REKLAMA

Duszniki-Zdrój. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa

„Tysiące, miliony, miliardy. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa" – to tytuł naszej najnowszej wystawy czasowej, prezentowanej w muzeum od 15 października

Fot. Muzeum Papiernictwa

Mieszkańcy Lutomierza włożyli do kapsuły czasu miliardy marek nie w dowód hojności, lecz jako symbol trudnych czasów, z jakimi musieli się mierzyć.

W Lutomierzu, koło Ząbkowic Śląskich odkryta zostaje „kapsuła czasu", pamiętająca moment wcześniejszego remontu świątyni w okresie międzywojennym. W metalowej tulei znajdują się spisane niemal sto lat temu dokumenty oraz banknoty i monety. To niemieckie pieniądze inflacyjne.

„Tysiące, miliony, miliardy. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa" – to tytuł naszej najnowszej wystawy czasowej, prezentowanej w muzeum od 15 października. Choć w chwili zamykania kapsuły czasu wartość wyjątkowego skarbu z Lutomierza sięgała zaledwie kilkudziesięciu fenigów, dziś posiada on znaczenie historyczne. Jest symbolem ogromnej inflacji, która w latach 20. XX w. dotknęła wiele krajów, doprowadzając ich obywateli do skrajnego ubóstwa. Mieszkańcy Lutomierza włożyli do kapsuły czasu miliardy marek nie w dowód hojności, lecz jako symbol trudnych czasów, z jakimi musieli się mierzyć. Nierozcięte arkusze 21 banknotów o nominale 10 tys. i 24 banknotów po 50 tys. marek z początku i końca 1922 r. budzą niewątpliwie największą ciekawość. Pieniądz ten tak szybko tracił wówczas na wartości, że wydrukowanych banknotów nie opłacało się już nawet rozcinać, gdyż nie były nic warte.

O czym jest wystawa?

Celem wystawy „Tysiące, miliony, miliardy" jest wyjaśnienie odbiorcy, czym jest inflacja lub hiperinflacja – zjawisko ekonomiczne o niezwykłej sile rażenia, które przez długi czas odbija się na gospodarce, a co za tym idzie, na codziennym życiu zwykłych ludzi. Przebieg inflacji jest na ogół podobny, lecz przyczyny mogą się diametralnie różnić. Muzeum pokazuje to na wystawie na przykładzie przebiegu inflacji w różnych państwach, m.in. na Węgrzech, w Niemczech czy w Zimbabwe. Informacje są prezentoane w formie plansz ekspozycyjnych, a przebieg inflacji obrazują oryginalne banknoty. Część z nich pochodzi z obszernych zbiorów numizmatycznych naszego muzeum oraz z prywatnych zbiorów znanego na Dolnym Śląsku kolekcjonera – Macieja Borowskiego. Z racji tego, że czterech węgierskich banknotów o niewyobrażalnie dużych nominałach nie udało się w Polsce znaleźć, dzięki uprzejmości Węgierskiego Muzeum Narodowego w Budapeszcie (Magyar Nemzeti Múzeum), w muzem pokazano ich wysokiej jakości kopie.

Projekt został zrealizowany wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej oraz przy wsparciu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. W okresie prezentacji wystawy planujemy organizację prelekcji na temat inflacji z udziałem wybitnych specjalistów w tej dziedzinie.

K.Golak/inf. Muzeum Papiernictwa

 

Czytaj także:

<<Niezwykła rocznica powstania Jaskini Niedźwiedzia. Jak powstało to miejsce?>>

<<W Zieleńcu pojawiła się wataha wilków. Czy trzeba się ich bać?>>

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Duszniki-Zdrój. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa

Fot. archiwum redakcji

Kłodzko. PKS w Kłodzku wystawił na sprzedaż ponad 20 pojazdów, w większości autobusów. Najtańszy z nich można nabyć już za niecałe 4 tysięcy złotych.

Lewin, Bardo i Żarów - te trzy gminy utrzymały prowadzenie i wygrały w rządowym konkursie Rosnąca odporność w powiatach kłodzkim, ząbkowickim i świdnickim. Dostaną po milionie złotych

Fot. Fb - Jaszkowa Dolna

Jaszkowa Dolna: Trwają przygotowania do sobotniego otwarcia Wioski Świątecznej. Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×