REKLAMA

Wybory po nowemu

Nowelizacja Kodeksu Wyborczego zmieniła zasady kandydowania na wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Zmiany objęły też wybory do rad miast i gmin, kampanię wyborczą i samo głosowanie.
Tylko dwie kadencje
Od tych wyborów obowiązywać będzie dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Osoby, które w danej gminie zostaną dwukrotnie wybrane, nie będą miały prawa wybieralności w tej gminie w kolejnych wyborach. Zakaz ten będzie stosowany od najbliższych wyborów, zatem jego pełne zastosowanie nastąpi dopiero w 2028 r.,
Aż na pięć lat
Wybory samorządowe będą co 5, a nie jak dotychczas co 4 lata. Kadencje burmistrzów, wójtów i prezydentów miast oraz radnych gminnych powiatowych i wojewódzkich trwać będą 5 lat.
Na wójta i radnego w tej samej gminie
Jednocześnie będzie można kandydować tylko na radnego gminy i na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w tej samej gminie i to pod warunkiem zamieszkiwania na jej terenie.
Bazgroły też ważne
Zmieniła się definicja znaku X stawianego na karcie do głosowania. Obecnie to najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Dotychczas, by oddanie głosu zostało uznane za ważne, konieczne były tylko dwie linie. Zalegalizowano ponadto wpisy, skreślenia, zamazania dokonywane przez wyborców na kartach do głosowania w obrębie kratek. Dopisanie na karcie do głosowania nazw lub nazwisk albo znaków nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu.
Komisja razy 2
W miejsce dotychczasowej jednej komisji obwodowej odpowiedzialnej za przeprowadzenie głosowania i policzenie oddanych głosów, będą dwie komisje: obwodowa komisja wyborcza ds. przeprowadzenia głosowania oraz obwodowa komisja ds. ustalenia wyników głosowania.
Wybierzemy TYSIĄCE
W jesiennych wyborach samorządowych wybierzemy 1.547 wójtów, 823 burmistrzów i 107 prezydentów. W skali całego kraju do objęcia w gminach będzie dokładnie 39.256 mandatów radnego. Wybierzemy ponadto radnych powiatów i sejmików województw.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Wybory po nowemu

Obrazek użytkownika ZYGMUNT
  • ZYGMUNT
  • 03-09-2018

CZYŻBY PRÓBA MANIPULACJI Półtora miesiąca pozostaje do dnia wyborów samorządowych 2018. Czas krótki, a do zro-bienia wiele. Bardzo wiele. Powołanie członków Komisji wyborczych, ich szkolenie i przy-gotowanie do wyborów. Należy tu pamiętać przede wszystkim o dokonanych przez PiS zmian ustawowych dotyczących samorządowej ordynacji wyborczej. Mamy bowiem do czynienia z bardzo ważną i istotną zmianą w tejże ordynacji. W miejsce dotychczasowej jednej komisji obwodowej odpowiedzialnej za przeprowadzenie głosowania i policzenie oddanych głosów będą dwie komisje : obwodowa komisja wyborcza ds. przeprowadzenia głosowania oraz do ustalenia wyników głosowania, Czyżby ustanowienie Komisji ds. usta-lenie wyników wyborów nie brzmiało groźnie?. Czyżby ktoś chciał coś ustalać?. To jest groźne by nie powiedzieć zagrażające demokratycznym wyborom. Widać ustawodawca hołduje stalinowskiej zasadzie. Nie ważne kto przeprowadza wybory. Ważne kto głosy liczy. Nic więc dziwnego, że bardzo mocno zachęcało i zachęca się do kontroli prawidło-wości przeprowadzenia wyborów samorządowych. Uznano, że najlepszą drogą kontroli będzie uczestnictwo możliwie największej liczby mężów zaufania w komisjach wybor-czych. Nie podzielam tego punktu widzenia. Jestem zdania, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem byłoby zachęcenie do uczestnictwa w pracach komisji wyborczych i to na prawach członków tych komisji. Zaleta takiego działania jest podwójna. Po pierwsze bez-pośredni udział w pracach komisji na prawach ich członka dający nie tylko bezpośredni i nieskrępowany udział w pracach poszczególnych komisji ale przede wszystkim bezpo-średnią kontrolę pracę poszczególnych członków tych komisji. Po drugie daje możliwość uzyskania drobnej gratyfikacji za udział w pracach komisji. Równie znacząco ważnym wi-dzę tu zadanie spoczywające na Pełnomocnikach Komitetów wyborczych i osób delego-wanych do udziału już na etapie losowania członków obwodowych komisji wyborczych. Dlaczego? Ano dlatego, aby sprawdzić, czy w skład powoływanych komisji wyborczych znajdują się wszystkie osoby zgłoszone przez Komitety wyborcze. Kontrola i to bez-względnie musi mieć tu miejsce aby ustrzec się przypadku powołania w skład danych komisji tzw swoich. Po prostu podczas losowania, a właściwie przed jego rozpoczęciem, należy zażądać odczytania listy osób przewidzianych do losowania. Pamiętajcie o tym! Zygmunt Jakubczyk
Obrazek użytkownika Kłodzczanin
  • Kłodzczanin
  • 03-09-2018

Piszko zamiast poświęcić energię i czas na rozwój miasta skupiał się na odwecie. Potworny charakter. Kłodzku to nie przyniosło sukcesów. Opinia miasta przy takim włodarzu jest potworna w całym powiecie. Szukał całą kadencję haków na poprzednika. Zamiast szukać specjalistów, którzy poprowadzą miasto w przyszłość, obstawił sie ludźmi tzw. nieudacznikami, którzy wyprowadzili go w pole. Pod jego dyktando ludzie ci głosili przez cały czas niekończącą sie zemstę i butę. To był dla tego człowieka zbyt wielki ciężar aby dowodzić miastem. Kłodzczanie zrobili mu krzywdę powierzając mu takie stanowisko. Młodość i brak doświadczenia wyszła mu bokiem. Cieszył się , że jest burmistrzem nie patrząc na to JAKIM JEST i jaką pozostawi po sobie opinię w Kłodzku. Zamiast chronić ludzi miejscowych z doświadczeniem postawił na desant partyjny. Komu i jaką to przyniosło satysfakcję oprócz Piszce?. Kłodzko straciło wiele. Czas na rozliczenie tej ekipy. Kłodzczanie wybierajmy własnego kandydata, który będzie najwyższej klasy profesjonalistą.
Obrazek użytkownika Grześ
  • Grześ
  • 10-09-2018

A nie będzie po -wskiej bidy ! Wzrost płac , I znowu wzrośnie płaca minimalna . Walka z karuzelą wat dopiero przez PIS robi swoje , uwolnimy się od propagandy PO .Chcemy drogi nowej do Wrocławia , chcemy rozwoju , chcemy dobrej opieki szpitalnej .Chcemy mieć nowe chodniki , chcemy tanich nowych mieszkań , chcemy reformy sądownictwa .A co chce po , to nas już na wieki , wieków nie interesuje . Chcemy wielkich kar dożywocia za masowe okradanie Polski i Polaków .

fot. UMiG Bystzryca Kł.

Do końca sierpnia potrwa rewitalizacja trasy spacerowej wzdłuż murów obronnych w Bystrzycy Kł.

Fot. PWSZ w Nysie

Studenci architektury przystąpili do obrony prac inżynierskich. Nowi inżynierowie opracowali ciekawe projekty architektoniczne.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×