REKLAMA

Uratować od zapomnienia

Kuźnia w Szalejowie Górnym powstała w 1819 roku. Funkcjonowała do końca XX wieku. Pozostały po niej wspomnienia i pożółkłe fotografie.

Kilkanaście czarno-białych zdjęć i krótki opis. Taka ekspozycja wisi na płocie w centrum Szalejowa Górnego. Opowiada o kuźni, która działała we wsi prawie dwa wieki. - Fajnie, że nasza sołtys wspólnie z bibliotekarką taką wystawę przygotowały – mówi jedna z mieszkanek Szalejowa. - Wkrótce mało kto będzie wiedział, że w centrum wioski była kuźnia. Budynek się rozlatuje, a wyposażenie ktoś ukradł – dodaje. Kuźnia w Szalejowie Górnym powstał w 1819 roku. Po II wojnie światowej warsztat z kompletnym wyposażeniem przejęła rodzina Wilczkowskich. Zdjęcia na wystawę udostępnił Zbigniew Wilczkowski. Teresa Biel-Lutosławska, sołtys Szalejowa Górnego, wykonała powiększenia i razem z krótkim opisem zawiesiła na płocie, przy budynku w którym kuźnia funkcjonowała do lat 90. ubiegłego wieku. Poza tym mieszkańcy Szalejowa Górnego i Dolnego wciąż żyją sprawą konfliktu w ich parafii i tym, że kilkunastu mieszkańców pozwało do sądu biskupa Ignacego Deca. - Mamy już tego po dziurki w nosie. Wciąż przyjeżdżają do nas lub dzwonią dziennikarze, bo taka sprawa to wydarzenie. Ostatnio musiałam się tłumaczyć rodzinie z krakowskiego, która też zadzwoniła i dopytywała dlaczego poszliśmy na wojnę z biskupem – mówi starsza kobieta. - Moim zdaniem to było niepotrzebne – dodaje.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Uratować od zapomnienia

Obrazek użytkownika Oleńka
  • Oleńka
  • 20-09-2018

Bardzo się cieszę, że udostępniliście wspomnienia o kuźni w Szlejowie Górnym i o moich Dziakach, którzy byli jej właścicielami..Niestety w informacji jest błąd w nazwisku mieszkańców. Podano nazwisko Wilczkowski a prawdziwe nazwisko brzmi WICZKOWSKI .Proszę o poprawienie w/w informacji nazwiska . Dziękuję za pamięć o moich przodkach. Wnuczka Stanisława Wiczkowskiego Aleksandra

Wybory parlamentarne 2019 nadchodzą wielkimi krokami. Już 13 października Polacy pójdą do urn. To doskonała okazja, by zostać członkiem komisji wyborczej. Trwa nabór kandydatów. Jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić?

Trwa wyścig o podbój kosmosu. Od niedawna uczestniczą w nim także polskie firmy i naukowcy.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×