REKLAMA

Polscy regionaliści

Na Dolnym Śląsku rozpoczął się II Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Polskich nad Odrą

6 czerwca na Dolnym Śląsku rozpoczął się II Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Polskich nad Odrą. Tegoroczne spotkanie miłośników „małych ojczyzn” odbywa się pod hasłem „Kresowość jako składnik tożsamości Dolnoślązaków”. Jednym z pomysłodawców imprezy jest Tadeusz Samborski, członek zarząd województwa dolnośląskiego.

Na Dolny Śląsk przyjedzie wiele sław związanych z tematem regionalizmu, m.in. prof. dr hab. Stefan Bednarek, prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, czy prof. dr hab. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego. W zaplanowanych spotkaniach będą uczestniczyć przedstawiciele świata nauki, muzealnicy, społecznicy, dziennikarze oraz samorządowcy, których łączy idea tzw. „małych ojczyzn”.
Regionalizm jest ruchem społecznym, w ramach którego powstają stowarzyszenia lub nieformalne grupy, promujące lokalną kulturę i dbające o zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Regionaliści działają na rzecz lokalnych społeczności m.in. poprzez projekty edukacyjne, kulturalne czy turystyczne, ale też współpracują z samorządami w rozwijaniu swoich miejscowości i regionów.
Ruch regionalistyczny jest bardzo silny na Dolnym Śląsku. W naszym województwie od wielu lat działają grupy, które podtrzymują lokalne tradycje, organizują wydarzenia kulturalne i tym samym budują lokalną wspólnotę i jej tożsamość. A ponieważ kresowość jest nieodłącznym elementem tożsamości wielu mieszkańców Dolnego Śląska, ten właśnie wątek stał się przewodnim tematem tegorocznego spotkania regionalistów.
W programie Zjazdu Regionalistów znalazły się wykłady, prezentacje i dyskusje, ale także koncerty (m.in. w Filharmonii Sudeckiej), spektakl „Ballada o Wołyniu” teatru „Nie Teraz” z Tarnowa oraz uroczysta msza święta w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Uczestnicy złożą również kwiaty pod pomnikami poświęconymi Polakom zamordowanym na Kresach Wschodnich. Regionaliści z całej Polski będą mieli okazję zwiedzić najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska – Kościół Pokoju w Świdnicy, Zamek Książ, opactwo w Krzeszowie, Zamek Piastowski w Legnicy.
Zjazd regionalistów potrwa do niedzieli, 19 czerwca.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Polscy regionaliści

Bystrzyca jest mi o tyle bliska, że mieszkam w niej wiele lat; z nią związałem te dobre dni i część kiepskich lat. Nie sposób więc przejść obojętnie obok jubileuszu miasta – uzasadnia Edward Kul.

foto: ilustracyjne: pixabay.com

Egzaminy na motocyklowe prawo jazdy w Kłodzku? O tym rozmawiano w starostwie.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×