Transport zwierząt nastąpi w odpowiednio zabezpieczonych samochodach. Likwidacja drobiu zacznie się od 4 stycznia 2021 r. w miejscowościach Szalejów Dolny oraz Stary Wielisław. 

 

Co ze zdrowymi zwierzętami? 

Z racji tego, że likwidacja obejmie wszystkie, nawet zdrowe zwierzęta, można do 4 stycznia samemu zdecydować, co z nimi zrobić. Zdrowy drób można ubić we własnym zakresie na swoje potrzeby. Za drób, który został poddany eutanazji przysługuje odszkodowanie. Warunkiem jest zgłoszenie do powiatowego lekarza weterynarii. W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko właściciela drobiu, adres gospodarstwa oraz ilość sztuk do ubicia. Dane należy przesłać na adres mailowy inspekcji weterynaryjnej w Kłodzku: klodzko@wroc.wiw.gov.pl 

Więcej informacji dostępnych jest pod numerem telefonu 74 867 36 63. 

 

Jak rozpoznać ptasią grypę? 

Główne oznaki ptasiej grypy u drobiu to: depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność oraz biegunka. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Wirus ginie w około 70 stopniach, a więc przy zachowaniu odpowiedniej higieny, nie stanowi większego zagrożenia dla ludzi. 

Natalia Kołodziej

 

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o emisji Sanatorium Miłości z Polanicy-Zdrój 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (8): Powiat Kłodzki: Przymusowa eutanazja drobiu od 4 stycznia

Obrazek użytkownika Jola
 • Jola
 • 03-01-2021

Czy na te grype nie ma leku, tylko wytłuc rolnikowi zarobek. Odszkodowanie? Już to widzę. Haniebne
Obrazek użytkownika WolnyCzłowiek
 • WolnyCzłowiek
 • 04-01-2021

Stop Szczepieniom - Międzynarodowy Holokaust-Wolny Człowiek to taki bez szmaty na twarzy. Pamiętajcie że to jest bezprawne są biura które za darmo pomagają z tym bezprawiem- Lega Artis -Warszawa. Pamiętajcie że szczepionka została dopuszczona WARUNKOWO oraz nie ma badań, testów dotyczących skutków ubocznych w przypadku podania z innymi lekami, dotyczy osób nie tylko starszych. Pamiętaj obywatelu !!! Mamy coraz więcej leków a czy jesteśmy coraz bardziej zdrowi- policz ile jest reklam w TV głównego ścieku !!! Obecnie mowy marketing i afera że aktorzy są szczepieni bez kolejki - nie dajcie się nabrać chcą Wam pokazać że to takie bezpieczne że aż wchodzą drzwiami i oknami aby się zaszczepić. Jeśli to czytasz przekaż osobą bez internetu- szukaj prawdy.
Obrazek użytkownika Suweren
 • Suweren
 • 04-01-2021

Teraz wybijają kury a nas będą chcieli wybijać szczepieniami. Dość tej propagandy i farsy !!!
Obrazek użytkownika Łukasz
 • Łukasz
 • 04-01-2021

Tak wybić ale tych z powiatowego zacząć od dyrekcji i przeprowadzić eutanazję niech do mnie przyjadą to zamiast kur będą to inne zwłoki .Wypierdal.ć
Obrazek użytkownika Kazimierz Winiarek
 • Kazimierz Winiarek
 • 04-01-2021

Drogi Panie Łukaszu po tym agresywnym wpisie może być Pan pewien że przyjedziemy jutro zgłaszam ten post Policji gdyż występuje tam realna groźba pod adresem inspektorow weterynarii.
Obrazek użytkownika WolnyCzłowiek
 • WolnyCzłowiek
 • 05-01-2021

Kazimierz Winiarek nie strasz nie strasz bo się zesrasz. Właśnie przez takich jak Ty Państwo Polskie upada. Konfidencie, wstyd dla matki że takiego syna urodziła.
Obrazek użytkownika Columbo
 • Columbo
 • 06-01-2021

To jest taka ptasia grypa, jak cała ta pandemia. Chodzi o likwidacje małych przedsiebiorstw i rolnictwa, i o uzależnienie ludzi od korporacji. Za niedługo wprowadzą dochód minimalny.
Obrazek użytkownika Krzysztof
 • Krzysztof
 • 14-01-2021

Kazimierz Winiarek komentarz internauty faktycznie nie jest kulturalny i przekracza ustalone granice współżycia społecznego, ale czy czasem to nie przesada z tą policją? Czy nie właściwsze jest usunąć lub ukryć komentarz w tego typu przypadkach? Poza tym zdenerwowanie czytelników jest zrozumiałe, bowiem wielu z nich świadomych jest, że tzw "ptasia grypa" używana jest do niszczenia zaplecza gospodarczego oraz możliwości utrzymania zdrowej hodowli drobiu. To samo tyczy się tzw. ASF i biorą w tym udział urzędnicy państwowi, zatem rozgoryczenie hodowców jest zrozumiałe. I na koniec pytanie. Gdzie można zgłosić dziennikarza, który nie wykazuje się wystarczająca wiedzą podczas publikowania materiału i powierzchownie przekazuje temat, co również może powodować szkody. To pytanie retoryczne, oczywiście, aby Panu coś uświadomić. Pozdrawiam

Polanica-Zdrój: Funkcjonariusze policji ścigali młodego mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej.

Powiat Kłodzki: Zachęcamy do udziału w badaniu . Czy jesteś zadowolony z życia w swojej miejscowości?

Fot. Zieleniec Ski Arena

Stacje narciarskie w Powiecie Kłodzkim podpisały się pod apelem do Jarosława Gowina. Chcą zniesienia obostrzeń na stokach. Jakie podają argumenty?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×