REKLAMA

Tym razem Boznańska

Olgę Boznańską (1865-1940) nazywa się wybitną polską malarką, chociaż znajomość jej twórczości już tak powszechna nie jest. Dlatego do przeczytania jej biografii zachęca Edward Kula.

Dzisiejszy maturzysta słyszał o Matejce i Kossakach, o Boznańskiej niewielu by coś sensownego mogło powiedzieć. Angelika Kuźniak, autorka znakomitych książek biograficznych, jak „Papusza” czy „Stryjeńska. Diabli nadali”, i tym razem - w omawianej tu lekturze - dała popis świetnego warsztatu literackiego, wzbogaconego mnóstwem dokumentacyjnych źródeł. Druga część tytułu (Non finito), nawiązująca do włoskiego terminu o celowym niekończeniu dzieła - rzeźby lub jego partii - dla wywołania określonych efektów artystycznych - tłumaczy poniekąd oszczędność autorki w przytaczaniu niektórych faktów z życia artystki (np. jej relacji z ojcem; zaledwie szkicowo ujętej postaci siostry Izy lub nie do końca jasny dla czytelnika stosunek malarki do mężczyzn, macierzyństwa). Portale internetowe nazywają Boznańską malarką ciszy i postacią barwną, obdarzoną nieprzeciętnym talentem i inteligencją oraz charyzmatyczną artystką. Ten skąpy obraz artystki Kuźniak wypełnia wieloma informacjami, w których śledzimy jej życie rodzinne, kolejne etapy edukacji malarskiej. Wszystko to jest uzupełniane pełnymi bogactwa analitycznego „didaskaliami”, czyli dopowiedzeniami o dziełach artystki. Autorka, niczym pracowity szpieg, śledzi kolejne etapy życia i twórczości Boznańskiej, w których nie brak bolesnych rozczarowań, spowodowanych krytyką jej obrazów, ale też momentów radosnych, a niekiedy nawet humorystycznych. Książka Kuźniak mieści się w kanonie tych biografii, które czyta się niekiedy jak powieść obyczajowo-sensacyjną. Kuźniak w swojej książę bierze pod lupę wiele faktów i rzetelnie je dokumentuje, bo droga Boznańskiej do sławy łatwa nie była. Zarzucano malarce „szarość” jej obrazów, odchodzenie od kolorów, a Jacek Malczewski stwierdził nawet: „To okopcone sadzą malarstwo”.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Tym razem Boznańska

Kobiecym Okiem: Letnie wydanie naszego magazynu cieszy się dużym zainteresowaniem. Już teraz możesz obejrzeć go w wersji cyfrowej.

W Kłodzku powstała dyskoteka. Dziś nastąpi jej otwarcie. Jak wygląda?

Fot. Canva

Kłodzko: Wczoraj przed północą, dzięki wzorowej obywatelskiej interwencji, zatrzymano kobietę, która “na podwójnym gazie” jechała po alkohol.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×