REKLAMA

Wielkie ratowanie

Uczniowie z całej Polski rywalizowali w 17. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”.

Jest taki jeden dzień w roku, gdy Nowa Ruda staje się prawdziwą stolicą polskiego ratownictwa. Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej co roku organizuje Turniej, w którym biorą udział drużyny ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

- Turniej organizujemy, aby promować najwyższe wartości i uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy. Cieszę się, że uczniowie chcą sprawdzić i wzbogacić swoją wiedzę z ratowania ludzkiego życia – mówi Julian Golak, główny organizator wydarzenia i dodaje, że w tym roku do Nowej Rudy przyjechało aż 47 drużyn m.in. z Warszawy, Poznania, Szczecina i Gorzowa Wielkopolskiego.

W kategorii do 16 roku życia wygrała reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Raszkowie z siedzibą w Pogrzybowie. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 100 im. płk Francesco Nullo w Warszawie.

W kategorii powyżej 16 roku życia zwyciężyło warszawskie IX Liceum im. Klementyny Hoffmanowej. Na drugim miejscu sklasyfikowano Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie, a na trzecim Zespół Szkół Medycznych im. Janusza Korczaka w Prudniku.

Turniej składał się z dwóch części. Podczas pierwszej sprawdzona została wiedza teoretyczna uczestników. W drugiej odsłonie Komisja Konkursowa oceniła praktyczne umiejętności ratowania ludzkiego życia przez młodzież biorącą udział w Turnieju. Na tej podstawie przyznane zostały nagrody w dwóch kategoriach „do 16 roku życia” oraz „powyżej 16 roku życia”. W przerwie rywalizacji - jak co roku - straż pożarna zrealizowała ciekawy pokaz ratowniczy zainscenizowanego wypadku drogowego.

Główną nagrodą dla najlepszych 3 drużyn z każdej kategorii jest dwudniowe szkolenie z ratownictwa w warunkach górskich. Laureaci w nagrodę otrzymali również m.in. fantom treningowy, profesjonalne apteczki oraz fachową literaturę.

W organizację Turnieju zaangażowanych było kilkanaście organizacji i instytucji. Turniej merytorycznie wsparł m.in.: prof. Juliusz Jakubaszko z Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Turniej odbył się w poniedziałek 20 maja 2019 roku w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie-Słupcu. W komisji konkursowej, która oceniała poszczególne drużyny szkolne pracowali doświadczeni ratownicy medyczni z Krakowa, Wrocławia i GOPR (grupa wałbrzysko- kłodzka). Przewodniczącą komisji była p. dr nauk med. Marta Kwiaton z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

Artykuły powiązane

Julian Golak podczas ogłoszenia zwycięzcy II Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach.

Zajęcia praktyczne w Górach Sowich.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Wielkie ratowanie

Wybory parlamentarne 2019 nadchodzą wielkimi krokami. Już 13 października Polacy pójdą do urn. To doskonała okazja, by zostać członkiem komisji wyborczej. Trwa nabór kandydatów. Jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić?

Trwa wyścig o podbój kosmosu. Od niedawna uczestniczą w nim także polskie firmy i naukowcy.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×