REKLAMA

DPS na bruk?

foto: dps-szczytna.org

Umowa na dzierżawę zamku w Szczytnej, w którym od lat prowadzony jest Dom Pomocy Społecznej, kończy się w grudniu. Co się stanie z ponad setką upośledzonych umysłowo pensjonariuszy?

Właścicielem zamku od 2006 roku jest Dom Zakonny Misjonarzy Świętej Rodziny. Duchowni nie chcą umowy przedłużyć, a innego miejsca dla pensjonariuszy niestety władze powiatu nie znalazły. - Prowadzimy rozmowy ze spółką, która obecnie zarządza w imieniu zakonników obiektem. Wierzę, że uda się rozwiązać ten problem. Już kiedyś było tak, że w grudniu podpisywaliśmy następne porozumienie. Obecnie zakonnicy nie chcą podpisać z nami dalszych umów, ale z drugiej strony my też nie chcemy się wyprowadzać, bo najważniejsi są nasi podopieczni – mówi Maciej Awiżeń, starostwa Kłodzki. - W najgorszym wypadku będziemy bezumownie korzystać z budynku, bo nie mamy się dokąd wyprowadzić. Nie wyobrażam sobie, aby zakonnicy wyrzucili na bruk naszych podopiecznych – dodaje samorządowiec. W przypadku likwidacji DPS-u trzeba byłoby rozesłać po Polsce, 110 podopiecznych. Niektórzy przebywają tam od dziecka. Komisja Majątkowa w 2006 roku przekazała nieruchomość Domowi Zakonnemu Misjonarzy Świętej Rodziny. Sprawa od samego początku wzbudzała olbrzymie kontrowersje. W lipcu 2013 roku legnicka prokuratura umorzyła co prawda śledztwo i nie postawiła nikomu zarzutów, ale nie oznacza to bynajmniej, że decyzja o przekazaniu zamku, w którym powiat kłodzki prowadzi DPS, była zgodna z prawem. Śledczy w kilkudziesięciostronicowym uzasadnieniu suchej nitki nie zostawili na działaniu Komisji Majątkowej. „Zgromadzony materiał dowodowy pozwala przyjąć, że orzeczenie Komisji Majątkowej wydane zostało z rażącym naruszeniem prawa” - czytamy w prokuratorskim uzasadnieniu. Śledczy po pierwsze zarzucają komisji, że pomimo wątpliwości nie ustaliła, kto był właścicielem zamku w Szczytnej przed 1945 rokiem, po drugie czy Dom Zakonny Misjonarzy św. Rodziny mógł występować, jako następca prawny holenderskiego zakonu Mariahilfe.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): DPS na bruk?

Obrazek użytkownika Adam
  • Adam
  • 04-12-2018

Przez 13 lat nie potrafili wygospodarować budynku ? Niech każdy urzędnik weźmie 1 osobę do domu to sprawa będzie rozwiązana.

W Mielniku na dzień dobry obszczekał mnie pies Marian. Potem było całkiem sympatycznie. Mieszkańcy mili i życzliwi, choć mają też problemy.

Policja prosi o pomoc. Ustala, kto skrzywdził szczeniaka.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×