REKLAMA

Margueritte: Bądźcie dumni z Polski

Bernard Margueritte to dziennikarz i korespondent największych francuskich mediów.

Spotkania Bernarda Margueritte na Dolnym Śląsku zorganizował Julian Golak.

Uczestnicy spotkania.

Spotkanie odbyło się w sali Arnosta z Pardubic

Przemawia Bernard Margueritte, po prawej Julian Golak - radny województwa dolnośląskiego.

Bernard Margueritte spotkał się z uczniami i mieszkańcami Kłodzka. - Bądźcie dumni z Polski – zachęcał zgromadzonych. Francuski dziennikarz przyjechał na Dolny Śląsk na zaproszenie Juliana Golaka, radnego województwa.

Margueritte mówił o swojej miłości do Polski i najnowszej historii naszego kraju, którą opisuje dla francuskich mediów. - Nim zakochałem się w Polsce, zakochałem się w Polce – opowiadał. Uczestnicy zadali mu również szereg pytań dotyczących Francji, opinii o naszym kraju za granicą oraz aktualnej sytuacji geopolitycznej. Jego spostrzeżenia wysłuchała grupa ok. 100 osób – kłodzczan, głównie uczniów liceum im. B. Chrobrego.

Na zaproszenie Juliana Golaka Margueritte oprócz Kłodzka odwiedzi jeszcze Wałbrzych oraz Wrocław. Przy okazji będzie promował swoją najnowszą pozycję - książkę "Bliżej Polski", w której opisuje swoje wspomnienia dotyczące naszego kraju. - To świetna okazja do pomyślenia o naszym kraju z trochę innej strony, czyli obcokrajowca, który ten kraj pokochał – zachęca do przyjścia na spotkania Golak, główny organizator spotkań.

Bernard Margueritte jest dziennikarzem, badaczem i wieloletnim korespondentem francuskich mediów w Polsce. Z naszym krajem związany jest od końca lat 60. Pracował wówczas jako korespondent francuskiego „Le Monde”.

W 1968 r. był dla prasy światowej ważnym źródłem informacji o wypadkach marcowych. Trzy lata później władze PRL wydaliły go z Polski. W roku 1977 wrócił do Warszawy z USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Harwarda. Od tej pory przez wiele lat pracował jako korespondent mediów francuskich w naszym kraju. Szerszej publiczności znany jest z występów w telewizyjnych programach „Bliżej świata” i „7 dni – świat”, w których komentował wydarzenia polityczne. Przez wiele lat pisał dla „Tygodnika Solidarność”.

Jego kilkusetstronicowa książka „Bliżej Polski” opisuje kilka etapów najnowszej historii Polski. Autor napisał ją na podstawie korespodencji i materiałów zbieranych przez lata. Całość jest utrzymana w tonacji pamiętnikarsko-publicystycznej i przeplatana reprodukcjami gazetowych kolumn i fotografiami, co czyni ją szczególnie atrakcyjną.

Oprócz kłodzkiego spotkania w sali Arnosta z Pardubic w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego Margueritte spotka się z mieszkańcami Wałbrzycha we wtorek w Bibliotece pod Atlantami (godz. 17.00). W środę zaplanowane jest spotkanie we wrocławskiej Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (godz. 17.00).

Artykuły powiązane

Warcisław Martynowski i Julian Golak podczas otwarcia Alei Vaclava Havla w Lądku-Zdroju.

Wambierzyce: ostatnim punktem pobytu Prymasa Czech była wizyta w Bazylice Wambierzyckiej wraz z ponad 200-stoma pielgrzymami z Diecezji Praskiej

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): Margueritte: Bądźcie dumni z Polski

Obrazek użytkownika wdzięczny
  • wdzięczny
  • 23-09-2015

Niech żyje poseł Julian Golak z PO a za jakiś czas z PiS! Hura, hura, hura!!!
Obrazek użytkownika lizus
  • lizus
  • 23-09-2015

Julian Golak nasz poseł co w NR wybudował nam obwodnicę Via Juliana! Dziękujemy!!!

Za chwilę wybierzemy europosłów. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, czyli w okręgu numer 12, o sześć mandatów walczy 60 kandydatów. Sprawdziliśmy, jakie profity czerpać będą ci, którzy wygrają. Jedno jest pewne to mandat na bogato.

foto: użyczone

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. W tegorocznej edycji jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień. W kategorii architektura i budownictwo drewniane wyróżnienie zdobył dusznicki młyn papierniczy.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×