REKLAMA

Awiżeń w sprawie dworca PKS

- Utrzymamy funkcję dworca mimo sprzedaży - rozmowa-oświadczenie z Maciejem Awiżeniem, starostą kłodzkim

- Panie starosto, po dwóch latach wraca sprawa sprzedaży noworudzkiego dworca PKS. Co się zmieniło od 2013 roku?
- Pogorszyła się sytuacja dworca, gdyż kolejny przewoźnik otrzymał zgodę na przystanek w innym miejscu miasta. Po co płacić za wjazd na dworzec, kiedy można zaoszczędzić? Pogorszenie płynności finansowej dworca prognozował już poprzedni właściciel - Skarb Państwa. Spółkę PKS wciąż obowiązuje ta sama strategia, która zakłada taki właśnie kierunek restrukturyzacji - stopniowe wygaszanie placówek terenowych ze względu na wysokie koszty utrzymania. Opłaty miesięczne za eksploatację budynku dworca w Nowej Rudzie sięgają ok.10 tys. złotych. Zysk z wynajmu pomieszczeń wewnątrz budynku – to jakieś 15 % tej sumy. Kto płaci za ten minus? Klienci PKS! Jeśli chcemy być konkurencyjni nie możemy w cenę biletu włączać kosztów utrzymania dworca, z którego i tak konkurencja nie korzysta... A proszę pamiętać, że PKS-owi wciąż przybywa konkurencji, zwłaszcza na tak ważnej trasie, jak między Kłodzkiem a Nową Rudą, i jako spółka normalnie funkcjonująca na rynku, musimy szukać oszczędności albo możliwości zarobku. Jedną z nich jest sprzedaż nierentownych nieruchomości, a inną likwidacja niedochodowych połączeń, czego zwłaszcza chcielibyśmy uniknąć.

- Ale w 2013 roku udało się znaleźć inne rozwiązanie.
- Wtedy chodziło o wkład własny do zakupu nowych autobusów dla PKS-u. Potrzebowaliśmy odświeżyć tabor i z unijnym dofinansowaniem mamy dzięki temu 12 zupełnie nowych pojazdów, energooszczędnych i dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wkład własny uzyskaliśmy dzięki sprzedaży części terenu bazy PKS-u w Kłodzku oraz dzięki pracownikom, którzy w związku z zaistniałą sytuacją nie mogli otrzymać podwyżek. Tak więc w pewnym sensie także ich kosztem uniknęliśmy sprzedaży tej dworcowej nieruchomości w Nowej Rudzie.

- Proszę powiedzieć coś więcej o obecnej sytuacji PKS-u.
- Mimo że konkurencji na rynku przybywa, wciąż nie likwidujemy wielu połączeń m.in. z regionu noworudzko-radkowskiego, które są dalekie od rentowności. Nie mamy obowiązku utrzymywania ich, ale uważamy, że kursy o charakterze użyteczności publicznej musimy prowadzić dalej ze względu na mieszkańców, a tym samym ze względu na drożność komunikacyjną, która nie powinna wykluczać nikogo, choćby frekwencja na niektórych trasach była znikoma. Planujemy tu także współpracę z zainteresowanymi gminami. Natomiast utrzymanie dworców, z których korzysta stosunkowo niewielu podróżnych, a jeśli nawet są, to korzystają z usług konkurencji – jest kompletnie nieopłacalne. Zdaję sobie sprawę, że mieszkańców czy turystów nie obchodzi, kto utrzymuje budynek dworca, ale z punktu widzenia interesu spółki, która musi zarabiać – ma to zasadnicze znaczenie. Jednak utrzymamy funkcję dworca w inny sposób.

- Co zatem będzie się wiązało ze sprzedażą budynku dworca w Nowej Rudzie?
- Jeśli oczywiście znajdzie się nabywca tej nieruchomości, będzie on miał obowiązek pozostawienia w niej częściowo obsługi przewozów zbiorowych, co w tym konkretnym przypadku oznacza – pozostawienie dwóch stanowisk przelotowych dla obsługi pasażerów, a także pomieszczeń kasy biletów miesięcznych i poczekalni dla pasażerów. Jestem przekonany, że warunki dla wszystkich korzystających z usług kłodzkiego PKS-u nie pogorszą się, a powiem nawet więcej – jest szansa, że się polepszą, gdyż w czasie oczekiwania na autobus, będzie można skorzystać z nowoczesnej poczekalni lub z wielu rozmaitych usług, jak to się dzieje np. na dworcach w Głogowie czy Myślenicach.

- A co zyska na tym Nowa Ruda?
- Poprawa sytuacji ekonomicznej spółki pozwoli na utrzymanie miejsc pracy, również dla pracowników placówki terenowej w Nowej Rudzie, a zobowiązanie nabywcy nieruchomości, o którym wspomniałem wcześniej w żaden sposób nie pogorszy sytuacji korzystających z dworca regularnie mieszkańców miasta, które jest jednym z ważniejszych centrów naszego powiatu.

Przetarg odbędzie się 23 czerwca o godz. 12.00 w siedzibie spółki PKS w Kłodzku SA

Łada Ponikowska
Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (65): Awiżeń w sprawie dworca PKS

Obrazek użytkownika nazwijmy rzeczy po imieniu
 • nazwijmy rzeczy...
 • 12-06-2015

Awiżeń z PO wraz z zarządem(prezes z ,,nadania,, Wielichowskiej) pekasu doprowadzili firmę do ,,pełzającego bankructwa,,. Sprzedażą części majątku przedsiębiorstwa utrzymują jedynie stan pozoru odraczając wyrok. Oczywiście przy czynnym udziale związkowców bez liku i wszelkiej maści.:) Oto skutki polityki w biznesie. :)
Obrazek użytkownika czas
 • czas
 • 12-06-2015

Oby kupił plac Lidl. nie będzie już kolejek piwoszy w rondzie ze skrzynkami piwa. Przerzucą się na piwa po 1,5 zł w plastiku z lidla :-))))))) Już nie żartując, to państwowemu czy samorządowemu nic się nie opłaca, a prywatnemu to opłaca się. Ośmiorniczki PO szkodzą od góry do dołu. Byle tato albo synek gazetę lokalną prowadzili i szły reklamy.....
Obrazek użytkownika misiek
 • misiek
 • 12-06-2015

a zaorajcie ą nowa rude w cholerę !!!! wszystkie oszczędności w nowej rudzie, a może w kłodzku cos zlikwidujcie ? tylko 3 tys mieszkańców więcej.. jeszcze tylko zus, resztki szpitala i urząd skarbowy do odstrzału...
Obrazek użytkownika romek
 • romek
 • 12-06-2015

Chcę Lidla ! , Lidla ! , Lidla !!!!!!!!!!!!!!!!!
Obrazek użytkownika kisia
 • kisia
 • 12-06-2015

O Nowej Rude nikt się juz nie troszczy od lat, siedza tylko , pierdzą w stołki i mają spokojne posadki bo nikt ich nie rozlicza a młodzi wyjechali, została w większości patologia która patrzy tylko zeby z opieki wziąc kase i w to im graj. A władza miasta cieszy się i dalej g.... robi dla dobra mieszkańców, co 4 lata obiecają ze będzie praca i tyle
Obrazek użytkownika Pks
 • Pks
 • 12-06-2015

Sprzedaliscie juz plac w kłodzku za kilka ładnych milionów i co z tego macie? Gówno!!! Facet, który to kupił jeszcze nie zapłacił Wam nawet złotówki, bo spłatę ma zacząć dopiero w 2017 roku, mimo, że już od dawna bierze ok 30tys za dzierżawę ziemi pod biedronke a i pks musi płacić mu pieniądze za dzierżawę ziemi. Ale co tam najważniejsze, że obecni zarządzający pksem dostali piękną łapówkę. Wiec przestańcie chrzanic o zadluzeniach pks, o ciężkiej sytuacji, bo to co wyrabiacie jest okropne. Pracowniką pozabieraliscie wszystkie dodatki, bez ich zgody chcieliście bezprawnie jeszcze bardziej obniżyć im pensje, dopiero, kiedy kilku zwykłych pracowników złożyło pozwy do sądu szanowny Pan prezes poszedł na chorobowe i wycofał obniżki. Pewnie bał się, że wyjdą inne machlojki. Szkoda, że sobie nie utnie pensji. Dla mechaników nie ma 2tys na wypłatę a dla niego pensja jest. Czemu nikt nie pisze, ze przez nie umiejętne zarządzanie firmą, przekręty, machlojki Pks jest w dupie????
Obrazek użytkownika Dafne
 • Dafne
 • 13-06-2015

Był Szpytma który chciał coś zrobić i zrobił , zmienić charakter tego miasta to żeście się jego pozbyli , ale sami tak w zasadzie to nic konkretnego nie robicie by przeć do przodu .
Obrazek użytkownika Henio
 • Henio
 • 13-06-2015

No właśnie jak naprawdę było z tym gruntem , czy naprawdę był sprzedany bez przetargu , może Pan nam to wyjaśnić Bardzo Pana proszę po co plota ma fruwać i td. Io co chodziło. Bo wersji jest kilka a w Kłodzku szeroko jest to komentowane.
Obrazek użytkownika ekipa lubie kldozko
 • ekipa lubie kldozko
 • 13-06-2015

Awiżeń wiecznie starostą nie będzie a Wielichowska posłanką. Kiedyś ktoś wróci do tego tematu i wnioski pokontrolne wiele powiedzą na temat sposobu zarządzania i sprawowania tam nadzoru właścicielskiego... I teza. Awiżeń odda swój stołek Wielichowskiej.On jest jej naturalnym zapleczem na wypadek jej porażki w wyborach w październiku.
Obrazek użytkownika Nie , nie nie
 • Nie , nie nie
 • 13-06-2015

Moim zdaniem ta Pani powinna zostać w swoim rodzimym mieście i tam działać u siebie , przecież dzięki swoim ziomalom została posłanką , więc jako dar niech działa u siebie , przecież tam jest najbardziej lubiana i tam jest też dużo do zrobienia , najlepiej u siebie i wśród swoich , w miłej i przyjaznej atmosferze.
Obrazek użytkownika autosan
 • autosan
 • 13-06-2015

Dziwny ten "wywiad", jak widać przygotowała go swojemu szefowi pracownica Łada (czy Loda). Można się zastanawiać teraz po co. Swoja drogą rzeczywiście dobrze by było wrócić do tematu sprzedaży działki PKS-u w Kłodzku i wszystkich okoliczności z tym związanych. Za cholerę nie była to czysta gra. Warto przypomnieć że zgode na sprzedaż wydała rada nadzorcza PKS-u w której jest dyrektorka ZOZ Kłodzko. A ta była jednocześnie także współwłaścicielką firmy do spóły z kupującym działkę. Przypadek? Być może...
Obrazek użytkownika noworudzianin
 • noworudzianin
 • 13-06-2015

Cieszymy się że mądrzy noworudzianie tacy jak Lebda i Ptaszkiewicz kręcą lody na majątku głupich kłodczan . Niby miasto powiatowe a naprawdę rządzi Nowa Ruda, całe PO chodzi na pasku Wielichowskiej .
Obrazek użytkownika Pks
 • Pks
 • 13-06-2015

Jaki przetarg? Wszystko zostało ukartowane, prezesi dostali co trzeba pod stołem a teraz zwykłym pracownika się dostaje, bo pks zadłużony, bo trzeba ograniczyć wydatki, zabierają stazowe, bony na święta a sobie nic nie zabierają. Najpierw było głośno, pisali w gazetach, komentowali a teraz cisza... Może i gazety dotarły kasę na zamknięcie mordy, tam już jest prawie wszystko sprzedane jedno dla levdy drugie dla lecklerka, porażka.
Obrazek użytkownika engels
 • engels
 • 14-06-2015

Po raz kolejny twierdzę , że Nowej Rudzie szkodzi to, że jest w powiecie kłodzkim. Tym Kłodzkiem rzygać się chce. Noworudzianie weźmy sprawy w swoje ręce!
Obrazek użytkownika Wąs
 • Wąs
 • 14-06-2015

A no bida , bida bida , Panie bida.
Obrazek użytkownika Msz
 • Msz
 • 14-06-2015

PRAWDA !!!!!!
Obrazek użytkownika mario
 • mario
 • 14-06-2015

Po co nam taki biedny, nieudolny powiat, który nic nie potrafi samodzielnie utrzymać. Remont Oddz. Dziecięcego współfinansowany z pieniędzy budżetu miasta, sponsorów, remont drogi powiatowej Wolibórz - Dzikowiec , Słupiec - Bożków, remont współfinansowany z budżetu Gminy Nowa Ruda, a także budżetu Miasta Nowa Ruda te pieniądze mogły być przeznaczone na zadania własne gminy ! Co z obiecanym remontem elewacji Szpitala w Nowej Rudzie, remontem wnętrz budynku !! szpital w środku i na zewnątrz wygląda jak przed wojną, szpital w Kłodzku jest wyremontowany, nasz szpital jest zdegradowany, w 24 tyś. mieście brak chirurgicznej izby przyjęć, którą obiecano w czasie kiedy likwidowano ZOZ, gdzie w nocy z poważnym urazem, złamaniem ktoś ma szukać pomocy, jak ma dojechać do kłodzka, polanicy !!!
Obrazek użytkownika krótko na temat
 • krótko na temat
 • 15-06-2015

Za taki nadzór nad mieniem publicznym oraz zarządzanie resztówką tegoż mienia powinien Pan, panie starosto z PO oraz pana wspólnicy..... Powinniście odpowiedzieć.
Obrazek użytkownika Z lamusa
 • Z lamusa
 • 15-06-2015

Najbardziej śmieszy mnie fakt na temat referendum w sprawie gondoli czy chcemy czy nie , bez sensu. Natomiast należało się na mocy referendum spytać mieszkańców, już kilka lat temu wstecz czy w naszym mieście możecie zainstalować oddział dla pedofilów, ten straszny niewypał ! O
Obrazek użytkownika cdn
 • cdn
 • 15-06-2015

Afric Simone - Hafanana 1975
Obrazek użytkownika Karmen
 • Karmen
 • 29-08-2015

Bycie dobrym samorządowcem ,dbającym o swój region to zadanie dla profesjonalistów . Oczekiwanie że takich znajdziemy w obnażanej już wielokrotnie z swoich nieudolnych i prymitywnych działaniach grupy samorządowców z PO,PISU SLD,PSL . To mrzonka. Przedstawiciele tych partii niczym nie różnią się od ich szefów.
Obrazek użytkownika przeznaczenie
 • przeznaczenie
 • 29-08-2015

Awiżenia nie lubię, samorządowiec mizerny. Miał wiele szczęścia, że w Kłodzku był ktoś taki jak Szpytma. Bo to na Szpytmie skupili się wszyscy zapominając o Maciusiu i jego rządach. Ale wszystko się kiedyś kończy, jeszcze chwila i październik, taka polska rewolucja co cztery lata zwana wyborami :-) Maciuś a ty odłożyłeś coś z tej grubej kasy zarabianej co miesiąc? Bo w gazetach oświadczenia pokazują, a u ciebie z gospodarnością cieniutko, to jak mam być dobrze z powiatem? POżegnać was czas. Dupska trzęsą się już? Bo już POwinny :-)
Obrazek użytkownika wiem
 • wiem
 • 31-08-2015

Sprawdzone i Najnowsze wieści dotyczące fortu Owcza Góra ! Wg. Ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego - decyzja o wstrzymaniu prac na forcie i usunięciu firmy Wadex nieważna z mocy prawa i nie uzasadniona . Piszko wraz z konserwatorem zrobili sobie "radosną" twórczość. A gmina bedzie płacic ? Minister uchylił decyzję wstrzymującą prace.
Obrazek użytkownika tojeklodzko
 • tojeklodzko
 • 31-08-2015

jeżeli to prawda, to jego doradcy powinni się dołożyć ps. ponoć Piszko nie ma przewagi w radzie
Obrazek użytkownika XYZ
 • XYZ
 • 31-08-2015

Ta rada najpierw go popierała a teraz widząc klęskę miasta odwraca się. Gdyby byli przeciwni to powinni jak najszybciej podjąć uchwałę o referendum dla burmistrza. Przynajmniej uratowali by swój honor. Tak są współwinni tej tragedii jaką urządził Piszko z Panią konserwator Kłodzku. http://dkl24.pl/pl/a/1381/wadex-invest-powraca-z-tarcza.html
Obrazek użytkownika Szalejów Grn.
 • Szalejów Grn.
 • 31-08-2015

Ale Piszce ten doradca z chustką na głowie doradził. Tak bywa jak się na takie poważne stanowiska zatrudnia ludzi nieodpowiednich. Mieli wsadzić tamtą ekipę do ZK a widać, że chyba sami tam wylądują. Kłodzko im tego nie odpuści. Każda decyzja jest podważana. Na czym się oni znają?. Następne uwalone decyzje to będą za zwalnianie ludzi z pracy. Jedną już sąd pierwszej instancji wydał. Oj będzie Kłodzko ponosiło koszty. A obiecał takie cuda.
Obrazek użytkownika 1234567
 • 1234567
 • 31-08-2015

http://dkl24.pl/pl/a/1381/wadex-invest-powraca-z-tarcza.html
Obrazek użytkownika To je cyrk
 • To je cyrk
 • 31-08-2015

Teraz burmistrz Piszko ratując swój honor powinien poddać się do dymisji jak najszybciej. Inny burmistrz może jeszcze uratuje Kłodzko.
Obrazek użytkownika Zawiedziony z PO
 • Zawiedziony z PO
 • 31-08-2015

A co na to guru Piszki. posłanka i senator. Taki cios przed wyborami. Zrobił im kampanię. He, he, he.
Obrazek użytkownika dkl
 • dkl
 • 31-08-2015

No to mamy już po PO w Kłodzku, żegnamy tę ekipę z przedstawicielami nieudacznikami. Tylko referendum! Piszko wracaj do Szczytnej tam rób prowizorkę
Obrazek użytkownika gren
 • gren
 • 31-08-2015

Przywożenie ministrów przez wielichowską i prowadzanie sie po Kłodzku nic nie dało , bul
Obrazek użytkownika kamil
 • kamil
 • 01-09-2015

No to wygląda ze władza działała na szkode gminy bo teraz gmina bedzie musiała wykonać ze swoich funduszy prace na zabytku, przyszło juz w tej sprawie zawiadomienie. I na co nam to było ? mógł robić inwestor a my go sprawdzać i pilnować terminów a tak musimy zabezpieczyc środki w budżecie na te prace i robic renowacje murów we własnym zakresie a z czego skoro Piszko twierdzi że kasa pusta ? nie pomyślał długofalowo, podniecił się w sekunde czymś i zadziałał spontanicznie ...bez sensu
Obrazek użytkownika agata
 • agata
 • 01-09-2015

Ale burdel ! doczekalismy się ...po co nam była ta zmiana , z deszczu pod rynnę?
Obrazek użytkownika lokalnie
 • lokalnie
 • 01-09-2015

Odejdź nieudaczniku. Zabierz ze sobą szmatławca, pluja i sierotkę jasia.
Obrazek użytkownika mieszkanka
 • mieszkanka
 • 01-09-2015

większość PKSów w Polsce już dawno upadła tylko dzięki Awiżeniowi mamy prężną firmę przewozową!
Obrazek użytkownika mieszkanka
 • mieszkanka
 • 01-09-2015

większość PKSów w Polsce już dawno upadła tylko dzięki Awiżeniowi mamy prężną firmę przewozową!
Obrazek użytkownika pekaes
 • pekaes
 • 01-09-2015

"Mieszkanka" Ela to ty ? :-)
Obrazek użytkownika autosan
 • autosan
 • 01-09-2015

Tiaaa, pokaż "mieszkanko" bilans PKS-u kłodzkiego za 2014r. - na BIPie nie mają żadnych informacji finansowych. No to jakiż to wynik finansowy ma ta spółka "od Awiżenia"? Ma zyski? Czy może zysk miał w ostatnim czasie tylko biznesmen Robert L. i Biedronka?
Obrazek użytkownika Henio !
 • Henio !
 • 01-09-2015

A ciekawe , czy to prawda czy fałsz , to co jest szeroko komentowane na mieście ? No wiecie z tym gruntem , bo to nie prywatny teren był , ja się tylko pytam .
Obrazek użytkownika vicek
 • vicek
 • 01-09-2015

Takie mamy władze w mieście które po raz kolejny wybraliśmy.pani vice burmistrz spotyka się z mieszkanką której sufit spadł na głowę w słupcu pod Centrum Biznesu.gonić kobietę 6km po to by usłyszała bełkot z urzędu bez ładu bez składu.pani vice pewnie delegację sobie wypisała,a z hotelu blisko na pierożki do CTS i dwóch kelnerów wita na schodach.
Obrazek użytkownika bielawa
 • bielawa
 • 01-09-2015

a tymczasem w gminie nie ma już Hordyja
Obrazek użytkownika Po nitce do kłębka
 • Po nitce do kłębka
 • 01-09-2015

No , proszę , a gdzież , przepadł bez wieści , i co , a dlaczego ? Ciekawe !
Obrazek użytkownika bielawa
 • bielawa
 • 01-09-2015

utrata zaufania
Obrazek użytkownika kruchy
 • kruchy
 • 01-09-2015

Przed wyborami jeszcze lokalne pajace sprywatyzują kłodzki szpital i nawet jak obecni krętacze do koryta się nie załapią to biznesiki mają już połapane. A chołota tylko biadoli i biadoli więc nikt nas nie powstrzyma.
Obrazek użytkownika niezależny
 • niezależny
 • 01-09-2015

Lokalna PO na koniec panowania obsadza się nadal kumplami partyjnymi. Wszystko na przekór Miastu. Radni Kłodzcy to tolerują w dalszym ciągu. Od 1 września dyrektorem KCSiR jest ich człowiek , oczywiście z desantu zewnętrznego M. Mazurkiewicz. Dyrektorem Wrocław 2016 został doradca Piszki Jasio Skrobot.
Obrazek użytkownika ...
 • ...
 • 01-09-2015

Oj będzie z czego ten ratusz i jednostki podległe czyścić.
Obrazek użytkownika chłopek roztropek
 • chłopek roztropek
 • 01-09-2015

Ci radni Kłodzcy są tyle samo wart co ich burmistrz ze swoją elitą. Referendum powinno dotyczyć również radnych - bezradnych.
Obrazek użytkownika Szalejów Grn.
 • Szalejów Grn.
 • 01-09-2015

Wadex ich wykończy jeszcze przed referendum. Już niedługo ruszą sprawy przeciwko piszce w sądzie. Ponoć nawet , że kilka ma tych spraw.
Obrazek użytkownika Obcy
 • Obcy
 • 01-09-2015

Kłodzko pod tą władzą upada całkowicie. Kogo żeście wyborcy Kłodzka wybrali. Kłodzkiem powinien zarządzać Kłodzczanin. Oni patrzą tylko na kasę. Radni chronią swoje diety przed obniżką. PO obsadza stanowiska kierownicze po linii partyjnej. Mieszkańcom zwolnienia z pracy i same ochłapy. Rozwój i inwestycje miasta zero. Miejscowe firmy na bruk. To je dzisiaj Kłodzko.
Obrazek użytkownika 57-300
 • 57-300
 • 02-09-2015

Nie tylko na przykładzie kcksir widać że Michał ma "rękę" do zatrudniania typków których nikt nigdzie już nie chciał i nie chce...

Wody Polskie będą regulowały koryto rzeczne w Bystrzycy Kłodzkiej . Zróbcie nam przy okazji miejską plażę – wnioskuje jedno ze stowarzyszeń.

Zamurowano w kłodzkiej twierdzy kapsułę czasu. Szczelnie zabezpieczona metalowa skrzynia ma przeleżeć w ziemi 100 lat.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×