REKLAMA

Powiat Kłodzki: zbadasz piersi w mammobusie

Powiat Kłodzki: umów się na mmamografię

Powiat Kłodzki: mammobusy w grudniu staną w trzech miejscowościach. Jak zapisać się na badanie?

Powiat Kłodzki: Bystrzyca Kłodzka, Kudowa-Zdrój i Nowa Ruda. W tych miejscowościach jeszcze przed świetęami będziesz mogła przebadać swoje piersi. O tym, jak jest to ważne świadczą statystyki. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Z jego powodu rocznie umiera w naszym kraju ok. 5000 kobiet. Co roku rak piersi odbiera życie kilkunastu tysiącom z nich, naszym mamom, siostrom, i przyjaciółkom. Kobiety zbyt późno dowiadują się, że są chore, ponieważ rak nie boli. To właśnie dlatego tylko regularna kontrola może pomóc we wczesnym rozpoznaniu guza. 

 

Mammobusy w Powiecie Kłodzkim

Bystrzyca Kłodzka– 11 grudnia w godzinach od 8.00 do 15.00 przy sklepie Intermarche, ul. Strażackiej 14

Kudowie - Zdrój – 11 grudnia w godzinach od 8.00 do 15.00 przy Basenie Wodny Świat, ul. Stanisława Moniuszki 2a

Nowej Rudzie – 14 grudnia w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Ośrodku Kultury, ul. Strzeleckiej 2 a

 

Badanie nie boli

Mammografia trwa kilka minut. Polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Badanie jest bezpłatne. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie: w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach programu lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach.

 

Koronawirus, a badanie

Wybuch epidemii koronawirusa i związane z nim wstrzymanie na trzy miesiące pracy mobilnych pracowni mammograficznych przyczynił się do dalszego obniżenia odsetka populacji pań objętej badaniami. Według stanu na dzień 1 listopada 2020 roku wynosi on zaledwie 34,81 % uprawnionych Polek. Warto przypomnieć, że grudzień 2020 roku jest ostatnim miesiącem, w którym z badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać Panie z rocznika 1951. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pań oraz personelu medycznego badania są wykonywane z zachowaniem wszelkich przewidzianych prawem i wewnętrznymi procedurami LUX MED środków ostrożności w zakresie zarówno wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta. W pracowni mogą jednocześnie przebywać tylko trzy Panie, co zapewnia możliwość utrzymania niezbędnego dystansu. Przed badaniem pracownicy medyczni mierzą Paniom temperaturę i proszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji są także środki do dezynfekcji rąk.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Powiat Kłodzki: zbadasz piersi w mammobusie

Obrazek użytkownika Marcelina
  • Marcelina
  • 30-11-2020

Witam ciekawy materiał, pomocny artykuł.. polecam FemiGlove rękawica do samodzielnego badania piersi ;)

Fot. KWP Wrocław

10 lat grozi 36-latkowi za uprawę marihuany. Co jeszcze znaleźli u niego policjanci?

Kłodzko: Na ul. Podgrodzie doszło do kolizji 2 aut. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Fot. Phantasma1958 Polska-org.pl

Kłodzko: Konkubent Lucyny K. który wraz z nią miał dopuścić się zabójstwa dziecka przebywa w zakładzie karnym w Kłodzku.

Fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Fot. Kuźnia Talentów Kłodzkiej Koszykówki

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×