REKLAMA

Wśród najciekawszych

Uwielbiane przez turystów, bardzo często są punktem docelowym szkolnych, ale też indywidualnych wycieczek. Polskie podziemia są dostępne dla turystów przez cały rok. Wśród tych najbardziej popularnych znajdują się te w Nowej Rudzie i Kłodzku.

Czym są polskie podziemia? To kopalnie, bunkry, sztolnie, rozciągające się pod ziemią kompleksy korytarzy i trasy turystyczne. Często owiane tajemnicą, kryją w sobie historię minionych lat. Często należą też do nich stare kopalnie srebra, złota, soli, czy węgla kamiennego. Dawne piwnice i składy kupieckie.
Podziemne atrakcje turystyczne fascynują Polaków, ale też turystów zagranicznych. Najbardziej popularne polskie podziemia to m.in.
Kopalnia Złota w Złotym Stoku, czyli atrakcja turystyczna Kotliny Kłodzkiej. Tu zwiedzimy m.in. Średniowieczną Osadę Górniczą, Sztolnię Ochrową, podziemną kopalnię złota, tu mamy szansę na spływ po zalanej wodą części Sztolni Gertruda.
Podziemna Trasa Turystyczna w Tarnowskich Górach – tylko tu zwiedzimy dawne kopalnie kruszców srebrnonośnych.
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku, która należy do najciekawszych atrakcji Kłodzka. Ciekawostką jest fakt, że to mieszkańcy drążyli swoje piwnice pod budynkami starówki w celach zarówno gospodarczych jak i militarnych. Tak powstały podziemne tunele i korytarze.
Kopalnia w Nowej Rudzie, która jest najstarszą kopalnią w Polsce. Długość trasy to ponad 700 m. Dodatkową atrakcję tworzą skamieniałe pnie drzew, których wiek szacuje się na ok. 250 mln. lat
Kopalnia „Królowa Luiza” w Zabrzu – jedna z najstarszych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Przy kopalni działa Skansen Górnictwa. Udostępniona jest też trasa podziemna.
Riese, czyli Olbrzym w Walimiu, to jeden z najbardziej znanych ale i tajemniczych polskich podziemnych kompleksów. Do dziś zbadano, odkryto i udostępniono jego niewielką część. Nikt nie znalazł też odpowiedzi na pytanie, po co Hitler budował w Górach Sowich tak potężny podziemny kompleks.
Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie, biegnąca wzdłuż dawnych piwnic i lochów pod miastem.
Chełmskie Podziemia Kredowe, to jedyna podziemna kopalnia kredy piszczącej w Europie. Podziemia zlokalizowane są pod częścią starej części miasta.
Podziemne muzeum pod płytą krakowskiego Rynku - tu z kładek zawieszonych ponad średniowiecznymi traktami (najstarsze datuje się na XI wiek), można zobaczyć dawne zagrody, domy i kramy, wodociągi, a nawet groby.
To tak naprawdę tylko garstka podziemnych atrakcji naszego kraju. Być może, któreś z tych miejsc przypadnie Wam do gustu i stanie się pomysłem na spędzenie tam wakacyjnego weekendu.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Wśród najciekawszych

Obrazek użytkownika Fiko
  • Fiko
  • 10-08-2018

Złoty Stok jest dobry dla gimbusów. Mało konkretów dużo zabawy.

14 czerwca rozpoczną się Dni Stronia Śląskiego. Najpierw będzie wręczenie Odznaki Honorowej za Zasługi Dla Gminy Stronie Śląskie, a później będzie zabawa.

Za pobicie został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności. W marcu Sąd penitencjarny wyraził zgodę, aby karę odbywał w ramach dozoru elektronicznego. Tylko czy z więzienną bransoletą może chodzi na piwo do restauracji?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×