REKLAMA

Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZU

ZUS rozpoczyna wysyłkę „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”. Warto uważnie przeczytać tę korespondencję

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”. Warto uważnie przeczytać tę korespondencję. Dane w niej zawarte dotyczą przyszłości każdego z nas.
- Korespondencja, którą otrzyma z ZUS ok. 20 mln ubezpieczonych Polaków to list, 
w którym zapisana jest historia naszego ubezpieczenia w postaci zgromadzonych przez lata pracy składek. To nasza przyszłość emerytalna. Warto więc zweryfikować, czy kwota składek, o której informuje ZUS, zgadza się z naszą wiedzą o nich. Warto też mieć świadomość, co z tych zgromadzonych składek wynika – mówi Ewa Kosowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek centrali ZUS, której podpis widnieje na każdym 
z wysyłanych obecnie listów. Na terenie obsługiwanym przez oddział ZUS w Wałbrzychu „Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” otrzyma prawie 538 tys. klientów.
Korespondencji z ZUS może spodziewać się każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., kto choćby przez jeden dzień podlegał ubezpieczeniom społecznym i co za tym idzie, na ma na swoim koncie w ZUS zaewidencjonowaną choć jedną składkę. W liście przeczytamy, ile składek zgromadziliśmy na swoim koncie emerytalnym - w wysokości nominalnej (bez waloryzacji) oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji. Listy osób, które pracowały przed 1999 r., zawierają informację o wysokości zgromadzonego kapitału początkowego za lata, gdy składki nie były odprowadzane imiennie, czyli przed 1999 rokiem. Dowiemy się również, ile składek znajduje się na naszym subkoncie w ZUS oraz na koncie w OFE – czyli w II filarze emerytalnym. Jeżeli adresat listu do 31 grudnia 2015 r. ukończył 35 lat, ZUS wyliczy mu również hipotetyczną emeryturę w trzech wariantach. Pierwszy to kwota, którą otrzymałby w oparciu o składki zgromadzone dotychczas na koncie emerytalnym. Drugi wariant to kwota, którą otrzymałby, pracując do ustalonego dla niego wieku emerytalnego i nadal odprowadzał składki w średniej wysokości (ustalonej z okresu ubezpieczenia od 1999 r.) Trzeci wariant – i to jest tegoroczna nowość – to wysokość hipotetycznej emerytury należnej z konta i subkonta emerytalnego.
Dla wszystkich, którzy będą mieli jakiekolwiek trudności ze zrozumieniem zapisów „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”, Zakład przygotował specjalne wyjaśnienia. Są one dołączone do Informacji. To instrukcja jak krok po kroku czytać IOSK. Po zapoznaniu się z nią, nikt nie powinien mieć problemu z ustaleniem, jaki jest stan jego konta w ZUS.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZU

Obrazek użytkownika WYCHODZI PRAWDA OLIWA WYPŁYWA
  • WYCHODZI PRAWDA...
  • 24-06-2016

A W PZU KTO ? A CBA .A CZEGO SZUKAJĄ 200 MIL JAK INFORMUJE DZIENNIKARZ ŚLEDCZY PIOTR NISZTAR NA TWITTERZE AFERA ZA AFERĄ GONI PRZEKRĘT WYCHODZI ZA PRZEKRĘTEM.NA OLBRZYMIE SUMY PIENIĘDZY PAŃSTWOWYCH I POLAKÓW !
Obrazek użytkownika Pytam się
  • Pytam się
  • 24-06-2016

Co robiliście jak oni kradli ! UŚMIECHALIŚCIE SIĘ I MILCZELIŚCIE !

foto: pixabay.com

Ta restauracja przeżyła kilka lat temu rewolucję Magdy Gessler. Kolejnej rewolucji może już nie przetrwać, bo samorządowcy chcą przerobić ją na mieszkania.

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

Komedii ciąg dalszy. Miała się odbyć 24 października. Jednak zapowiadana na ten dzień rekontrola Zamku w Ratnie Dolnym nie odbyła się.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×