REKLAMA

Bój o Szczytnik trwa

foto: dps-szczytna.org

Dom Pomocy Społecznej w Szczytnej „waletuje” w zamku na Szczytniku. Powiat kłodzki, który DPS prowadzi, wciąż nie ma umowy dzierżawy. Budynek, w którym mieszka ponad stu upośledzonych umysłowo pensjonariuszy, zajmuje bezumownie. Dlaczego?

Umowa na dzierżawę zamku w Szczytnej, w którym od ponad 50 lat prowadzony jest Dom Pomocy Społecznej, skończyła się w grudniu. Zakonnicy, właściciele zamku na Szczytniku, podpisali kolejną umowę dzierżawy, ale nie z powiatem tylko z fundacją Zamek Leśna Skała. Co się stanie z ponad setką upośledzonych umysłowo pensjonariuszy? Trwa walka, na razie na oświadczenia i stanowiska. Fundacją Zamek Leśna Skała przedstawiła swoje oczekiwania co do płatności za poddzierżawianie obiektu. Wyceniła je na 144 tys. zł/miesięcznie (20 zł/m kw.) netto, za użytkowanie obiektu, czyli ponad 1,7 ml zł netto rocznie. - Uważamy, że kwota zaproponowana przez Fundacje jest ogromnie zawyżona, nieadekwatna do realiów – ocenił Zarząd Powiatu Kłodzkiego. - Zleciliśmy operat szacunkowy, który określił stawkę rynkową dzierżawy na kwotę 10,26 zł/m kw. 21 stycznia wysłaliśmy do Fundacji jednostronnie podpisaną umowę dzierżawy na obiekt z uwzględnieniem stawki z operatu oraz faktycznej powierzchni zamku – dodają samorządowcy. Właścicielem zamku od 2006 roku jest Dom Zakonny Misjonarzy Świętej Rodziny. Tak wtedy zadecydowała Komisja Majątkowa. Sprawa od samego początku wzbudzała olbrzymie kontrowersje. W lipcu 2013 roku legnicka prokuratura umorzyła co prawda śledztwo i nie postawiła nikomu zarzutów, ale nie oznacza to bynajmniej, że decyzja o przekazaniu zamku, w którym powiat kłodzki prowadził i prowadzi DPS, była zgodna z prawem. Śledczy w kilkudziesięciostronicowym uzasadnieniu suchej nitki nie zostawili na działaniu Komisji Majątkowej. „Zgromadzony materiał dowodowy pozwala przyjąć, że orzeczenie Komisji Majątkowej wydane zostało z rażącym naruszeniem prawa” - czytamy w prokuratorskim uzasadnieniu. Śledczy po pierwsze zarzucają komisji, że pomimo wątpliwości nie ustaliła, kto był właścicielem zamku w Szczytnej przed 1945 rokiem, po drugie czy Dom Zakonny Misjonarzy św. Rodziny mógł występować, jako następca prawny holenderskiego zakonu Mariahilfe.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (6): Bój o Szczytnik trwa

Obrazek użytkownika Hania
 • Hania
 • 05-02-2019

Straszne, że brakuje litości I zmiłowania dla tych biednych niepełnosprawnych od tych, którzy to miłosierdzie głoszą. Biznes górą.
Obrazek użytkownika Oj oj
 • Oj oj
 • 12-02-2019

Trzeba pomóc a starostwo miało budować i co ?
Obrazek użytkownika Oj oj
 • Oj oj
 • 12-02-2019

Trzeba pomóc a starostwo miało budować i co ?
Obrazek użytkownika Oj oj
 • Oj oj
 • 12-02-2019

Trzeba pomóc a starostwo miało budować i co ?
Obrazek użytkownika Oj oj
 • Oj oj
 • 12-02-2019

Trzeba pomóc a starostwo miało budować i co ?
Obrazek użytkownika Kazik
 • Kazik
 • 12-02-2019

Mała tnie innym wszystko , szuka kasy. Nic z tego dobrego nie będzie.

foto ilustracyjne
pixabay.com

Poczta Polska informuje, że w Polanicy-Zdroju spora część mieszkańców nie posiada zainstalowanych skrzynek na korespondencję.

Radny Bogusław Szpytma ma w tym miesiącu objąć stanowisko wicewojewody. Kto go zastąpi w Radzie Miasta Kłodzka?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×