REKLAMA

Uratować od zapomnienia

Kuźnia w Szalejowie Górnym powstała w 1819 roku. Funkcjonowała do końca XX wieku. Pozostały po niej wspomnienia i pożółkłe fotografie.

Kilkanaście czarno-białych zdjęć i krótki opis. Taka ekspozycja wisi na płocie w centrum Szalejowa Górnego. Opowiada o kuźni, która działała we wsi prawie dwa wieki. - Fajnie, że nasza sołtys wspólnie z bibliotekarką taką wystawę przygotowały – mówi jedna z mieszkanek Szalejowa. - Wkrótce mało kto będzie wiedział, że w centrum wioski była kuźnia. Budynek się rozlatuje, a wyposażenie ktoś ukradł – dodaje. Kuźnia w Szalejowie Górnym powstał w 1819 roku. Po II wojnie światowej warsztat z kompletnym wyposażeniem przejęła rodzina Wilczkowskich. Zdjęcia na wystawę udostępnił Zbigniew Wilczkowski. Teresa Biel-Lutosławska, sołtys Szalejowa Górnego, wykonała powiększenia i razem z krótkim opisem zawiesiła na płocie, przy budynku w którym kuźnia funkcjonowała do lat 90. ubiegłego wieku. Poza tym mieszkańcy Szalejowa Górnego i Dolnego wciąż żyją sprawą konfliktu w ich parafii i tym, że kilkunastu mieszkańców pozwało do sądu biskupa Ignacego Deca. - Mamy już tego po dziurki w nosie. Wciąż przyjeżdżają do nas lub dzwonią dziennikarze, bo taka sprawa to wydarzenie. Ostatnio musiałam się tłumaczyć rodzinie z krakowskiego, która też zadzwoniła i dopytywała dlaczego poszliśmy na wojnę z biskupem – mówi starsza kobieta. - Moim zdaniem to było niepotrzebne – dodaje.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Uratować od zapomnienia

Obrazek użytkownika Oleńka
  • Oleńka
  • 20-09-2018

Bardzo się cieszę, że udostępniliście wspomnienia o kuźni w Szlejowie Górnym i o moich Dziakach, którzy byli jej właścicielami..Niestety w informacji jest błąd w nazwisku mieszkańców. Podano nazwisko Wilczkowski a prawdziwe nazwisko brzmi WICZKOWSKI .Proszę o poprawienie w/w informacji nazwiska . Dziękuję za pamięć o moich przodkach. Wnuczka Stanisława Wiczkowskiego Aleksandra

Za chwilę wybierzemy europosłów. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, czyli w okręgu numer 12, o sześć mandatów walczy 60 kandydatów. Sprawdziliśmy, jakie profity czerpać będą ci, którzy wygrają. Jedno jest pewne to mandat na bogato.

foto: użyczone

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. W tegorocznej edycji jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień. W kategorii architektura i budownictwo drewniane wyróżnienie zdobył dusznicki młyn papierniczy.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×