REKLAMA

Złotówka do wozokilometra

W tym roku 300, w przyszłym 800 mln zł – są pieniądze na fundusz rozwoju przewozów autobusowych. Po kasę na uruchomienie nierentownych linii chce sięgnąć powiat kłodzki.

W tym roku rząd wesprze nierentowne linie autobusowe kwotą 300 mln zł. W przyszłym będzie to już 800 mln zł. Dofinansowanie będzie przyznawane w formie dopłaty do kwoty deficytu pojedynczej linii komunikacyjnej w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (z wyłączeniem komunikacji miejskiej). Dopłata w wysokości nie wyższej niż 1,00 zł do 1 wozokilometra będzie obowiązywała do końca 2021 r. W kolejnych latach dopłata będzie ustalana w kwocie nie wyższej niż 0,80 zł do 1 wozokilometra. Początkowo wyższa kwota dopłaty powinna zachęcać organizatorów do jak najszybszego uruchamiania przewozów, szczególnie tam, gdzie występują najpilniejsze potrzeby komunikacyjne. Organizator (samorząd terytorialny, w naszym przypadku powiat, choć gminy też mogą się starać o dopłaty) będzie zobowiązany dopłacić z własnej kieszeni do kwoty deficytu na danej linii komunikacyjnej nie mniej niż 10 proc. Czy złotówka do wozokilometra to dużo? - To realna pomoc – ocenie Elżbieta Żytyńska, prezes PKS Kłodzko. - Średni koszt wozokilometra to ok. 3,8 zł, więc złotówka to sporo, a do tego dochodzi jeszcze 10 procent od samorządu – dodaje Żytyńska. Prezes kłodzkiego PKS-u na razie nie chciała mówić, które linie powinny być ujęte we wniosku o dotację. - Na pewno takie, aby znikły białe plamy na powiatowej mapie komunikacyjnej – stwierdziła.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Złotówka do wozokilometra

Obrazek użytkownika monty
  • monty
  • 13-08-2019

ładna ta pani Prezes
Obrazek użytkownika Antekwaldek
  • Antekwaldek
  • 14-08-2019

Koszt wozokilometra 3,8zł . Dla mieszkańca wioski to prawie 5 zł a dla miastowego jadącego do galerii handlowej ,gdzie pani prezes PKSu była dyrektorem wcześniej to za 1 km czy za 6 km koszt przejazdu to 1zł .Ja uważam że dawanie pieniędzy w ręce takim osobom to wyrzucanie ich w błoto ,ale mam nadzieję że wtedy mieszkańcy powiatu Kłodzkiego przejrzą na oczy na kogo głosują podczas wyborów.
Obrazek użytkownika takietam
  • takietam
  • 14-08-2019

Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest samorząd terytorialny więc nie "gminy też mogą" ale muszą, a przynajmniej powinny starać się o dopłaty, jak chcą utworzyć bądź reaktywować linie komunikacyjne w miejsca, gdzie ich nie ma. To w pierwszej kolejności burmistrz/wójt ma ustawowy obowiązek zapewnić transport osób w swojej gminie. Dopiero w dalszej kolejności powiat zapewnia transport na liniach łączących siedziby gmin z siedzibą powiatu (nie wioski i wioseczki z gminą czy powiatem). Każda gmina może sięgnąć po te pieniądze, więc jak uważacie, że na Waszym terenie komunikacja publiczna nie funkcjonuje jak należy, to udajcie się do swojego burmistrza/wójta z wnioskiem o organizację konkretnych linii komunikacyjnych, z dofinansowaniem z "funduszu PKS". W powiecie jest kilku jak nie kilkunastu przedsiębiorców świadczących usługi przewozu osób, z którymi można by podpisać umowę i jeździć tam gdzie potrzeba. Wtedy znikną "białe plamy" na powiatowych mapach komunikacyjnych. Inaczej... Wnioski są składane na rok rozrachunkowy, więc przyszła transza obejmie 2020 r. a wnioski pewnie będzie się składać w grudniu, więc jest trochę czasu, żeby się zorganizować.

Z burmistrzem Mateuszem Jellinem o pierwszym roku jego urzędowania rozmawia Romuald Piela.

Najciemniej jest podobno pod latarnią, a najniebezpieczniej... obok komendy – do takich wniosków można dojść po wydarzeniach, jakie rozegrały się w Kłodzku, a precyzyjnie mówiąc tuż obok powiatowej komendy policji.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×