REKLAMA

Wozili ją z wirusem

foto: pixabay.com

83-letnia kobieta zaraziła się koronwirusem w ośrodku dla seniorów. Stamtąd nie trafiła jednak od razu do szpitala, tylko do domu, na kwarantannę. Rodzina zmarłej ma żal. Uważa, że nie tak to powinno wyglądać.

W lipcu 83-letnia Helena Świderska ze Stronia Śląskiego przebywał w ośrodku dla seniorów niesamodzielnych w Lądku-Zdroju, gdzie stwierdzono przypadek koronawirusa. Od podopiecznych pobrano wymazy.

Wynik negatywny

- Kiedy przyszły wyniki okazało się, że moja mama ma wynik ujemny. Problem w tym, że ona mieszkała w trzyosobowym pokój razem z kobietą, której wynik był dodatni – opowiada pan Zbigniew, syn kobiety. - Moją mamę z dnia na dzień po prostu wypisano z ośrodka i kazano własnym transportem zabrać do domu - zaznacza. Pani Helena wróciła do własnego mieszkania 23 lipca. Ją i jej rodzinę objęto od razu kwarantanną domową. Seniorka niemal od razu zaczęła się czuć gorzej.

Wynik pozytywny

Kolejne badanie na obecność koronawirusa, wykonano jej 1 sierpnia. Wynik wyszedł pozytywny. Dopiero wtedy panią Helenę przewieziono najpierw do szpitala w Kłodzku (oddział buforowy), a potem do szpitala w Bolesławcu (covidowy), gdzie 20 sierpnia zmarła. - Czy tak należało postąpić? Czy to właściwe procedury? - zastanawia się syn zmarłej. - Skoro moja mama przez wiele dni przebywała w tym samym pokoju z kobietą, u której wykryto koronawisrusa, to podejrzenie, że i ją wirus dopadnie – w mojej ocenie – graniczyło niemal z pewnością – ocenia Zbigniew Świderski.

Mają żal

Mieszkaniec Stronia ma także żal o to, że narażono na zarażenie koronawirusem jego i jego żonę, bo to oni odebrali pani Helenę z ośrodka, a potem się nią opiekowali. - Kiedy żona poczuła się źle byliśmy przekonani, że też ma koronawirusa. Na szczęście wynik wyszedł negatywny. Okazało się, że to zwykłe przeziębienie – wspomina Zygmunt Świderski. - To jednak pokazuje, że tak nie powinno być. Skoro gdzieś powstaje ognisko koronawirusa to tam powinna zostać wprowadzona kwarantanna. Wypisywanie ludzi do domu, to w moim odczuciu rozsiewanie wirusa i pozbywanie się problemu – dodaje.

Bez wypisu

W całej tej smutnej sprawie jest tylko jeden pozytyw. - To pracownicy firmy Concordia w Kłodzku, którzy bardzo nam pomogli i wykazali duże zrozumienie po śmierci mamy, kiedy musieliśmy przewieźć jej ciało – mówi pan Zbigniew. - Tego samego niestety nie mogę powiedzieć o ośrodku w Lądku-Zdroju, w którym przebywała moja mama i gdzie zaraziła się koronawirusem. Do poniedziałku, 7 września, nie dostałem wypisu. Kazano mi wystąpić o to na piśmie – dodaje mieszkaniec Stronia Śl. Pani Helena Świderska jest jedną z 15 ofiar koronawirusa w powiecie kłodzkim.

Sanepid wyjaśnia

Kłodzki Sanepid szczegółowo odniósł się do przypadku pani Heleny. Z pisma Teresy Józefiak, powiatowego inspektora sanitarnego w Kłodzku, wynika że:

› 23 lipca dziewięciu pensjonariuszy ośrodka w Lądku-Zdroju trafiło do szpitali we Wrocławiu i Bolesławcu › 20 pensjonariuszy (ci z wynikami negatywnymi), w tym panią Helenę, skierowano do domów na kwarantannę; właściciel ośrodka podjął decyzję o tymczasowym jego zamknięciu i przeprowadzeniu dezynfekcji › 1 sierpnia pobrano od pani Heleny materiał do badań na obecność koronawirusa; tym razem wynik był pozytywny i 83-letnia kobieta trafiła do szpitala.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Wozili ją z wirusem

Fot. Antoni Kuczek Dolny-slask.org.pl

Bystrzyca Kłodzka: W centrum zdrowia trwają szczepienia. Kiedy przyjdzie kolej na seniorów?

Fot. OSP KSRG Nowa Ruda - Słupiec

Nowa Ruda: Strażacy zabezpieczyli osuwającą się skarpę na ulicy Cmentarnej.

Fot. Adam Jaśnikowski

Stronie Śląskie: Zrozumieliśmy, że mamy takie same problemy - mówią przedsiębiorcy o dzisiejszym proteście.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×