REKLAMA

Węgiel w tym roku

foto: użyczone

Budowa kopalni węgla kamiennego nabiera tempa. Pierwsi górnicy deklarują chęć zejścia pod ziemię. Inwestor zapowiada, że pierwsze tony węgla wydobędzie przed tegoroczną Barbórką. Czy to realne? O tym rozmawiamy z Dariuszem Wojciechowskim, prezesem spółki Nexano Minerals, która buduje kopalnię w Ścinawce Średniej.

Na jakim etapie jest budowa kopalni w Ścinawce Średniej?

Roboty ziemne i przygotowanie placu budowy, które rozpoczęliśmy w listopadzie ubiegłego roku, dobiegają końca. Od dwóch miesięcy kopalnia Heddi posiada przyłącze elektryczne oraz dostęp do wody. Zakończyliśmy ostatnie wiercenia z powierzchni, by zbadać szczegółowo skały, które występują ponad pokładem węgla. Jest to niezbędne do zakończenia projektu technicznego kopalni. Grubość nawierconego pokładu węgla wynosi 2,5 metra. To mile zaskoczenie. Roboty górnicze, w tym drążenie upadowych, jeśli wszystko przebiegnie bez zakłóceń, chcemy rozpocząć w II kwartale tego roku.

Kiedy nastąpi otwarcie kopalni?

Chcielibyśmy zakończyć drążenie upadowych w ciągu 6 miesięcy i, jak się uda, rozpocząć wydobycie węgla jeszcze w tym roku. Gdyby się udało wydobyć pierwsze tony węgla przed Barbórką byłoby wspaniale.

Ile osób zostało zatrudnionych do tej pory? Na jakie stanowiska?

Kompletujemy dozór techniczny kopalni, grupa sześciu doświadczonych inżynierów różnych specjalności pracuje i uczestniczy aktywnie w pracach nad projektem technicznym kopalni. Są to inżynierowie górnicy, energomechanicy, budowlańcy, geolodzy z wieloletnim stażem pracy pod ziemią, którzy pracowali w kopalniach noworudzkich i w KGHM. Rozmawiamy z kandydatami na górników do pracy pod ziemią. Cieszę się, ponieważ w ostatnich tygodniach zgłosiło się do nas kilkunastu górników chętnych do podjęcia pracy z rejonu Ścinawki i Nowej Rudy. Ludzie, widząc że zaczął się ruch na kopalni, zaczęli się do nas zgłaszać. Pierwsza grupa kilkunastu górników zacznie pracę przy drążeniu upadowych w II kwartale tego roku. Cały czas szukamy górników do pracy pod ziemią, którzy posiadają uprawnienia górnicze oraz staż pracy. Zapraszamy do składania podań o pracę drogą internetową na adres: info@nexanominerals.pl lub osobiście, w naszym biurze w Ścinawce Średniej, przy ulicy Mickiewicza 16.

Ile osób zostanie jeszcze zatrudnionych i kiedy?

Na etapie drążenia upadowych zostanie zatrudnionych ok. 15 górników i dozór kopalni. Po zakończeniu budowy zakładu przeróbki węgla i osiągnięciu docelowego wydobycia załoga liczyć będzie ok. 100 osób.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Węgiel w tym roku

Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń przesłał petycje mieszkańców powiatu o zwiększenie ilości przeprowadzanych testów na koronowirusa

W piątek, 3 kwietnia Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń przesłał petycję mieszkańców powiatu o zwiększenie ilości przeprowadzanych testów na koronowirusa do Premiera Mateusza Morawieckiego.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na klodzko24.eu
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×