REKLAMA

Stacja Literatura 24

Między 12 a 15 września w Stroniu Śląskim i Siennej odbędzie się 24. edycja najstarszego polskiego festiwalu Stacja Literatura (wcześniej znanego pod nazwą Fort Legnica, Port Legnica czy Port Literacki).

Pierwsze trzy edycje wydarzenia w Stroniu Śląskim były swoistym powrotem do źródeł. Ubiegłoroczna odbyła się dokładnie w 25. rocznicę realizowanych tu Niemiecko-Polskich Spotkań Młodych Pisarzy. Czego można spodziewać się w tym roku?

„Na co dzień uczestnicy warsztatów w Siennej pracują jako nauczyciele, urzędnicy, przedsiębiorcy, uczą się i studiują. Podczas czterech festiwalowych dni współtworzą jedną wielką rodzinę, dla której literatura jest sprawą najważniejszą” – pisał w „Gazecie Wyborczej” Grzegorz Nurek, a Grzegorz Chojnowski z Polskiego Radia dodawał: „Stacja Literatura to dziś jeden z najlepiej zorganizowanych i zaprogramowanych festiwali w Polsce”.

W 2018 roku w Stacji przywoływany był wiersz Boba Dylana „Czasy nadchodzą nowe”, który po pięćdziesięciu latach okazał się wyjątkowo aktualny. Dzisiaj trzeba głośno wraz z Patti Smith zawołać: „Nie gódź się!”. Utwór „Radio Bagdad”, z którego pochodzi hasło przewodnie tej Stacji Literatura, powstał w 2003 roku w odpowiedzi na akcję militarną wojsk NATO w Iraku. „Nie gódź się z bliźniego niedolą, nie gódź się z bliźniego niedowładem” – śpiewała Smith i wołała: „wyciągnij dłoń”.

Stacja Literatury to miejsce prezentacji twórczości bodaj największej liczby autorów. Swoje prezentacje w Stacji miało już ponad pół tysiąca twórców. W pamięci mamy spotkanie z udziałem Kory, prowadzone przez Olgę Tokarczuk czy czytanie laureatki Pulitzera Rae Armantrout. W tym roku będzie to blisko 100 osób. Wśród gości znajdą się m.in. „nowe głosy z Europy” – dwójka poetów z Palestyny i Syrii: Rami Al-Aszek i Fadi Dżomar, mieszkający od kilku lat w Berlinie.

Znowu dużo będzie książek przekładowych. Na festiwalu, na który przygotowano w tym roku dwadzieścia premier zabrzmi twórczość: Elizabeth Bishop, Emily Dickinson, Pere Calders, Péter Nádas, Raymond Queneau, Patti Smith. Kilka lat temu za sprawą specjalnego bloku wydarzeń festiwal zapoczątkował renesans twórczości Zuzanny Ginczanki. Teraz jej wiersze powrócą za sprawą specjalnego widowiska muzyczno-teatralnego.

Nie zabraknie nowych książek takich autorów jak: Anna Adamowicz, Kacper Bartczak, Konrad Góra, Roman Honet, Joanna Łańcucka, Nina Manel, Anna Podczaszy, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski, Bianka Rolando, a także świętujące jubileusze Joanna Mueller i Marta Podgórnik. Poznamy też „nowe głosy z Polski” (Maria Halber, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Katarzyna Szaulińska, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski).

Tegoroczna edycja to 62 wydarzenia, które odbywać się będą w CETiK-u w Stroniu Śląskim oraz w kompleksie Czarna Góra w Siennej, gdzie zaplanowano zajęcia w ramach dwunastu Pracowni oraz blok wieczorny, w którym zostaną zaprezentowane zaprzyjaźnione ze Stacją instytucje: Fundacja Rodziny Kochańskich, Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska oraz Staromiejski Dom Kultury z Warszawy. Zaplanowano koncerty Ola Walickiego, zespołu Szare Relaksy oraz widowisko „Ginczanka. Żar-Ptak”.

„Wyjątkowa atmosfera” – te słowa oddają fenomen Stacji Literatura. „Największą wartością są ludzie” – podkreślano po ubiegłorocznej edycji. „Już dawno duch wszystkich właściwie spotkań nie był tak demokratyczny i przepojony poczuciem wzajemnej życzliwości i równości. Gdzieś padły bariery, które – jak zdarzało się w poprzednich latach – dzieliły wstępujące dopiero na scenę pokolenie twórców od uznanych gości”.

Czy i w tym roku będzie podobnie? Przekonamy się już w połowie września. Więcej informacji na stronie: https://www.biuroliterackie.pl/wydarzenia/stacja-literatura-24/.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Stacja Literatura 24

Obrazek użytkownika MK
  • MK
  • 30-08-2019

Radny Bartczak bohaterem sesji .Lubię Kłodzko zabrania pisania Interepelacji .Skuteczna broń radnego boli i sieje strach w Lubię Kłodzko .Profesjonalizm radnego ,bezradności Lubie Kłodzko .Pan radny jako jedyny korzysta z pomocy najlepszego prawnika w mieście ,prawnika którego obecna władza się wyzbyła z pracy w urzędzie a to Geniusz prawa administracyjnego co pokazuje w interpelacjach radnego Bartczaka .Ten duet odbierze władze Lubie Kłodzko .Jak donosi najlepszy samorządowiec juź pukają radni z Lubie Kłodzko w tym szef o możliwości przejścia jak również wysoki rangą urzędnik .

Powiat Kłodzki: Najmłodsi uczniowie klas I - III już jutro wypełnią opustoszałe szkolne sale. Dowiedz się, jak będą funkcjonować.

Kłodzko. Mieszkańcy bloków bez ogrzewania. Co jest powodem?

Fot. Redakcja

Stronie Śląskie: Pożar Okrąglaka na ulicy hutniczej. Zobacz film z miejsca zdarzenia.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×