REKLAMA

PKS Kłodzko likwiduje kursy, czy potrzebny jest nowy przewoźnik?

Liczba połączeń autobusowych w powiecie kłodzkim maleje z dnia na dzień.

PKS Kłodzko z tygodnia na tydzień zmniejsza liczbę połączeń. Jak wygląda sytuacja od środka i gdzie tkwi problem z autobusami? Czy mieszkańcy powiatu kłodzkiego niedługo zostaną bez komunikacji?

W ubiegłym tygodniu PKS Kłodzko znów pomniejszyło rozkład jazdy o kilka kursów. Z 63 połączeń, aktualnie zostało 28. Mieszkańcy skarżą się na ograniczone możliwości komunikacji autobusem. Jednak starostwo powiatowe w Kłodzku nie podjęło współpracy z przewoźnikiem, który chce zapewnić więcej kursów. Dlaczego?

 

Kliknij, aby zobaczyć aktualny rozkład jazdy PKS Kłodzko

 

Nowe propozycje

Robert Gottlieb, właściciel firmy R-Bus już ponad rok temu był w starostwie powiatu kłodzkiego i złożył swoją ofertę przewozów. Zaproponował, że może jeździć 7 dni w tygodniu od samego rana do godziny 21.00.  Jednak oferta obowiązywała tylko na linię Kłodzko - Kudowa-Zdrój. Prywatny przewoźnik jednak nie podpisał do tej pory żadnej umowy z powiatem. Czy problemem są pieniądze? 

 

Kto ma za to płacić? 

- Istnieje tak zwany fundusz PKS-u. Jest to fundusz linii użyteczności publicznej, który opłaca państwo. O taki fundusz mogą się starać gminy i powiaty poprzez złożenie wniosku. To właśnie te wnioski mają dużą szansę na powodzenie, ponieważ wiele miast z nich nie korzysta. Państwo wykłada pieniądze na komunikację w powiecie, a sam powiat musi dołożyć ok 10% z całej kwoty. Np. przy dofinansowaniu 50 tys. zł. na nową linię komunikacyjną w powiecie, starostwo musiałoby wyłożyć 5 tys. zł. - twierdzi właściciel firmy. Przekonuje, że zaoferował starostwu oddanie tej kwoty, którą musieliby wyłożyć z własnych funduszy. W takim wypadku powiat nie poniósłby żadnych kosztów wprowadzenia na rynek kolejnego przewoźnika. 

 

Stanowisko starostwa

Oferta prywatnego przewoźnika Roberta Gottlieba dotyczyła jednej linii. Mowa o kursie Kłodzko - Kudowa-Zdrój. Dofinansowanie można uzyskać tylko w przypadku, kiedy linia nie przynosi zysków, czyli jest deficytowa. - Natomiast większość kursów na tej linii, obsługiwanych przez PKS jest rentownych i przynoszą dochody. Aby złożyć wniosek o dofinansowanie należałoby udowodnić, że linia przynosi straty - tłumaczy Piotr Marchewka, członek zarządu powiatu kłodzkiego. - Oprócz PKS-u jeździ na tej trasie również firma Beskid. Każdy kto chce, może wozić ludzi jako przewoźnik komercyjny, jeżeli złoży taką propozycję w starostwie powiatowym - zaznacza Piotr Marchewka. 

 

Zobacz, co o sytuacji PKS Kłodzko piszemy w artykule

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): PKS Kłodzko likwiduje kursy, czy potrzebny jest nowy przewoźnik?

Obrazek użytkownika takietam
  • takietam
  • 26-11-2020

Coś się Panu Robertowi troszeczkę pomyliło. Fundusz pokrywa deficyt na nierentownej linii komunikacyjnej do wysokości 3 zł/km. Resztę, nie mniej niż 10% pokrywa samorząd. Ten deficyt nie obejmuje żadnego zysku z takiej linii komunikacyjnej, czyli liczone są tylko koszty (kierowca, paliwo, amortyzacja, itd.). Reasumując, nie ma możliwości zarobić na takim dofinansowaniu (przypominam- pokrywa tylko koszty) chyba, że przedsiębiorca będzie oszukiwał przy kalkulacji kosztów, urząd przymknie na to oko, a wojewoda będzie udawał, że nic się nie dzieje. Pan Robert, po uzyskaniu zezwolenia, może jeździć komercyjnie na każdej linii, którą sobie wymyśli.
Obrazek użytkownika kłodczanin
  • kłodczanin
  • 26-11-2020

W obecnej sytuacji,w której problemem staje się skorzystanie z usług kłodzkiego Pks polecam chłopaków z https://taxiklodzko.pl Zawsze na czas, miła atmosfera,dyskrecja.

Kłodzko: To już pewne, Hania przed śmiercią była bita i kopana przez konkubenta swojej matki.

Fot. OSP Domaszków

Bystrzyca Kłodzka: W nocy wybuchł pożar w budynku wielorodzinnym. Zobacz zdjęcia z interwencji.

Fot. GDDKiA we Wrocławiu

Kłodzko: Który wariant drogi będzie w końcu realizowany? Odcinek Kłodzko - Ząbkowice zostanie jednak podzielony na dwie części.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×