REKLAMA

Wybieramy mniej radnych

Obecnie jest 29 radnych powiatowych. Jesienią wybierzemy 27.

Mniej samorządowców powiatowych będą mieć Kłodzko i okręg bystrzycko - międzyleski.
Rada powiatu kłodzkiego zostanie odchudzona. Decyzję o zmniejszeniu liczby radnych o dwóch (z 29 do 27) podjął wojewoda Paweł Hreniak. Dzisiaj (29 czerwca) Rada powiatu Kłodzkiego przyjmie uchwałę o nowym podziale na okręgi i liczbie mandatów przydzielonych do tych okręgów.
Okroją dwa
- Okręgi wyborcze nie zmienią się. Zmieni się tylko liczba manatów w dwóch okręgach. W Kłodzku wybierzemy jesienią 4, a nie pięciu radnych powiatowych. Podobnie w okręgu Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie. Tam też ilość mandatów zmniejszy się z pięciu do 4 - mówi Maciej Awiżeń, starosta Kłodzki. - Przygotowując projekt uchwały, wzięliśmy po uwagę liczbę mieszkańców w danym okręgu - wyjaśnia samorządowiec.
Powiat mniej ludny
Wojewoda decyzję o korekcie liczby radnych także podjął na podstawie liczby ludzi zamieszkałych na obszarze działania danej rady, ujętych w stałym rejestrze wyborców na koniec grudnia 2017 r. Zasady określania liczby radnych w powiatach są proste. W skład rady powiatu wchodzi 15 radnych. Tak jest w powiatach liczących do 40 tys. mieszkańców. Po dwóch samorządowców dokłada się do podstawowej 15-stki za każde kolejne rozpoczęte 20 tys. mieszkańców. Radnych powiatowych nie może być jednak więcej niż 29. W przypadku powiatu kłodzkiego zmniejszenie liczby radnych z 29 do 27 oznacza, że ilość mieszkańców powiatu nie przekracza już 160 tys.
Nie pierwsza korekta
Cztery lata temu w wyborach do Rady Powiatu Kłodzkiego funkcjonowało 7 okręgów wyborczych. I to się nie zmieni, okręgi będą takie same. Zmieni się ilość mandatów. To nie pierwsza korekta liczby radnych w powiecie kłodzkim. W 2010 roku zmniejszono z 21 do 15 ilość samorządowców zasiadających w Radzie Miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej. Było to wynikiem systematycznie zmniejszającej się liczby mieszkańców tej gminy, która na koniec 2009 roku spadła poniżej 20 tys.
Zmiany ilości radnych w okręgach wyborczych do Rady Powiatu Kłodzkiego
1. Kłodzko: jest 5 radnych, będzie 4 radnych
2. Bystrzyca Kłodzka + Międzylesie: jest 5 radnych, będzie 4 radnych
3. Radków + gmina Nowa Ruda: jest 4 radnych, będzie 4 radnych
4. Nowa Ruda: jest 4 radnych, będzie 4 radnych
5. Polanica-Zdrój + gmina Kłodzko: jest 4 radnych, będzie 4 radnych
6. Duszniki + Kudowa + Lewin + Szczytna: jest 4 radnych, będzie 4 radnych
7. Lądek + Stronie: jest 3 radnych, będzie 3 radnych

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Wybieramy mniej radnych

Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy-Zdroju otrzymało perłę w kategorii innowacyjność i nowoczesne technologie w medycynie.

W tym roku bystrzycki basen będzie zamknięty. Jest koncepcja, żeby wybudować krytą pływalnię. Plany są imponujące, ale czy to przypadkiem nie mrzonki?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×