REKLAMA

Niechciane strzykawki

Jesteś chory i bierzesz serię zastrzyków? Będziesz miał problem ze zużytymi strzykawkami.

- Kłodzkie apteki przyjmują tylko stare tabletki. Zużytych strzykawek nie przyjmują. Od marca wzięłam 60 zastrzyków. Co mam zrobić ze strzykawkami? Nikt nie umie wskazać miejsca recyklingu – zastanawia się pani Teresa z Kłodzka i sugeruje, że w powiatowym mieście powinny być chociaż dwa miejsca, gdzie można byłoby się pozbyć strzykawek.

Prawo precyzyjne

Chodzi między innymi o leki przeciwbólowe, przeciw zakrzepom i insulinę, bo po ich podaniu w domu zostają strzykawki. Co z nimi zrobić, by być ekologicznym? Przyjmowania tego rodzaju odpadów odmawiają zarówno apteki, jak i gminne punkty selektywnej zbiórki odpadów. PSZOK-i robią to niesłusznie, bowiem od września ubiegłego roku to ich obowiązek. Strzykawki i igły to szczególna grupa odpadów, gdyż zawiera materiał biologiczny. Pacjenci chcący zutylizować tego rodzaju odpady powinni odwiedzić tzw. punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Jak jest w Kłodzku?

Kłodzki PSZOK strzykawek nie przyjmuje, a rzecznik burmistrza twierdzi, że zużyte igły chorzy powinni oddawać w przychodniach, w których dostali na nie recepty. Tyle tylko, że jest to niezgodne z obowiązującym od roku prawem, które jasno określa, kto powinien zużyte strzykawki przyjąć. Mieszkańcy Świdnicy mogą to zrobić w PSZOK- -u przy ul. Metalowców. By oddać zużyte strzykawki i igły, trzeba do świdnickiego PSZOKU-u przyjechać z dowodem osobistym. W tamtejszym wydziale gospodarki odpadami rozważana jest możliwość ustawienia specjalnych pojemników bliżej centrum miasta. Tylko w Kłodzku zawsze inaczej! Najwyższy czas to zmienić.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Art. 3 ust. 2 pkt. 6

„Gmina ma obowiązek umożliwić oddawanie odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek”.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Niechciane strzykawki

Obrazek użytkownika ktoś zupełnie nowy
  • ktoś zupełnie nowy
  • 18-09-2020

Bzdura. Od ponad roku regularnie przywożę na PSZOK w Kłodzku strzykawki i igły. Za pierwszym razem sprawdzali w kodach czy na pewno mogą przyjąć (trwało to 5 minut) a następnie przyjęli. Od tego czasu co 2-3 miesiące przywożę i nie ma żadnego problemu.

Fot. KWP Wrocław

Powiat Kłodzki: beczki z amfetaminą zakopane w lesie

Powiat Kłodzki: powiat nie będzie otrzymywał takich danych z kłodzkiego Sanepidu z naszego terenu

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×