REKLAMA

„Dziecku czytanie taty zadaniem”

W Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko, została przeprowadzona akcja czytelnicza skierowana do tatusiów

Akcja pod hasłem „Dziecku czytanie taty zadaniem”. Wszak czytanie dzieciom rozwija ich wyobraźnię. Ogółem w akcji udział wzięło 21 tatusiów. Nie było łatwo, bo nie udało się znaleźć chętnych panów do czytania swoim dzieciom w bibliotekach w Jaszkowej Górnej i Szalejowie Górnym.

Ważną rolę w wychowaniu i rozwoju człowieka, od najmłodszych lat odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza – napisała pani Monika z biblioteki w Szalejowie Górnym. W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” czytać może tata, mama, babcia, dziadek, ale również młodzi czytelnicy. Koleżanka Oliwia, przeczytała młodszej koleżance „O tym, jak zajączek szaraczek psa Burka wywiódł w pole”, a pani bibliotekarka Monika „Baśń o dwunastu miesiącach” Janiny Porazińskiej. I tak to się robi!

W nowej bibliotece w Starym Wielisławiu, pani Ewa miała to szczęście, że pojawiło się 2 tatusiów ze swoimi pociechami. Pan Marek przeczytał swojemu synowi Dominikowi „Abecadło” Juliana Tuwima. Pan Dariusz czytał córce Kai bajkę o „Warszawskiej syrence.

Natomiast bibliotekę w Żelaźnie odwiedziło dwóch tatusiów ze swoimi dziećmi. Do słuchania przyłączyły się także inne dzieci. Wszak czytanie dzieciom przez tatusiów w bibliotece nie jest codziennym zjawiskiem. Pan Marek ma dwie córeczki. Ania i Martusia były dumne z tego, że mogły podzielić się swoim tatą z innymi dziećmi, które chętnie wysłuchały czytanych bajek. Nasz gość w bajkowym nastroju i stroju bardzo pięknie przeczytał „Czerwonego Kapturka” i „Śpiącą Królewnę”. Mimo, iż dzieła są znane, to dzieci same chętnie do nich wracają. Była cisza jak makiem zasiał – napisała pani bibliotekarka Magdalena. Następny z naszych gości, przyjechał z Wrocławia. Pan Piotr odwiedził nas ze swoim synkiem Radkiem. Radek uwielbia słuchać opowieści z różnych książek. Często ze swoją babcią wypożyczają w naszej bibliotece książeczki. Czytanie to ich rodzinna tradycja. Tata Piotr czytał swojemu synkowi Pinokia. Nasi goście spisali się jak prawdziwi bohaterowie. A dzieci?...szczęśliwe! Wartością dodatnią akcji jest także to, obaj panowie zapisali się do biblioteki i skorzystali z naszego księgozbioru. Brawo!
Do tegorocznej, jubileuszowej biblioteki w Wojciechowicach zapukało 2 tatusiów wraz ze swoimi pociechami – pochwaliła się pani bibliotekarka Iza. Pierwszy tatuś czytał swojemu synkowi Feliksowi bajkę o przygodach " Maszy i Niedźwiadka". Drugi tatuś czytał swoim córeczkom  książeczki z serii " Bajki do poduszki". Były to opowiadania "Kwiat paproci"," Roszpunka" i " Warszawska syrenka".
W Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Bierkowicach z okazji tego niecodziennego zadania, do biblioteki zawitało 10 osób, w tym 2 tatusiów – podkreśla pani bibliotekarka Bogusia. Pan Andrzej (sołtys wsi) przeczytał córce Beatce „Kwiat paproci” ze zbioru Bajki do poduszki. Pan Grzegorz z Piszkowic czytał synkowi Dominikowi „Nie wszystko jest takie na jakie wygląda” i inne bajki z serii W. Disneya.
W bibliotece w Wojborzu z rolą czytającego taty zmierzyli się pan Adam i pan Łukasz. Pan Adam przeczytał dzieciom książkę Zofii Staneckiej „Basia i wolność”. Książka jest wydaniem jubileuszowym, poprzedzającym 225 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Rodzina Basi wybiera się na wystawę. To ostatnia rzecz, na jaką Basia ma ochotę! W końcu daje się jednak przekonać i wcale tego nie żałuje. Przy okazji wizyty w muzeum Basia dowiaduje się, jaka jest różnica między zakazami, a zasadami i na czym polega wolność.

W Filii nr 2 w Krosnowicach, dzieci z dumą i zadowoleniem wysłuchały ciekawych historii. Czytane były takie pozycje jak „Strach ma wielkie oczy”, „Kot w butach”, „Czy moja koszulka się kurczy?” i „Dlaczego wszystko spada w dół?”. Czytało czterech tatusiów: pan Kamil, pan Piotr i dwóch panów Marcinów. Obiecali dzieciom i pani bibliotekarce Romie, że będą częściej odwiedzać bibliotekę.

W bibliotece centralnej, w zaciszu bajecznego kącika dziecka, dla swoich pociech czytało trzech tatusiów: pan Mieczysław, pan Dominik i pan Arkadiusz. W ich ręce trafiły książeczki wybrane z półek przez same dzieci. Były to: „Bajki Ezopa”, „Duszki, stworki i potworki” Doroty Gellner oraz „Mrówka” Jana Brzechwy.

Wcześniej, na plakatach obiecaliśmy wszystkim tatusiom, którzy będą czytać dzieciom w naszych bibliotekach, iż wezmą udział w losowaniu 5 grilli. W poniedziałek 27 czerwca 2016 roku w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbyło się komisyjne losowanie. Losował siedmioletni Miłosz z Droszkowa. Oto zaczytana piątka:
Pan Mirosław Koszela z Krosnowic
Pan Jacek Wers z Pasikurowic
Pan Andrzej Bartyna z Bierkowic
Pan Arkadiusz Czuczwara z Ołdrzychowic Kłodzkich
Pan Marcin Gusławski z Krosnowic

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): „Dziecku czytanie taty zadaniem”

foto: dolny-slask.org.pl

Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej wystąpiło w sprawie miejskiego kąpieliska na Górze Parkowej do konserwatora zabytków. Jest już decyzja: basen nie zostanie wpisany do rejestru zabytków

foto: ilustracyjne
pixabay.com

Gmina Kłodzko wciąż ma ujemny przyrost naturalny.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×