REKLAMA

Koronawirus w Czechach: Sytuacja się uspokaja. Zniesiono stan wyjątkowy

Koronawirus w Czechach: Liczba zakażeń maleje

Fot. Andrzej Sienkiewicz Globtroter.info

Powiat kłodzki. U naszych czeskich sąsiadów sytuacja pandemiczna powoli się uspokaja. W poniedziałek ogłoszono koniec stanu wyjątkowego

Koronawirus w Czechach. W ostatnich dniach Czesi zanotowali najniższą liczbę zakażeń od początku września. Zniesiono także stan wyjątkowy. 

 

Znaczny spadek zakażeń

W ubiegłą niedzielę w Czechach odnotowano 976 nowych zakażeń. Natomiast na początku marca dzienna liczba zakażeń sięgała nawet 12 tysięcy. Od poniedziałku, wraz ze zniesieniem stanu wyjątkowego, do szkół wrócili uczniowie klas 1-5. Zakończyły się m.in. także ograniczenia w przekraczaniu granic powiatów na terenie kraju. Stan wyjątkowy przestał obowiązywać o północy w niedzielę, 11 kwietnia. Był wprowadzony 5 października ubiegłego roku i od tamtej pory kilkukrotnie go przedłużano. Czechy są jednym z najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa krajów Europy. W liczących ponad 10, 7 mln mieszkańców Czechach, wykryto do tej pory ponad 1,5 mln zakażeń. Aktualnie, według czeskiego resortu zdrowia, w szpitalach wolnych jest 27% łóżek z możliwością podłączenia do tlenu. Wyzdrowiało ponad 90% zakażonych koronawirusem osób.

 

Co się zmieniło?

Na posiedzeniu, we wtorek 6 kwietnia, rząd Andreja Babiša zatwierdził szereg nadzwyczajnych środków, za pomocą których Ministerstwo Zdrowia mogło wprowadzić nowe zasady obowiązujące po zniesieniu stanu wyjątkowego:

- Dzieci w klasach przygotowawczych i uczniowie szkół podstawowych powrócili do nauki w trybie stacjonarnym lub hybrydowym, w zależności od liczby uczniów w klasie

- W szpitalach znów będą odbywać się planowane zabiegi

- Zniesiono zakaz przemieszczania się między powiatami 

- Imprezy okolicznościowe dozwolone z limitem gości. Na weselach i pogrzebach maksymalnie może znajdować się 15 osób

- Na targowiskach znów można sprzedawać produkty spożywcze

- Możliwe jest zwiedzane ogrodów botanicznych i zoologicznych, ale tylko w ich zewnętrznych częściach

Koronawirus w Czechach póki co ustępuje, oby taki stan utrzymał się u naszych sąsiadów jak najdłużej. Wiąże się to także z bezpieczeństwem mieszkańców naszego powiatu, spośród których wielu pracuje na terytorium Czech. 

Natalia Kołodziej, inf. Ministerstwo Zdrowia

 

Bystrzyca Kłodzka - Nastolatek napadł na sklep z nożem w ręku. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Koronawirus w Czechach: Sytuacja się uspokaja. Zniesiono stan wyjątkowy

Fot. archiwum redakcji

Kłodzko. PKS w Kłodzku wystawił na sprzedaż ponad 20 pojazdów, w większości autobusów. Najtańszy z nich można nabyć już za niecałe 4 tysięcy złotych.

Lewin, Bardo i Żarów - te trzy gminy utrzymały prowadzenie i wygrały w rządowym konkursie Rosnąca odporność w powiatach kłodzkim, ząbkowickim i świdnickim. Dostaną po milionie złotych

Fot. Fb - Jaszkowa Dolna

Jaszkowa Dolna: Trwają przygotowania do sobotniego otwarcia Wioski Świątecznej. Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×