REKLAMA

Najwyższy alert hydrologiczny w zlewni Nysy Kłodzkiej

Fot. FB Jaszkowa Dolna

Przekroczone stany alarmowe na Nysie Kłodzkiej. Uważajmy na siebie!

- Za nami kolejna doba obfitująca w burze nad Polską - mówią pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Ze względu na utrzymujący się napływ ciepłego i bardzo wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego, wczorajszym burzom towarzyszyły opady deszczu o natężeniu nawalnym. Ilość deszczu, która spadła w bardzo krótkim czasie, sięgała nawet kilkadziesiąt milimetrów, a natężenie dziesięciominutowe wynosiło do 20 mm. Tak duże natężenie opadów mogło prowadzić do miejscowych zalań, zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych.

Na dziś w Kotlinie Kłodzkiej IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne o trzecim stopniu zagrożenia. Prognozowane są wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych.

- W wyniku występujących oraz prognozowanych intensywnych opadów deszczu, w zlewni górnej Nysy Kłodzkiej prognozowane są dalsze wzrosty z przekroczeniem stanów alarmowych - informuje synoptyk Wioleta Aniśkiewicz z Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu.

Na sobotę instytut przewiduje zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opadu deszczu. Suma opadów deszczu do 15 mm. Temperatura maksymalna od 17°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, na wschodzie przejściowo słaby, zmienny.

Na niedzielę - zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu i burze. Wysokość opadów deszczu w burzach do 30mm. Temperatura maksymalna od 18°C do 20°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i północny.

Już przedwczoraj w związku z prognozowanymi i obserwowanymi burzami IMGW-PIB wydał ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia dla górnego i środkowego dorzecza Odry. Najwyższa zmiana w ciągu tamtej doby: Mościsko (dolnośląskie) 116 cm na Piławie; Niemodlin (opolskie) 115 cm na Ścinawie Niemodlińskiej; Racibórz-Miedonia (śląskie) 102 cm na Odrze. Na rzekach górnej i środkowej Odry (głównie w województwie dolnośląskim) notowano przekroczenia stanów ostrzegawczych. Stany alarmowe zostały przekroczone na 2 stacjach wodowskazowych: na stacji wodowskazowej Bojszowy na Gostyni (o 12 cm) w województwie śląskim oraz na stacji wodowskazowej Niemodlin na Ścinawie Niemodlińskiej (o 5 cm) w województwie opolskim.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Najwyższy alert hydrologiczny w zlewni Nysy Kłodzkiej

Fot. Lasy Państwowe

Jak się zachować, jeśli spotkamy dzikie zwierzę, jak zabezpieczyć się przed kleszczami, co możemy wykorzystać w terenie, aby ustalić swoją lokalizację, jeśli się zgubimy, gdy zastanie nas burza w środku lasu? Te informacje będzie mógł uzyskać każdy nas dzięki akcji "Świadomie do LASU"

Fot. UM Bystrzyca Kł.

Pieniądze z Funduszu będzie można wykorzystać na inwestycje, takie jak remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, drogi, chodniki i in.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×