REKLAMA

Super wspólnoty

W wieżowcu przy ul. Dunikowskiego w Kłodzku jest 110 mieszkań. Blok nie był gruntownie remontowany od 50 lat.

Działające w nim dwie wspólnoty mieszkaniowe wzięły sprawy w swoje ręce i zdobyły pieniądze na termomodernizację. Przy okazji remontu na dachu pojawi się 20 nowych budek lęgowych dla mieszkających tam jerzyków.
Utrata ciepła w wieżowcu, wybudowanym pół wieku temu, jest na poziomie 60 procent. Wyniki audytu energetycznego skłoniły wspólnoty do natychmiastowego działania. - Wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Niestety w Kłodzku nikt nam nie pomógł – opowiada Teresa Matyasik – Zaczęliśmy szukać pomocy we Wrocławiu, u wojewody i marszałka. To tam nakierowano nas na Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dodaje. Wspólnota dostała w Alior Banku niskooprocentowany (0,5 proc. w skali roku) kredyt na 20 lat. Dzięki temu mieszkańcy wieżowca nie odczują spłaty zobowiązania, a nie jest one małe, bo chodzi o 1,5 mln zł. - Na fundusz remontowy dalej będziemy płacić 1,8 zł za od m kwadratowego – mówią mieszkańcy wieżowca przy Dunikowskiego. - Kiedy jednak ocieplą nasz blok to wyraźnie spadną rachunki za centralnej ogrzewanie. Z wyliczeń wychodzi, że z 4,40 do około 2 zł za m kwadratowy – dodaje. Obecnie wspólnoty Dunikowskiego 1/1 i Dunikowskiego 1/2 są na etapie wybierania firmy, która wykona kompleksową termomodernizacje budynku. Wykonane zostaną nowe estetyczne i zapobiegające utracie ciepła elewacje. Wyremontowany zostanie także dach, na którym pojawią się nowe budki lęgowe dla jerzyków. - Roboty przygotowawcze ruszą pod koniec tego roku. Na przyszły sezon grzewczy (2020/2021 – przyp. red.) budynek będzie już docieplony – zapowiada Marian Konieczka. - Budynek będzie wizytówką Kłodzka. Mam nadzieję, że burmistrz Kłodzka wyremontuje wtedy teren przyległy do naszego wieżowca – dodaje.
Jerzyk zwyczajny
Gatunek średniego ptaka wędrownego. Zamieszkuje niemal całą Europę, dużą część Azji oraz północną Afrykę. Zimuje w południowej Afryce. W Polsce objęty ochroną gatunkową ścisłą. Od lat 90. XX wieku obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczebności jerzyków w miastach. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim remonty i prace termomodernizacyjne oraz zastępowanie starych budynków nowymi. Powoduje to utratę miejsc lęgowych dogodnych dla jerzyków.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Super wspólnoty

Obrazek użytkownika ANDRZEJ GÓRECKI
  • ANDRZEJ GÓRECKI
  • 25-07-2019

Gratulacje dla aktywnych mieszkańców tego wieżowca. Na Osiedlu Nysa jest jeszcze obecnie remontowany /ocieplany/ blok C , również dzięki aktywności mieszkańców- głownie mojego 85 letniego ojca Czesława Góreckiego. Trzymam z oddali kciuki za każdą inicjatywę lokalną modernizującą moje piękne Kłodzko.

Czy ta bezprecedensowa sprawa zamieni się w bezprecedensowy falstart? Kolejny termin rozprawy były proboszcz kontra biskup za trzy miesiące.

foto: pixabay.com

Od 490 tys. zł w podlaskich Przytułach do ponad 6 mld w Warszawie – tak według prognoz Ministerstwa Finansów ukształtują się przyszłoroczne dochody gmin i miast z udziału w podatku PIT. Z naszych podatków dochodowych wpłynie w 2020 roku do samorządowych kas blisko 55 mld zł. Ile wezmą nasze gminy?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×