REKLAMA

Powiat Kłodzki: samorządowcy nie kupią testów na koronawirusa

Michał Piszko, burmistrz Kłodzka

Zbigniew Tur, wójt Kłodzka

Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju

Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy

Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa

Powiat Kłodzki: dlaczego burmistrzowie i wójtowie nie chcą kupić testów na koronawirusa?

Czy włodarze z Powiatu Kłodzkiego zdecydują się na zakup testów na koronawirusa? Wałbrzych kupił około 1000 testów antygenowych. Wynik jest już po 15 minutach, co oznacza, że w szybki sposób można wykryć osoby zakażone koronawirusem, w tym chorujące bezobjawowo. W Wałbrzychu przetestowani zostaną miejscy urzędnicy, pracownicy spółek miejskich, pensjonariusze DPS-ów i dzieci w domach dziecka. Wynik testu jest już po 15 minutach, co zdaniem prezydenta Szełemeja pozwoli szybko reagować, znaleźć i izolować osoby zakażone, a tym samym ograniczyć transmisję wirusa. A czy na szybkie testy na koronawirusa i zakup testów antygenowych zdecydują się lub już zdecydowali samorządowcy z Powiatu Kłodzkiego? Zdania są mocno podzielone, a większość włodarzy jednak testów nie kupi.

 

Co o zakupie testów sądzą włodarze z Powiatu Kłodzkiego

 

Michał Piszko, burmistrz Kłodzka To sanepid i rząd powinni testować mieszkańców. Kłodzko jako samorząd od wielu miesięcy wspiera walkę z epidemia koronawirusa, kupując płyny do dezynfekcji, rękawice i maseczki ochronne, między inny dla szpitala. Jeśli sytuacja pogorszy się, rozważymy także kupowanie testów dla pracowników samorządowych i tych pracujących w podległych nam instytucjach. Inicjatywa prezydenta Szełemeja jest na pewno cenna.

 

 

Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju Wiosną, podczas pierwszej fali epidemii, kupiłem testy i przebadałem na obecność koronawirusa wszystkich pracowników samorządowych oraz tych pracujących w naszych szkołach, spółce miejskiej, a także seniorów z domu opieki, a nawet strażaków z OSP. Obecnie, przynajmniej na razie, nie widzę potrzeby kolejnej takiej akcji testowania. Jeśli sytuacja się pogorszy wtedy będę się nad tym zastanawiał.

 

 

Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy Jeszcze nie podjęliśmy w tym temacie decyzji. Nie my jesteśmy od testowania, co do zasady państwo się tym zajmuje, ale być może. Już raz nas państwo skarciło za testowanie, w ten sposób, że osoby dodatnie wytestowane testami, które przeprowadzaliśmy na wiosnę, na początku obejmowane były procedurą sanepidu, a potem z dnia na dzień już nie. W efekcie musieliśmy sami kierować te osoby na inne testy i płacić za nie.

 

 

Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa Od 31 października rekomendowane są testy antygenowe. Gmina Radków ma podpisaną umowę z przychodnią Salus w Kłodzku na przeprowadzanie testów pod kątem Covid19. Są to testy na przeciwciała oraz w razie potrzeby testy antygenowe. Do października wykonaliśmy ponad 420 testów pod kątem przeciwciał. W ubiegłym tygodniu ponad 70. Gmina na zakup i wykonywanie testów zabezpieczyła w dwóch transzach 50 tys. zł. 

 

 

Zbigniew Tur, wójt Kłodzka Rozważam zakup testów dla pracowników samorządowych. W tym tygodniu będę rozmawiał o tym z prezesem Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy-Zdroju. Chcę się dowiedzieć jakie są obecnie testy dostępne, ile kosztują i jak jak długo czeka się na wyniki. Dotychczas kilku moich pracowników wysłałem komercyjnie na testy na obecność koronawirusa, ale nie miało to sensu, bo na wyniki czekali oni po 7-8 dni. 

 

Przeczytaj, gdzie zrobisz test na koronawirusa

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Powiat Kłodzki: samorządowcy nie kupią testów na koronawirusa

Strajk Kobiet Kłodzko wystawiło symboliczny mandat dla senatora Aleksandra Szweda. Dlaczego?

Fot. Wojciech Zaczyk

Zieleniec: Cały czas wierzymy, że sezon narciarski nie jest stracony. Przedsiębiorcy będą walczyć o powrót na stoki.

FB/GOPR Wałbrzych

Ratownicy GOPR sprowadzili zwłoki mężczyzny z gór. Akcja trwała ponad 12 godzin.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×