REKLAMA

Super wspólnoty

W wieżowcu przy ul. Dunikowskiego w Kłodzku jest 110 mieszkań. Blok nie był gruntownie remontowany od 50 lat.

Działające w nim dwie wspólnoty mieszkaniowe wzięły sprawy w swoje ręce i zdobyły pieniądze na termomodernizację. Przy okazji remontu na dachu pojawi się 20 nowych budek lęgowych dla mieszkających tam jerzyków.
Utrata ciepła w wieżowcu, wybudowanym pół wieku temu, jest na poziomie 60 procent. Wyniki audytu energetycznego skłoniły wspólnoty do natychmiastowego działania. - Wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Niestety w Kłodzku nikt nam nie pomógł – opowiada Teresa Matyasik – Zaczęliśmy szukać pomocy we Wrocławiu, u wojewody i marszałka. To tam nakierowano nas na Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dodaje. Wspólnota dostała w Alior Banku niskooprocentowany (0,5 proc. w skali roku) kredyt na 20 lat. Dzięki temu mieszkańcy wieżowca nie odczują spłaty zobowiązania, a nie jest one małe, bo chodzi o 1,5 mln zł. - Na fundusz remontowy dalej będziemy płacić 1,8 zł za od m kwadratowego – mówią mieszkańcy wieżowca przy Dunikowskiego. - Kiedy jednak ocieplą nasz blok to wyraźnie spadną rachunki za centralnej ogrzewanie. Z wyliczeń wychodzi, że z 4,40 do około 2 zł za m kwadratowy – dodaje. Obecnie wspólnoty Dunikowskiego 1/1 i Dunikowskiego 1/2 są na etapie wybierania firmy, która wykona kompleksową termomodernizacje budynku. Wykonane zostaną nowe estetyczne i zapobiegające utracie ciepła elewacje. Wyremontowany zostanie także dach, na którym pojawią się nowe budki lęgowe dla jerzyków. - Roboty przygotowawcze ruszą pod koniec tego roku. Na przyszły sezon grzewczy (2020/2021 – przyp. red.) budynek będzie już docieplony – zapowiada Marian Konieczka. - Budynek będzie wizytówką Kłodzka. Mam nadzieję, że burmistrz Kłodzka wyremontuje wtedy teren przyległy do naszego wieżowca – dodaje.
Jerzyk zwyczajny
Gatunek średniego ptaka wędrownego. Zamieszkuje niemal całą Europę, dużą część Azji oraz północną Afrykę. Zimuje w południowej Afryce. W Polsce objęty ochroną gatunkową ścisłą. Od lat 90. XX wieku obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczebności jerzyków w miastach. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim remonty i prace termomodernizacyjne oraz zastępowanie starych budynków nowymi. Powoduje to utratę miejsc lęgowych dogodnych dla jerzyków.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Super wspólnoty

Obrazek użytkownika ANDRZEJ GÓRECKI
  • ANDRZEJ GÓRECKI
  • 25-07-2019

Gratulacje dla aktywnych mieszkańców tego wieżowca. Na Osiedlu Nysa jest jeszcze obecnie remontowany /ocieplany/ blok C , również dzięki aktywności mieszkańców- głownie mojego 85 letniego ojca Czesława Góreckiego. Trzymam z oddali kciuki za każdą inicjatywę lokalną modernizującą moje piękne Kłodzko.

Zakończyła się sprawa, jakiej jeszcze nie było. Na ławie oskarżonych zasiadało 36 osób.

Nie mają sklepu, ani przystanku autobusowego. Przez wioskę przejeżdżają pociągi, ale się w niej nie zatrzymują. Zabłocie, wioska leżąca zaledwie kilometr od Bystrzycy Kłodzkiej, to zupełnie inny świat...

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×