REKLAMA

Niszczejący zabytek

Góruje nad Jaszkową Górną. Niestety popada w coraz większą ruinę.

To jeden z najstarszych dworów na ziemi kłodzkiej. Powstał w pierwszej połowie XVI wieku. Niestety od wielu lat popada w coraz większą ruinę. Właścicielskie zmiany niewiele dobrego przyniosły renesansowym zabudowaniom.
- Żal patrzeć jak to marnieje. Inne zabytki ziemi kłodzkiej miały więcej szczęścia, a nasz pałacyk jakoś nie – mówią mieszkańcy wioski.
Obecnie dawny folwark ma aż trzech właścicieli. Pałacyk należy do biznesmena z Warszawy, który chce go sprzedać, a zabudowania gospodarskie do miejscowego rolnika i agencji rolnej. Problem w tym, że wszystkie budynki, nie tylko pałacyk, są - jako kompleks - na liście zabytków.
- Tu nie można wmurować jednej cegły, bo konserwator nie pozwala. Ostatnio dostałem pozwolenie na remont dachu, ale mam użyć oryginalnych dachówek. Skąd mam je wziąć? - mówi właściciel zabudowań gospodarskich. - Na drugim magazynie jest dach z eternitu, ale to też zabytek – dodaje.
Powojenne zniszczenia
Renesansowy dwór najgorszy okres zaliczył po II wojnie światowej, kiedy był tam PGR. Podczas remontu dokonano przeróbek, które zmieniły dawny charakter zabytku. Potem była tam składnica muzealna. Od kilkunastu lat stoi pusty. Do dworu przylegają barokowe zabudowania folwarczne. Poniżej stoi barokowa kapliczka.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Niszczejący zabytek

Obrazek użytkownika Edek
  • Edek
  • 27-10-2018

Te przepisy są głupie , to trzeba zmienić , coraz więcej takich obiektów popada w ruinę , a należało by tknąć w nie życie .

Zakończyła się sprawa, jakiej jeszcze nie było. Na ławie oskarżonych zasiadało 36 osób.

Nie mają sklepu, ani przystanku autobusowego. Przez wioskę przejeżdżają pociągi, ale się w niej nie zatrzymują. Zabłocie, wioska leżąca zaledwie kilometr od Bystrzycy Kłodzkiej, to zupełnie inny świat...

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×