REKLAMA

Obronią przed powodzią, złagodzą susze

Przez Kłodzko przeszły dwie fale powodziowe. Co ze zbiornikami, które miały nas chronić? - pytają ludzie.

Mariusz Przybylski, dyrektor wrocławskiego oddziału Wód Polskich, stwierdził że zgodnie z planem budowa czterech zbiorników zostania zakończona w tym i przyszłym roku. - Po pięciu latach te zbiorniki, w związku z tym, że coraz częściej zdarzają się susze, zostaną zamienione z suchych na retencyjne – zapowiedziała Przybylski podczas wizyty w Bystrzycy Kłodzkiej. - Podczas powodzi będę zatrzymywać wodę, podczas suszy będą ją gromadzić – dodał. O takie rozwiązanie dla zbiornika w Szalejowie Górnym zabiegali wójt Kłodzka Zbigniew Tur i burmistrz Polanicy-Zdroju Mateusz Jellin. Wcześniej podobne apele do Wód Polskich kierował Tomasz Korczak, burmistrz Międzylesia. Zbiorniki to nie jedyna inwestycja prowadzona obecnie w powiecie kłodzkim przez Wody Polskie. W zaawansowanej fazie jest projekt rewitalizacji koryt rzek w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Długopolu, Międzylesiu, Lądku-Zdroju, Stroniu Śląskim, Dusznikach-Zdroju, Szczytnej i Polanicy-Zdroju. Przedsięwzięcie jest na etapie wydawania pozwoleń wodno-prawnych oraz opracowywania szczegółowych projektów. Prace ruszą w czwartym kwartale przyszłego roku. Natomiast pod koniec tego roku rozpoczną się konsultacje w sprawie rewitalizacji rzek przepływających przez wsie. – Przez pandemię wszystko nam się opóźniło – zaznacza Mariusz Przybylski. – Sądzę jednak, że we wrześniu będziemy mogli coś więcej powiedzieć, czyli konkretnie, które to mają być wioski i jakie miejsca. Podobnie jak w ubiegłym roku, chcielibyśmy zrobić spotkania z mieszkańcami – zaznaczył szef Wód Polskich.

4 zbiorniki

Będą mogły zatrzymać 15,9 mln metrów sześciennych wody To tyle, ile można zmieścić w 8 tys. basenów olimpijskich ›› Boboszów na Nysie Kłodzkiej pojemność 1,4 mln m3 max powierzchnia zalewu 21 ha długość zapory 230 m wysokość zapory 17 m ›› Szalejów Górny na Bystrzycy Dusznickiej pojemność 9,9 mln m3 max powierzchnia zalewu 118,7 ha długość zapory 735 m wysokość zapory 19,3 m ›› Roztoki na potoku Goworówka pojemność 2,7 mln m3 max powierzchnia zalewu 48 ha długość zapory 750 m wysokość zapory 15,5 m ›› Krosnowice na potoku Duna pojemność 1,9 mln m3 max powierzchnia zalewu 44 ha.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Obronią przed powodzią, złagodzą susze

Fot. polska-org.pl

Sytuacja w Piszkowicach jest opanowana. Tak poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych Henryka Szczepanowska. - Mamy pierwsze kontakty z potencjalnymi chętnymi do pracy. Mamy czysty, wolny od COVID oddział i tylko sześcioro dzieci odizolowanych. Wszyscy pracownicy w zakładzie są zdrowi, nie ma kolejnych zakażeń. Od poniedziałku pojedyncze osoby wracają do pracy, pozostali pozostają w domowych kwarantannach - napisała. Ciągle jednak potrzebni są: pielęgniarki, ratownicy i pomoc medyczna do pracy, ale w zwykłym systemie zmianowym na określonych warunkach finansowych.

Fot. KPRM

Od 8 sierpnia w 19 powiatach mają obowiązywać nowe obostrzenia. Dotyczy to tych terenów, w których zanotowano wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w ostatnich dwóch tygodniach. Zmiany dotyczą m.in. zasad zasłaniania ust i nosa, a także zmniejszenia limitu osób w restauracjach, sklepach czy na imprezach. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji.

Dodatkowo powiaty podzielono na dwie strefy: żółtą i czerwoną – z różnym zakresem obostrzeń. W pozostałych powiatach, które oznaczone są kolorem zielonym, obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×