REKLAMA

Margueritte: Bądźcie dumni z Polski

Bernard Margueritte to dziennikarz i korespondent największych francuskich mediów.

Spotkania Bernarda Margueritte na Dolnym Śląsku zorganizował Julian Golak.

Uczestnicy spotkania.

Spotkanie odbyło się w sali Arnosta z Pardubic

Przemawia Bernard Margueritte, po prawej Julian Golak - radny województwa dolnośląskiego.

Bernard Margueritte spotkał się z uczniami i mieszkańcami Kłodzka. - Bądźcie dumni z Polski – zachęcał zgromadzonych. Francuski dziennikarz przyjechał na Dolny Śląsk na zaproszenie Juliana Golaka, radnego województwa.

Margueritte mówił o swojej miłości do Polski i najnowszej historii naszego kraju, którą opisuje dla francuskich mediów. - Nim zakochałem się w Polsce, zakochałem się w Polce – opowiadał. Uczestnicy zadali mu również szereg pytań dotyczących Francji, opinii o naszym kraju za granicą oraz aktualnej sytuacji geopolitycznej. Jego spostrzeżenia wysłuchała grupa ok. 100 osób – kłodzczan, głównie uczniów liceum im. B. Chrobrego.

Na zaproszenie Juliana Golaka Margueritte oprócz Kłodzka odwiedzi jeszcze Wałbrzych oraz Wrocław. Przy okazji będzie promował swoją najnowszą pozycję - książkę "Bliżej Polski", w której opisuje swoje wspomnienia dotyczące naszego kraju. - To świetna okazja do pomyślenia o naszym kraju z trochę innej strony, czyli obcokrajowca, który ten kraj pokochał – zachęca do przyjścia na spotkania Golak, główny organizator spotkań.

Bernard Margueritte jest dziennikarzem, badaczem i wieloletnim korespondentem francuskich mediów w Polsce. Z naszym krajem związany jest od końca lat 60. Pracował wówczas jako korespondent francuskiego „Le Monde”.

W 1968 r. był dla prasy światowej ważnym źródłem informacji o wypadkach marcowych. Trzy lata później władze PRL wydaliły go z Polski. W roku 1977 wrócił do Warszawy z USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Harwarda. Od tej pory przez wiele lat pracował jako korespondent mediów francuskich w naszym kraju. Szerszej publiczności znany jest z występów w telewizyjnych programach „Bliżej świata” i „7 dni – świat”, w których komentował wydarzenia polityczne. Przez wiele lat pisał dla „Tygodnika Solidarność”.

Jego kilkusetstronicowa książka „Bliżej Polski” opisuje kilka etapów najnowszej historii Polski. Autor napisał ją na podstawie korespodencji i materiałów zbieranych przez lata. Całość jest utrzymana w tonacji pamiętnikarsko-publicystycznej i przeplatana reprodukcjami gazetowych kolumn i fotografiami, co czyni ją szczególnie atrakcyjną.

Oprócz kłodzkiego spotkania w sali Arnosta z Pardubic w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego Margueritte spotka się z mieszkańcami Wałbrzycha we wtorek w Bibliotece pod Atlantami (godz. 17.00). W środę zaplanowane jest spotkanie we wrocławskiej Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (godz. 17.00).

Artykuły powiązane

Warcisław Martynowski i Julian Golak podczas otwarcia Alei Vaclava Havla w Lądku-Zdroju.

Wambierzyce: ostatnim punktem pobytu Prymasa Czech była wizyta w Bazylice Wambierzyckiej wraz z ponad 200-stoma pielgrzymami z Diecezji Praskiej

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): Margueritte: Bądźcie dumni z Polski

Obrazek użytkownika wdzięczny
  • wdzięczny
  • 23-09-2015

Niech żyje poseł Julian Golak z PO a za jakiś czas z PiS! Hura, hura, hura!!!
Obrazek użytkownika lizus
  • lizus
  • 23-09-2015

Julian Golak nasz poseł co w NR wybudował nam obwodnicę Via Juliana! Dziękujemy!!!

Zakończyła się sprawa, jakiej jeszcze nie było. Na ławie oskarżonych zasiadało 36 osób.

Nie mają sklepu, ani przystanku autobusowego. Przez wioskę przejeżdżają pociągi, ale się w niej nie zatrzymują. Zabłocie, wioska leżąca zaledwie kilometr od Bystrzycy Kłodzkiej, to zupełnie inny świat...

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×