REKLAMA

Brakuje rąk do pracy

W całym kraju brakuje rąk do pracy. Polscy pracodawcy zatrudniają coraz więcej Ukraińców, którzy dominują wśród cudzoziemców legalnie pracujących na Dolnym Śląsku. Tak jest też w Nowej Rudzie i Radkowie.

Polacy za takie pieniądze pracować nie chcą. Ukraińcy przyjmują je z ucałowaniem ręki. Coraz więcej rodaków wyjeżdża za chlebem za granicę lub do dużych miast. W polskich firmach brakuje rąk do pracy, a pracodawcy ratując sytuację zatrudniają cudzoziemców, a najwięcej mieszkańców Ukrainy.
Pracują w Radkowie i Nowej Rudzie
- Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku od stycznia do kwietnia do naszej ewidencji wpisano 810 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy z czego 99 oświadczeń pochodzi z miasta i gminy Nowa Ruda, a 17 oświadczeń z miasta i gminy i Radków - informuje Klaudia Woszczuła z kłodzkiego pośredniaka.
Ukraińcy zatrudniani są przede wszystkim w hotelarstwie, gastronomii i budownictwie.
- Zawody w jakich najczęściej pracodawcy powierzają im wykonywanie prac to kucharz, pomoc kuchenna, kelner, pokojowa, pomocniczy robotnik budowlany, robotnik i pracownik budowlany, murarz, brukarz, robotnik gospodarczy, monter konstrukcji budowlanych, pomocniczy robotnik torowy, pomocniczy robotnik drogowy, pracownik produkcyjny, pracownik sprzątający - wylicza Woszczuła.
316 474 legalnych
Liczba ta dotyczy całego kraju. W ubiegłym roku na 47 tys. 378 osób zarejestrowanych w ZUS obcokrajowców 38 tys. 321, to Ukraińcy, którzy pracują w polskich firmach lub zakładają swoje własne biznesy.
- W tej chwili Ukraińcy stanowią ponad 70 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Dla naszego systemu emerytalnego legalne zatrudnianie cudzoziemców jest bardzo korzystne. Im więcej jest ubezpieczonych, którzy płacą składki w Polsce, tym lepiej dla kondycji tego systemu - przekonuje Iwona Kowalska z wrocławskiej centrali regionalnej ZUSu.
Tendencja wzrostowa
Na koniec ubiegłego roku w wałbrzyskim oddziale ZUS (pod który podlega też nasz powiat) ubezpieczonych było 7 tys. 717 Ukraińców.
Wzrostową tendencję zatrudniania cudzoziemców na naszym terenie odnotowują też pracownicy kłodzkiego urzędu pracy. Z roku na rok pracodawcy zatrudniają coraz więcej pracowników z Ukrainy. W 2017 r. w naszym urzędzie pracy zarejestrowanych było 2 615 oświadczeń.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Brakuje rąk do pracy

Trwa rekrutacja do służby w policji. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej oraz pod numerem telefonu 74 647 32 35, a także osobiście w Komendzie Powiatowej Policji w Kłodzku.

Była szefową noworudzkiego biura poselskiego Michała Dworczyka, została prezesem Uzdrowiska Lądek – Długopole. O przyszłości uzdrowiska, jego problemach i zmianach jakie nastąpią rozmawiamy z Joanną Walaszczyk.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×