REKLAMA

Szpital w Kłodzku dostanie prawie 3 miliony od powiatu

Szpital w Kłodzku dostanie prawie 3 miliony od powiatu. Na co pójdą pieniądze?

Fot. Zbigniew Waluś

Szpital w Kłodzku ma dostać od starostwa powiatowego prawie 3 miliony złotych na pokrycie strat związane z jego funkcjonowaniem.

Szpital w Kłodzku: Podział miejsc dla chorych na koronawirusa to nie jedyny kłopot placówki. Jak się okazuje, szpital od dłuższego czasu ma problemy finansowe i musi korzystać z pomocy starostwa. W środę na sesji starostwa powiatowego w Kłodzku, radni mają podjąć uchwałę o przekazaniu 2,9 mln złotych na straty dla kłodzkiego szpitala. 

 

Na co pójdą pieniądze?

Z budżetu starostwa zostaną pokryte straty finansowe, które poniósł szpital w Kłodzku w 2019 roku. Starostwo ma czas na przekazanie środków do 31 grudnia tego roku. To nie pierwszy raz kiedy straty szpitala są finansowane z budżetu powiatu. Sumy, jakie powiat przeznacza co roku na pokrycie strat szpitala dorównują wydatkom na remonty dróg. Kwoty są znaczące. 

- Przypominam, że za rok 2018 przekazaliśmy ok. 3,6 miliona zł na ten cel. Służba zdrowia to zadania rządowe i pokrywanie strat ZOZ, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku, nie powinno być finansowane ze środków samorządu. Sytuacja taka dotyczy praktycznie wszystkich powiatów w Polsce. W naszym przypadku dokładamy rocznie do zadań rządowych ok. 10 mln nie mając przecież zbyt wielu możliwości przychodów, są to więc pieniądze zabierane z innych dziedzin.  Ciekawy jestem, czy dożyjemy kiedyś czasów z jasnym rozdziałem źródeł, funkcji i odpowiedzialności czyli wg zasady czyja odpowiedzialność tego pieniądze - mówi Marek Mazurkiewicz przewodniczący komisji budżetu i finasów rady powiatu kłodzkiego. 

 

Dziura w systemie

Marek Mazurkiewicz wyraził swoje niezadowolenie w związku z takim obrotem spraw. Twierdzi, że pomimo tego, że to państwo gospodaruje pieniędzmi na tego typu wydatki, to i tak wydawane są one z budżetów powiatowych i powiat kłodzki nie jest w tym żadnym wyjątkiem. Zapowiada, że wbrew prawu i logice będzie rekomendował zagłosowanie za uchwałą, co wiąże się ze stratą powiatowych pieniędzy. Jednak nie ma prawdopodobnie innego wyjścia, aby szpital w Kłodzku mógł normalnie funkcjonować. Sesja rady powiatu, na której ma zostać podjęta uchwała odbędzie się zdalnie w środę, 25 listopada. 

Budżet powiatu kłodzkiego zostanie więc uszczuplony o prawie 3 mln złotych. Jakie planowane inwestycje na tym ucierpią? Czas pokaże. 

 

Zobacz, co piszemy o sytuacji Szpitala w Kłodzku w artykule

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Szpital w Kłodzku dostanie prawie 3 miliony od powiatu

Strajk Kobiet Kłodzko wystawiło symboliczny mandat dla senatora Aleksandra Szweda. Dlaczego?

Fot. Wojciech Zaczyk

Zieleniec: Cały czas wierzymy, że sezon narciarski nie jest stracony. Przedsiębiorcy będą walczyć o powrót na stoki.

FB/GOPR Wałbrzych

Ratownicy GOPR sprowadzili zwłoki mężczyzny z gór. Akcja trwała ponad 12 godzin.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×