REKLAMA

Pracowałeś w Niemczech - przeczytaj

Już od 2 lipca wszystkie sprawy emerytalno – rentowe związane z pracą w Niemczech mieszkańców z rejonu wałbrzyskiego będą załatwiane w placówce ZUS w Lubaniu.

Nie trzeba jednak specjalnie przyjeżdżać do Lubania, wystarczy wniosek złożyć w jakiejkolwiek placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce. 44 Pracowników, ekspertów w zakresie polskiego i niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych będzie obsługiwało wnioski rodaków zarówno z kraju jak i zagranicy.

Liczba Polaków pracujących za granicą stale rośnie. Według danych GUS aktualnie za granicą przebywa ponad 2,5 mln Polaków. Jest to między innymi wynik otwarcia zachodnich rynków pracy po przystąpieniu Polski do Unii Dlatego do ZUS wpływa coraz więcej wniosków o emerytury i reny od osób, które pracowały w Polsce i za granicą. Wpływ wniosków o przyznanie emerytury-renty na podstawie umów międzynarodowych wzrósł w I kwartale 2018 roku o 34,3 proc. w stosunku do I kwartału 2017 roku oraz aż o 67,7 proc. w stosunku do I kwartału 2016 roku.

- Wniosków jest tak dużo w skali kraju, że musieliśmy uruchomić nowe placówki. Z Lubania do granicy z Niemcami jest niecałe 30 km, więc lokalizacja tego nowego RUM była oczywista – mówi Beata Dyko Dyrektor oddziału ZUS w Wałbrzychu. - Wnioskami będą zajmowały się 44 osoby. To nasi najlepsi eksperci w zakresie polskich jak i niemieckich przepisów emerytalno – rentowych, którzy będą rozpatrywali wnioski o przyznanie emerytur, rent rodzinnych i rent z tytułu niezdolności do pracy - zapewnia Dyrektor Dyko.

W ciągu 2 – 3 lat liczba ekspertów w Lubaniu wzrośnie z 44 do 65 osób.

- Nasi pracownicy przejmą obsługę części wniosków, którymi do tej pory zajmował się Oddział ZUS w Opolu. Ponieważ z roku na rok lawinowo wręcz wzrosła ilość spraw, które musimy rozpatrywać stąd konieczność powstania nowej placówki po to żeby czas obsługi naszych klientów maksymalnie skrócić – wyjaśnia Beata Dyko.

Czym jest RUM?

Dla osób, które pracowały w Polsce i za granicą, emerytury i renty międzynarodowe ustalają wydziały realizacji umów międzynarodowych (RUM). Są to swego rodzaju centra eksperckie z pracownikami, którzy doskonale znają przepisy krajowe oraz rozporządzenia unijne i umowy międzynarodowe. Do tej pory wydziały te funkcjonują w dziewięciu Oddziałach ZUS: w Elblągu, Gdańsku, I Łodzi, Nowym Sączu, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie i I Warszawie. Stały wzrost liczby międzynarodowych wniosków emerytalno-rentowych wymusił nie tylko rozbudowę istniejących już komórek RUM, ale także tworzenie nowych. 1 lipca nowe RUM zaczną działać nie tylko w Lubaniu, ale także Bydgoszczy, Lublinie, Toruniu.

Jak wniosek trafi do Lubania?

Wszystkie wnioski z całego kraju dotyczące Niemiec będą przekazywane najpierw do Opola i tam rozdzielane dla Wałbrzycha i Elbląga. Wnioski, które wpłyną do ZUS bezpośrednio w Wałbrzychu będą realizowane w Lubaniu.
Źródło: ZUS

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Pracowałeś w Niemczech - przeczytaj

Bystrzyca jest mi o tyle bliska, że mieszkam w niej wiele lat; z nią związałem te dobre dni i część kiepskich lat. Nie sposób więc przejść obojętnie obok jubileuszu miasta – uzasadnia Edward Kul.

foto: ilustracyjne: pixabay.com

Egzaminy na motocyklowe prawo jazdy w Kłodzku? O tym rozmawiano w starostwie.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×