REKLAMA

Kłodzko: Kto odpowie za sprawowanie nadzoru nad rodziną Hani?

Kłodzko: Sąsiedzi nie zgłaszali do służb przemocy domowej w rodzinie Lucyny K.

Kłodzko. Wszystkie instytucje i służby, które miały do czynienia z rodziną zabitej Hani, będą skontrolowane.

Kłodzko. Prokuratura bada sprawę rodziny Hani. Czy konkretne osoby ze służb będą pociągnięte do odpowiedzialności? 

 

Cisza w sprawie

Prokuratura nie jest w posiadaniu żadnych przełomowych informacji i ustaleń od czasu aresztu dla konkubenta matki Hani. W toku postępowania prokuratura wyjaśnia wszystkie okoliczności tego tragicznego zdarzenia od 1 stycznia 2018 włącznie. Taki jest okres zarzutu, jakim są objęci obydwoje podejrzani w tej sprawie. Śledczy sprawdzają także, jak był sprawowany nadzór kuratorski oraz jak działała opieka społeczna w zakresie pomocy i asystenta rodziny. Badają, czy były interwencje policji i jeśli tak - to czym się zakończyły i  przede wszystkim czy były przeprowadzone prawidłowo. - To wszystko wyjaśniamy w toku prowadzonego śledztwa. Oczywiście, to nie jest tak, że badamy tylko zachowanie kuratora i pracowników OPS Kłodzko, a policjantów zostawiamy zupełnie z boku. Sprawdzamy absolutnie wszystkie instytucje zaangażowane do pomocy i kontroli tej rodziny - wyjaśnia prokurator Tomasz Orepuk, rzecznik prokuratury okręgowej w Świdnicy. Na pytanie odnośnie długości śledztwa, dostajemy odpowiedź - Jest to normalna rzecz, że takie postępowania trwają. 

Czy matka zabitej Hani była krzywdzona w domu dziecka? Kliknij tu, aby czytać dalej

 

Gdzie byli sąsiedzi? 

Wszyscy jesteśmy mądrzy po szkodzie. - Teraz się okazuje, że ponoć wszyscy o wszystkim wiedzieli jeżeli chodzi o sąsiadów, natomiast nikt z wyjątkiem jednej sąsiadki nigdzie tego nie zgłaszał. Wszyscy obudzili się w internecie i w komentarzach pod artykułami. Gdzie ci ludzie byli wcześniej? - pyta Tomasz Orepuk. Kuratorzy, sąd, opieka społeczna, policja czy nawet prokuratura działają wtedy kiedy mają informacje. Żeby mieć te informacje, ktoś musi je tam przekazać. I tu jest pies pogrzebany. - Nie wystarczy informacja typu "ponoć u Kowalskich dzieje się źle". Jest to oczywiście dla nas sygnał, ale to nie jest dowód w sprawie. Służby muszą znać konkretne fakty, aby dotrzeć do źródła informacji. Wszyscy wiedzieli. Pytanie brzmi skąd i co z tą wiedzą zrobili? Odpowiedź - nic. Poza tą jedną sąsiadką, która zadzwoniła na policję - wyjaśnia prokurator. 

 

Kłodzko: Kto odpowie za sprawowanie nadzoru nad rodziną Hani?

 

Odpowiedzialność policjantów

Kamil Rynkiewicz, rzecznik prasowy dolnośląskiej policji tłumaczy - Odnotowaliśmy jedną interwencję pod tym adresem, dotyczyła ona płaczącego dziecka i miała miejsce w lipcu ubiegłego roku. Funkcjonariusze byli w mieszkaniu po 9 minutach od zgłoszenia. To najmniejsze, teraz już kilkumiesięczne dziecko spało w łóżeczku i nic podejrzanego nie wzbudziło uwagi policjantów - dodaje K.Rynkiewicz. Oprócz obserwacji własnych, policjanci rozmawiali z osobą zgłaszająca płacz jak i Lucyną K. Z ustaleń na miejscu wynikało, że dziecko miało kolkę. W chwili przyjazdu policjantów, maleństwo spało. To zaledwie jedna z 1200 interwencji, które średnio podczas doby podejmują funkcjonariusze w naszym województwie. Na początku 2019 roku dzielnicowy z Kłodzka zdobył informację, że wtedy niespełna 2-letnia Hania ma siniaki pod oczami. Poszedł wtedy do domu Lucyny K. i porozmawiał z nią. Kobieta przedstawiła mu dokumentację lekarską, która świadczyła o tym, że Hania uderzyła się w głowę. Dzielnicowy jednak zwrócił się do kuratora, który już wtedy nadzorował rodzinę. Dodatkowo skierował pismo do OPS-u i wniosek do sądu rodzinnego o wgląd w sytuacje dziecka. W późniejszym czasie policjanci nie otrzymywali żadnych informacji, że w tym domu może dochodzić do przemocy. Podczas całego okresu życia małej Hani tak naprawdę policja raz interweniowała w domu Lucyny K. 

Na ten moment nie wiadomo, czy konkretni policjanci, którzy interweniowali w domu Hani, będą przesłuchiwani w sprawie. 

Natalia Kołodziej 

 

Kłodzko - Łukasz B. trafił do zakładu karnego. Jak zareagowali osadzeni? Kliknij tu, aby czytać dalej

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (4): Kłodzko: Kto odpowie za sprawowanie nadzoru nad rodziną Hani?

Obrazek użytkownika Majkel
  • Majkel
  • 09-03-2021

Kto odpowie ...wiadomo pan Nikt. A najprędzej to winni są sąsiedzi. Przecież 40% budżetu miasta idzie po "sąsiedzku" Ale obwiniać cała zgraję urzędników , policję. Konia z rzędem temu kto zna swojego dzielnicowego. Zaraz proponuje wystosować "petycję" że to wina Kaczyńskiego. Przecież nie dał , nie zrobił.
Obrazek użytkownika Rudy
  • Rudy
  • 09-03-2021

To tak jak mnie nikt nie chciał słuchać a kuratorka to ze mnie zrobiła bandytę a zgłaszałem kilka razy i prosiłem nikt mnie nie słuchał
Obrazek użytkownika Zenon
  • Zenon
  • 10-03-2021

ZIOBRO winny i "sędziowie" rodzinni, kuratorzy TO ZBĘDNA instytucja służąca tylko do wyłudzania kasy ze skarbu państwa. Winny jest ten cały kraj, prymitywne prawo rodzinne, psychopaci orzekający w sądach antyrodzinnych (Bydgoszcz szczególnie-mafia). Rzecznik Praw Dziecka to bandyta, który wspiera przemoc wobec dzieci, tak samo RPO. Ziobro to ich polecznik.
Obrazek użytkownika Limo
  • Limo
  • 14-03-2021

Ludzie nie zgłaszają bo się boją.Wyglada to tak:halo dzień dobry opieka społeczna? Tak słucham,u Kowalskich biją dzieci a skąd Pani o tym wie widziała Pani ? Nie ale dzieci ciągle płaczą, to że płaczą nie oznacza że są bite, no tak ale trzeba sprawdzić.Dobrze sprawdzimy proszę napisać do nas pismo w tej sprawie.I tu zazwyczaj sprawa się kończy bo pismo nie wpływa z racji takiej że trzeba się podpisać.Przy zgłoszeniu telefonicznym od razu pytają o nazwisko zgłaszającego.

Fot. MM

Samochód uderzył w drzewo. Co stało się dokładnie?

Fot. Urząd Miasta w Kudowie-Zdroju

Kudowa-Zdrój: Mur w Stawie Zdrojowym będzie trzeba zburzyć i wykonać od nowa. Dlaczego? VIDEO

Fot. FB/Jacek Hecht

Radni postulują o budowę nowego szpitala w Kłodzku. Czy jest na to szansa?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×