REKLAMA

Na papierze z odzysku

W dusznickiej papierni można oglądać nową ekspozycję. Prezentuje dorobek artystyczny Wojciecha Czerwosza (1913 – 1986), artysty plastyka, rzeźbiarza i medaliera.

Na wystawie w Muzeum Papiernictwa, którą można oglądać do 30 czerwca, prezentowane są wybrane cykle tematyczne papierowej wycinanki, medale z brązu oraz warsztat artysty. Wojciech Czerwosz edukację artystyczną rozpoczął w 1926 r. w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. W latach 19311936 uczył się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, a w latach 1936-1939 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po wojnie kontynuował studia u prof. Xawerego Dunikowskiego. Dyplom uzyskał w 1947 r. Od połowy lat sześćdziesiątych Wojciech Czerwosz z wielkim zamiłowaniem uprawiał medalierstwo, współpracował z Mennicą Państwową, dla której wykonywał projekty okolicznościowych monet. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą. Wycinanka odgrywała ważną rolę w życiu artysty. Początkowo traktował ją jako wytchnienie od ciężkiej pracy rzeźbiarza, z czasem stała się samodzielnym środkiem artystycznego wyrazu. Tworzył w tej technice całe cykle prac o tematyce związanej z dyscyplinami sportu, zwierzętami, motywami góralskimi, kobietami oraz legendami. Wojciech Czerwosz do wykonania wycinanek używał przeważnie czarnego papieru. W czasach kiedy tworzył, zdobycie go graniczyło z cudem, dlatego część prac wykonanych jest w papierze z odzysku. Jest to m.in. papier w który były pakowane nienaświetlone jeszcze klisze do rentgena.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Na papierze z odzysku

W Polsce jest 130 wód mineralnych. W powiecie kłodzkim mamy ich 15.

Powiat kłodzki planuje w 2020 roku wydać ponad 210 mln zł. Tylko 10,9 mln zł to wydatki inwestycyjne. To niecałe 6 procent budżetu.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×