REKLAMA

Intencjami nie wybudujesz

W październiku 2018 roku, tuż przed wyborami samorządowymi, burmistrz Michał Piszko podpisał w świetle fleszy i kamer list intencyjny w sprawie wybudowania w Kłodzku 80 nowych mieszkań komunalnych. Sprawdzamy co po 15 miesiącach zrobiono w tej sprawie i czy oczekujący na własne lokum ludzie mogą mieć nadzieję, że je dostaną.

Michał Piszko i Bogdan Haławin, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, zadeklarowali w październiku 2018 roku, że wybudują 80 mieszkań. To w znacznej mierze skróciłoby listy oczekujących, a tych w Kłodzku jest około 200. Podczas podpisywania listu intencyjnego burmistrz zapewniał, że jest już przygotowana parcela (przy ul. Warszawy Centrum) pod przyszła inwestycje, a prezes Haławin, że cykl inwestycyjny trwa ok. 1,5 roku od momentu przygotowania dokumentacji. Problem w tym, że przez 15 miesięcy nic nie zrobiono. Nie ma dokumentacji, nie ma źródeł finansowania. W lipcu ubiegłego roku burmistrz Piszko zapewniał, że o żadnej rezygnacji z inwestycji nie ma mowy. - W przyszłym miesiącu będziemy ustalać z władzami spółdzielni sposób sfinansowania inwestycji – zapewniał w lipcu Michał Piszko. Zdaniem samorządowca realny termin oddania mieszkań do użytku to 2022 lub 2023 roku, a więc przed kolejnymi wyborami. - Natomiast po wakacjach będziemy się zastanawiać, czy nie przystąpić do rządowego programu Mieszkanie plus – zapowiedział burmistrz. W grudniu ubiegłego roku radni uchwalili budżet na 2020 rok. Nie ma w nim ani złotówki na sfinansowanie przygotowania inwestycji, nie mówiąc już o samej inwestycji. Co tym razem miał do powiedzenia burmistrz Piszko? Czytaj w ramce. Sytuacja mieszkaniowa w Kłodzku jest bardzo trudna. Po 2010 roku nie wybudowano w mieście ani jednego budynku z mieszkaniami komunalnymi lub socjalnymi. Rocznie gmina odzyskuje ok. 40 lokali mieszkalnych w ramach posiadanego zasobu poprzez tzw. ruch ludności (eksmisje, zgony, wyprowadzenia się najemców). Z roku na rok będzie ich mniej, bo miasto sukcesywnie sprzedaje mieszkania. W okresie 2013–2017 r. sprzedano 242 mieszkania, a w latach 2018-2020 planuje sprzedać 180 mieszkań.

Wiek budynków mieszkalnych należących do gminy miejskiej Kłodzko

>> 27 budynków jest sprzed roku 1920 (33 proc.) >> 3 budynki wzniesiono w latach 1921-1950 (3 proc.) >> 21 budynków powstało w latach 1951-1980 (26 proc.) >> 31 budynków jest z lat 1981-2010 (36 proc.) >> 0 budynków wzniesiono po 2010 roku.

Trudny rok

► Michał Piszko ► burmistrz Kłodzka

Jak wynika z analiz, 2020 rok będzie okresem trudnym dla finansów samorządów. Pamiętać również należy, że nie wiemy, jak zakończy się sprawa z odszkodowaniem dla młyna. Stąd też – dla bezpieczeństwa innych inwestycji realizowanych w mieście – w tym budżecie nie uwzględniliśmy budowy nowych mieszkań komunalnych. Nie oznacza to jednak, że koncepcja została porzucona. W pierwszym kwartale tego roku do mieszkańców oczekujących na przydział mieszkania trafi ankieta, w której określą, jakie mają oczekiwania i – co ważne – jakie opłaty są w stanie ponosić w związku z najem mieszkania.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Intencjami nie wybudujesz

Wody Polskie będą regulowały koryto rzeczne w Bystrzycy Kłodzkiej . Zróbcie nam przy okazji miejską plażę – wnioskuje jedno ze stowarzyszeń.

Zamurowano w kłodzkiej twierdzy kapsułę czasu. Szczelnie zabezpieczona metalowa skrzynia ma przeleżeć w ziemi 100 lat.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×