REKLAMA

Ostatnia szansa właściciela

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

Była rekontrola, a właściciel nie wywiązał się z nakazów konserwatora. Przedstawiciele Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody twierdzą, że przyszedł najwyższy czas na egzekucję.

W Ratnie Dolnym pojawili się przedstawiciele wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu i Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. Obecny był też właściciel zabytku. Kontrola wykazała, że nic z zaleceń konserwatorskich nie zostało wykonane. - Zostały spisane protokoły. Było dwóch inspektorów. Jeden od zabytkowej architektury, drugi od zieleni zabytkowej. Podobno mają zostać podjęte bardziej surowe kroki. Już nie będzie pytań o wyjaśnienia, uwzględniania różnych pokrętnych wniosków, które mają przedłużać całość – mówi Karol Marczak, prezes Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody.
Będziemy walczyć
Karol Marczak podkreśla, że nie spocznie dopóki zabytek nie zostanie wyrwany z rąk obecnego właściciela, Edwarda P. - Jego postawę na kontroli mógłbym nazwać arogancką i lekceważącą wobec wszystkich pozostałych osób, które były na miejscu – mówi prezes fundacji.
Egzekucja, czyli?
Konserwator jeszcze przed rekontrolą podkreślał, że egzekucji nie wyklucza. Co to oznacza? - Jest możliwe czasowe zajęcie zabytku, jeżeli wielokrotnie nakazy konserwatorskie nie były wykonywane – przypomina Karol Marczak. – Konserwator rzadko podejmuje taką decyzję, ale ma taką możliwość. Czasowe zajęcie zabytku może trwać 3 miesiące, pół roku, rok. W tym czasie wykonuje się remont zastępczy objęty nakazem. Wykonuje się go na koszt urzędu, a następnie obciąża się właściciela, który musi zwrócić koszty. Po tym może nawet nastąpić wywłaszczenie. Nakaz konserwatorski wydawany jest po to, by chronić zabytek, a nie po to, by komuś utrudniać życie i robić na złość – tłumaczy prezes.
Najpierw upomnienie, potem egzekucja
Anna Nowakowska – Ciuchera z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przyznaje, że konserwator wchodzi w tryby ustawy o egzekucji - W pierwszej kolejności wystawiane jest upomnienie. Ono nie jest równoznaczne z wszczęciem egzekucji. Egzekucja jest wszczęta dopiero wówczas, kiedy nie zostaną wykonane obowiązki w terminie określonym w upomnieniu – mówi Anna Nowakowska – Ciuchera, szefowa wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.
Kontrolowano stan techniczny budynku, park i wykonanie nakazu konserwatorskiego z 2 stycznia 2017 r., który zobowiązywał właściciela do:
>> usunięcia samosiejek z wnętrza i murów pałacu – termin wykonania: 30 września 2017
>> zabezpieczenia zachowanych sklepień i stropów przed samoczynnym zawaleniem – termin wykonania: 30 września 2017
>> naprawienia konstrukcji ścian pałacu, w tym istniejących pęknięć i ubytków budulca – termin wykonania: 31 grudnia 2017
>> wykonania zadaszenia pałacu w celu jego zabezpieczenia przed przenikaniem wód opadowych i dalszą degradacją struktury murów – termin wykonania: 30 września 2018

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Ostatnia szansa właściciela

Obrazek użytkownika Stanisława
  • Stanisława
  • 14-04-2019

Już dawno ten Pan powinien być rozliczony. Własność własnością ale to jest zabytek i powinien być bez względu na właściciela utrzymany w swojej świetności U nas w Polsce a szczególnie na Dolnym śląsku zabytki są traktowane tak samo jak te walące sie stodoły ze zmórszałej cegły które straszą. Drugim obiektem blisko zamku w Ratnie jest szpital w Radkowie, piękny obiekt niszczeje, wandale pod okiem policji dewastują kamieniami okna witrażowe i nikt się tym nie interesuje, ale rynek w Radkowie już chyba piąty rok robi się jedno i to samo.. A przecież Radków to nie tylko rynek, ulice wylotowe z rynku wymagają bardzo dużo do zrobienia.

fot. KPP Kłodzko

3 promile alkoholu w organizmie miał 33- latek, który kierując rowerem stwarzał zagrożenie na drodze dla innych uczestników ruchu drogowego. Wczoraj popołudniu (poniedziałek, 25 maja) na terenie gminy Kłodzko funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który kierował rowerem. Jego zachowanie wskazywało, że jest w stanie nietrzeźwości. Po przebadaniu policjanci stwierdzili, że mężczyzna ma 3 promile alkoholu w organizmie. Za ten czyn grozi kara aresztu albo grzywny. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek.

fot. internet

Szczególnie potrzebne są grupy: O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×