REKLAMA

Unowocześniają flotę

Wyszli na plus, unowocześniają flotę. Rozmowa z Elżbietą Żytyńską, prezesem kłodzkiego PKS-u.

Jakie zmiany zaszły w ostatnich latach w kłodzkim PKS-ie?

Przeprowadzona w 2016 r. restrukturyzacja pozwoliła na racjonalną redukcję zatrudnienia w administracji, zwiększenie efektywności pracy, a także na pozostawienie w sieci komunikacyjnej połączeń rentownych oraz społecznie potrzebnych. Całość działań, zgodnie z przyjętą strategią rozwoju na lata 2017 – 2020, pozwoliła na wyprowadzenie kłodzkiego PKS-u z długów. Wynik finansowy za 2017 r. był na plusie. Dzięki temu w 2018 r. były znaczne podwyżki wynagrodzeń dla kierowców autobusów, mechaników i pracowników pośrednio produkcyjnych.

W 2016 r. PKS włączył do swojego rozkładu jazdy również kursy komunikacji miejskiej w Kłodzku. Czy planujecie modyfikacje rozkładu jazdy w tym zakresie?

Stwierdziliśmy, że istnieje luka na rynku przewozów pasażerskich w zakresie komunikacji miejskiej w Kłodzku. Wielu mieszkańców postulowało, że brakuje dojazdu z większych osiedli do centrum miasta, szpitala, czy ośrodków handlowych. Stąd też popularna złotów (bilet za 1 zł – przyp. red.). PKS nie planuje podwyższania tej ceny, która jest konkurencyjna i dostosowana do oczekiwań mieszkańców. Obecnie trwają prace nad projektem rozbudowy komunikacji miejskiej o dodatkowe kursy i przystanki w Kłodzku.

Jakie jeszcze nowości w rozkładzie jazdy pojawią się w najbliższym czasie?

W październiku uruchomimy dwie nowe linie Kudowa Zdr. – Katowice i Lądek Zdr. – Katowice. Wszystko po to, aby skomunikować jeden z największych węzłów przesiadkowych (Katowice) z naszymi uzdrowiskami. Ponadto, na początku października przywrócono popołudniowe połączenie Stronie Śl. – Wrocław w edycji weekendowej. Planujemy także kontynuować cieszące się dużą popularnością kursy specjalne: skibus (kurs Wrocław – Zieleniec dla narciarzy).

W ostatnich latach widoczny jest rozwój PKS-u także w obszarze unowocześniania taboru...

Spółka dysponuje 75 autobusami. Stale unowocześniamy flotę. W 2016 r., kupiliśmy wysokopokładowy autokar turystycznego VDL Futura, a w 2018 r. nowy autokar turystyczny Setra 517HD. Ponadto, w okresie ostatnich trzech lat zastąpiono najbardziej wyeksploatowane jednostki nowszymi autobusami (3 autobusy marki Vanhool, 4 autobusy marki SOR). W planach mamy zakup kolejnych dwóch nowoczesnych autokarów.

Kłodzki PKS to spółka należąca do powiatu kłodzkiego. Oprócz priorytetów handlowych są także funkcję społeczną. Jakie?

Realizowane takie projekty, jak np. mobilny bezrobotny (dowóz osób bezrobotnych do urzędów pracy), projekt RODZINA” (50 proc. zniżki dla członków rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka z powiatu kłodzkiego), projekt mobilny senior (20 proc. zniżki dla mieszkańców powiatu kłodzkiego, którzy ukończyli 60 rok życia). 1 listopada wprowadzimy jednodniową zniżkę w wysokości 30 proc. dla wszystkich pasażerów na przejazdy kursami dalekobieżnymi.

400 połączeń
PKS w Kłodzku obsługuje aktualnie ponad 400 połączeń autobusowych, w tym kursów lokalnych i dalekobieżnych (do Katowic, Opola, Wałbrzycha, Wrocławia, Zakopanego i sezonowo do Kołobrzegu). Spółka, jako jedyna, zapewnia przewozy pasażerskie nawet z najmniejszych miejscowości powiatu kłodzkiego do większych ośrodków. Jest też wykonawcą przewozów szkolnych w 6 gminach powiatu. Oprócz przewozów pasażerskich PKS prowadzi działalność w innych dziedzinach: serwis i hotel dla opon, stację demontażu pojazdów (na terenie zajezdni w Wilkanowie) z opcją skupu aut, pod szyldem maki Deka działa Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (7): Unowocześniają flotę

Obrazek użytkownika ytrewq
 • ytrewq
 • 31-10-2018

"pozostawienie w sieci komunikacyjnej połączeń rentownych oraz społecznie potrzebnych". No nie powiedziałbym. To co się dzieje w tej kwestii w gminie Nowa Ruda to jest jakieś nieporozumienie. Na ważniejszych liniach autobusy potrafią jeździć 2 razy dziennie. Jako spółka należąca do powiatu powinna obsługiwać całą sieć połączeń przy odpowiednim systemie finansowania. Był bardzo fajny plan zrównoważonego transportu dla powiatu Kłodzkiego i co? Poszedł do kosza? Cały transport publiczny na terenie naszego powiatu (i nie tylko) powinien się opierać na systemie podobnym chociażby do tego działającego w Czechach. Tam autobus między Broumovem a Nachodem kursuje co 20 minut. U nas wystarczyłby przynajmniej godzinny takt (lub pół godziny w szczycie). Liczę, że osoby odpowiedzialne za sprawę zobaczą ten komentarz i rozważą to. Powodzenia!
Obrazek użytkownika BUSOMAT PL
 • BUSOMAT PL
 • 31-10-2018

Piękne autokary
Obrazek użytkownika monty
 • monty
 • 31-10-2018

Gratuluję samozadowolenia. To co ta pani prezes wygaduje to zakrawa na kpinę. Cała działalność polega na likwidacji połączeń. Kłodzki PKS przegrywa na całej linii z Beskidem. Oddał bez walki trasę do Stronia, Wrocławia, Kudowy. Widać brak jakiegokolwiek planu, nie ma menadżera z prawdziwego zdarzenia. Rozkłady jazdy to kpina. Nie ma żadnych rozsądnych połączeń do miejscowości turystycznych jak Międzygórze, Bielice czy Karłów. Proszę pojechać za miedzę do Czech i zobaczyć jak wygląda "społecznie potrzebna" komunikacja.
Obrazek użytkownika po pks
 • po pks
 • 04-11-2018

Pani prezes dobrze prezentuje się na zdjęciu (ładne miała także zdjęcie podczas kampanii), zaś artykuł pachnie mi propagandą sukcesu.
Obrazek użytkownika Grześ
 • Grześ
 • 06-11-2018

Ten za złotówkę do Galerii , he , he , he , to stary grat , że też to jeszcze może być na drodze , ostatnio siedzenia były mokre , wszyscy mieliśmy mokre dup....
Obrazek użytkownika Aniela
 • Aniela
 • 06-11-2018

Uprzejmie informuje że w wiacie na przystanku Szczytna Metalowiec jest wielka kupa liści , czy już ktoś te liście usunął może ? Czy będzie tam kompostownik . A w Szczytnej - centrum , rozkład jazdy leży na ławce ten taki stary , rdza go zjadła , wygięty w pół , też i ten przystanek należało by posprzątać , śmieci , liście a kto to ma zrobić ?
Obrazek użytkownika Prawy i Sprawiedliwy
 • Prawy i Sprawiedliwy
 • 07-11-2018

Hmmm, zastanawiające jest to, że na tym zdjęci Pani prezes wygląda nieco inaczej niż na zdjęciu z plakatów wyborczych. Czyżby photoshop był w użyciu??

foto ilustracyjne
pixabay.com

Poczta Polska informuje, że w Polanicy-Zdroju spora część mieszkańców nie posiada zainstalowanych skrzynek na korespondencję.

Radny Bogusław Szpytma ma w tym miesiącu objąć stanowisko wicewojewody. Kto go zastąpi w Radzie Miasta Kłodzka?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×