REKLAMA

Dolny Śląsk stawia na branżę kosmiczną

Trwa wyścig o podbój kosmosu. Od niedawna uczestniczą w nim także polskie firmy i naukowcy.

Dzięki świetnie wykształconej kadrze akademickiej, a także dobrym relacjom między uczelniami i samorządem województwa, stolica Dolnego Śląska stała się jednym z trzech najważniejszych ośrodków branży kosmicznej w Polsce.

Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej urzędu marszałkowskiego pomógł najlepszym dolnośląskim firmom z tej branży zaprezentować swoją ofertę na prestiżowych targach. Mowa o odbywającym się od 3 do 6 września Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach – jednej z trzech największych imprez targowych branży obronnej w Europie.

- To organizowane od 26 lat targi dla wystawców związanych z obronnością. Dzięki wsparciu samorządu województwa dolnośląskie firmy z branży aerospace będą miały okazję zaprezentować się wśród przedstawicieli wojska, służb i instytucji związanych z obronnością kraju. Sektor AEROSPACE czerpie z doświadczeń branż skupionych w ramach dolnośląskich Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji: mobilność przestrzenna i technologie informacyjno-komunikacyjne – wyjaśnia Marcin Gwóźdź, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Dolnośląskie firmy zajmują się zarówno tworzeniem urządzeń latających, jak i podzespołów, z których korzystają później inni producenci. Z efektów pracy naszych przedsiębiorców korzystają między innymi producenci satelitów czy systemów optycznych wykorzystywanych później do prowadzenia specjalistycznych badań i obserwacji.

Jednym z najciekawszych elementów tegorocznej edycji targów będzie wystawa narodowa USA, której gościem honorowym będzie płk Alfred Merrill Worden – amerykański astronauta, oficer US Air Force, a także uczestnik misji Apollo 15. Z tego względu wiele uwagi podczas imprezy poświęcone zostanie branży kosmicznej. Dlatego właśnie wydarzeniem zainteresowały się dolnośląskie firmy działające w obszarze aerospace, a wśród nich Scanway, BZBUAS, Thorium Space, Komes, Neotechnik czy ekoskal.

W ubiegłym roku, w ramach projektu „Promocja gospodarcza Województwa Dolnośląskiego na rynkach krajowych i międzynarodowych”, Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej zorganizował udział  firm z Dolnego Śląska w targach: CeBIT w Hanowerze, IFA w Berlinie i CIFIT w Xiamen, gdzie na regionalnych stoiskach zostały przedstawione ich oferty biznesowe.

− Wyjazd na targi był bardzo owocny! Zdobyliśmy partnera strategicznego, który będzie produkował nam podzespoły w Chinach, zostaliśmy zaproszeni na międzynarodową konferencję ARDUPILOT’a. Na konferencji dowiedzieliśmy się dokładnie, jakie oczekiwania ma chiński rząd wobec rozwoju rolnictwa oraz nawiązaliśmy współpracę z chińskimi firmami dystrybucyjnymi. Wszystkie te kontakty i spotkania pozwolą jeszcze bardziej przygotować nasz produkt, aby spełniał oczekiwania naszych klientów i był dostępny dla każdego – mówił na temat udziału w targach CIFIT prezes zarządu BZB UAS Kacper Budnik.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (6): Dolny Śląsk stawia na branżę kosmiczną

Obrazek użytkownika Pichał
 • Pichał
 • 13-09-2019

To tak jak Burmistrz Piszko. Na ulicy słychać, że to co się dzieje w wydziałach to istny kosmos. Ktoś coś? Mówią, że doświadczeni pracownicy odchodzą do innej pracy nawet za niższą kasę byle być dalej od tego cyrku, czy to prawda?
Obrazek użytkownika Rob
 • Rob
 • 13-09-2019

A Kubica to dalej będzie jeździł w Wiliamsie? A może w ogóle wypadnie z F1? Dlaczego portal nic o tym nie pisze? Dlaczego tu nie ma, do kurły nędzy, działu sportowego z prawdziwego zdarzenia?
Obrazek użytkownika Bruno The Questionable
 • Bruno The Quest...
 • 13-09-2019

Czym był biały proszek na motorówce Staraka? Co się stało z dziewczyną, która z nim płynęła? Na różnych forach można przeczytać, że już nie żyje? Dlaczego portal się tym nie zajmuje?
Obrazek użytkownika Nobody's perfect
 • Nobody's perfect
 • 13-09-2019

Co się stało z Magdą K.?
Obrazek użytkownika Michael Colt
 • Michael Colt
 • 13-09-2019

Jedynym który odszedł to Michal vel pluj .Ten człowiek żyje tylko by niszczyc wszystkich bez skrupułów bo on ich niema .Zamiast zajmowac się pracą to szukał haków na kokegow i kolezanki .On nie zaśnie jak kogos nie skrzywdził .Pijanstwo buta wobec petenta i mania nieomylności i brak zwyklego ludzkiego sumienia .Ten czlowiek niezna słów dziękuję i przepraszam .Dzisiaj mu pomagasz a on już na ciebie szuka haka i idzie do kościoła z różańcem w ręku ? Przykre ale ten człowiek jest niebezpieczny dla otoczenia i samego siebie .Dzisiaj popiera szulera jutro go będzie niszczył .On powinien sie leczyc w odosobnieniu by nikogo nie krzywdzil .Tak był po naszej stronie ale szybko dal się poznac jako chodzace zło i nienawisc .Widocznie z szu czuje sie jak ryba w wodzie bo razem maja tą samą chorobę manię wyzszosci i narcyzm.
Obrazek użytkownika Danio
 • Danio
 • 08-10-2019

Neumann rzyga Tczewem a ja mam uwierzyć że wy lubicie Kłodzko??

Fot. Aneta Bajer

Nowa Ruda: Doszło do pożaru w budynku wielorodzinnym. Strażacy ewakuowali mieszkańców

Fot. Fundacja Itaka

Widziałeś tego mężczyznę? Zadzwoń do fundacji Itaka

Fot. FB/KPRM/ zrzut ekranu

Hotele zamknięte na majówkę, żłobki otwarte od 19 kwietnia. Jakie zmiany jeszcze nas czekają?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×