REKLAMA

Kowalcze: Benedykt XVI, Indianin i Bert Hellinger

Przeczytaj najnowszy felieton Mieczysława Kowalcze.

  

- Przesiąknięci jesteśmy (my, dorośli) ideologią i kultem – przesiąknięci zapewne w negatywnym sensie - napisał Mieczysław Kowalcze w swoim najnowszym felietonie.

Ostatni tekst z cyklu a znajomy powiedział, zaczepił, zapytał… Tym razem czeski znajomy z pytaniem-zadaniem do wytłumaczenia (się): co jest właściwie ważniejsze, pierwsze, w twoim wyborze wierzącego: wiara czy terapia wiarą? Odpaliłem prosto: w moim doświadczeniu najpierw była wiara, choćby dlatego, że zanim w ogóle dowiedziałem się, co znaczy słowo terapia, to pojawiła się wiara. Proste. Jednak tylko do pewnego momentu. Bo i w dalszej rozmowie, i później sporo pytań, wątpliwości. Zresztą stale są. Nawet teraz, u półwiekowego mężczyzny. Często inspirowanego, dodatkowo nakręconego, przez wpisy komentarzy PT Czytelniczek/Czytelników pod tekstami na portalu. Ale weźmy, w kontekście czeskiego pytania, trzy informacje z ostatniego tygodnia. Pierwsza. Na zakończenie swojego pontyfikatu Benedykt XVI tu i tam powtórzył własne rozumienie wiary, które tak odczytuję: trzeba zaufać emocji, uczuciu, zakochaniu się w Jezusie, a nie zanadto podążać za rozumem i sprawdzaniem szkiełkiem i okiem każdego jej objawu. Spróbować nie ulec terrorowi racjonalizmu i racjonalistów, tak licznych i silnych w swoim zaufaniu/zadufaniu, że najpierw rozum, później ewentualnie wiara. Na ile jeszcze dla nas jest możliwy taki prosty kierunek wierzenia? Szczególnie, jak wyczytuję w jednym z komentarzy: przesiąknięci jesteśmy (my, dorośli) ideologią i kultem – przesiąknięci zapewne w negatywnym sensie. Benedyktowy emocjonalny entuzjazm i zaufanie wierze są nam bardzo potrzebne. W wielu sytuacjach, ale i z rozwagą. Dużo mniej niż medialne, też bardzo emocjonalne (ale zupełnie inaczej) boksowanie się z informacją o słowach księdza profesora Franciszka de Berier. Bo tu i teraz, przyznaję rację Petrovi, pojawia się potrzeba terapii w takim mętliku. Bo z jednej strony wiara dostała mocno po głowie od księdza profesora i oczywiście od mediów, a my sami nie wiemy, co myśleć, jak reagować.

Druga sprawa. I tu czas na Indianina. Most świętego Jana w Kłodzku. I za każdym razem pytanie o triumfalizm. Mam na myśli Indianina, który trzyma tarczę herbową Kłodzka i, może to nadinterpretacja, służy za podnóżek figury świętego Franciszka Ksawerego. Czy to pomysł artystyczny, licentia poetica? Czy objaw dawniejszego, nieistniejącego już sposobu kontaktu chrześcijan ze światem niewierzących, czy może wciąż obecny obraz dominacji, pychy? Tu też czas na terapię. Bo wiara za malutka. Terapię, która weźmie pod uwagę zarówno takie „indiańskie” wątpliwości, jak i teraźniejsze trendy, czyli umieszczenie człowieka wierzącego w sytuacji podnóżka, trzymacza tarczy. Z jakim herbem? Dobra, zgadamy się, są powody, więc teraz rozstrzygnięcie, za jaki rodzaj terapii się zabrać, komu zaufać?

Spróbujmy zastanowić się nad propozycją z ostatniego tygodnia. Chodzi o metodę hellingerowską. Krótko o niej. Wymyślona i praktykowana przez Berta Hellingera, osobę, jak go opisują, pełną charyzmy, patriarchalną, byłego księdza. Sam nazwał swój sposób pracy metodą ustawień. W uproszczeniu polega ona na tym, że uczestnicy terapii wchodzą w rolę ludzi z otoczenia klienta, są ustawiani, po to, żeby z pomocą terapeuty wprowadzić harmonię pomiędzy osobami w jego kontaktach. Nazwał je, po przepracowaniu, porządkami miłości. I trzeba się z nim zgodzić, nie tylko w kontekście polsko-czeskiej rozmowy o wierze i terapii, że harmonia osiągana w tej terapii nie dotyczy reguł zewnętrznych, ale porządku i poukładania wnętrza. Naturalnie z założeniem, że je mamy. I brzmi to zapewne nieco staroświecko i ideologicznie, ale warto sprawdzać i praktykować je w życiu. W odniesieniu do przekazów, z jakimi mamy do czynienia, z sugestiami z dawnych rzeźb w mieście albo, kiedy stajemy przed odpowiedzią na pytanie, czy moją wiarę mogę wesprzeć, nie zastąpić, terapią?

*O autorze

Polonista, historyk, dziennikarz, pedagog w pracy i życiu. Od wielu lat związany z Zespołem Szkół Społecznych oraz Kłodzkim Towarzystwem Oświatowym. Autor i współtwórca wydawnictw i publikacji. Działacz Klubu Otwartej Kultury. Niemożliwe jest go nie znać, taki z niego społecznik. Lubiany i szanowany przez wszystkich. Ale skromny, więc na tyle o nim wystarczy.Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (11): Kowalcze: Benedykt XVI, Indianin i Bert Hellinger

Obrazek użytkownika Autor
 • Autor
 • 24-02-2013

Autor w swojej naiwności przeczytał ze skrzynki zaproszenie na warsztat hellingerowski. O naiwności i głupoto! OKAZUJE SIĘ, ŻE JEST ZA TYM SPORE NIEBEZPIECZEŃSTWO. Już wiem, na tę terapię się nie wybiorę. Wam też nie polecam. Dzięki za telefon i wyjaśnienia.
Obrazek użytkownika .Grzegorz
 • .Grzegorz
 • 24-02-2013

Papież Benedykt XVI idę na górę jak Jezus modlić się i mocno wspierać Kościół Nie zostawiam Kościoła będę mu nadal służył i wspomagał w miarę sił dla mojego wieku i zdrowia .Kto będzie następcą ?
Obrazek użytkownika Martyna
 • Martyna
 • 24-02-2013

Jutro ogłoszony zostanie dokument ustępującego Benedykta XVI, na mocy którego możliwe będzie przyśpieszenie konklawe - podał portal Vatican Insider. Przypuszcza się, że wybory nowego papieża zaczną się między 9 a 11 marca. Według prestiżowego portalu włoskiego dziennika "La Stampa" krótki dokument w formie motu proprio zawierać będzie poprawki do konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" o wakacie w Stolicy Apostolskiej i wyborze papieża.
Obrazek użytkownika henia
 • henia
 • 24-02-2013

Oj, Mieciu. To takie trudne mieć odwagę.
Obrazek użytkownika henia
 • henia
 • 24-02-2013

dziękuje
Obrazek użytkownika ks.
 • ks.
 • 25-02-2013

Polscy duchowni to kolejna grupa zawodowa, która staje się naszym "hitem" eksportowym. Biskupi m.in. z Irlandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii wysyłają błagalne listy do episkopatu Polski z prośbą o przysłanie im polskich duszpasterzy A niektórzy, tak jak hierarcha z Islandii, postanowili prosić o pomoc osobiście. Jak relacjonuje "DP", odwiedzający niedawno Polskę bp Pierre Brcher nie ukrywał, że celem jego wizyty było pozyskanie polskich księży i sióstr zakonnych do posługi w Islandii. W Europie bowiem z roku na rok ubywa księży. U nas, co prawda też jest coraz mniej powołań, ale na brak duchownych nie narzekamy. W całym kraju jest ich prawie 25 tys. - najwięcej w archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej, toteż stamtąd właśnie księża najczęściej wyjeżdżają za granicę. Jak wylicza dziennik, dotąd wyjechało już prawie 30 osób, ale do drogi szykują się następni. Wyjadą pewnie do Islandii - gdzie mieszka już prawie tysiąc Polaków, którzy stanowią 36 proc. wszystkich obcokrajowców - oraz na Kubę, gdzie aż 3 diecezje zwróciły się z prośbą o polskich kapłanów do Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych.
Obrazek użytkownika kola
 • kola
 • 25-02-2013

Wszyscy jesteśmy podnóżkami tylko mało jest takich którym nie pęka kręgosłup.
Obrazek użytkownika ,
 • ,
 • 26-02-2013

http://pl.wikipedia.org/wiki/Benedykt_XVI
Obrazek użytkownika ,
 • ,
 • 26-02-2013

http://benedyktxvi.sej.pl/zyciorys.php
Obrazek użytkownika ,
 • ,
 • 26-02-2013

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Autor-biografii-Benedykta-XVI-papiez-byl-wyczerpany-i-przygnebiony,wid,15340304,wiadomosc.html?ticaid=110218
Obrazek użytkownika .meggi -Madzia
 • .meggi -Madzia
 • 26-02-2013

Będziemy mieć Papieża emeryta . Uważam nie umniejszając nikomu że to dobry ruch Benedykta XVI tak do 85 r i emerytura odpoczynek zasłużony .

Szpital w Dzierżoniowie poinformował, że od dziś (4 kwietnia) do odwołania wstrzymane zostają przyjęcia pacjentek do porodów fizjologicznych i cięć cesarskich na oddział ginekologiczno – położniczy. Część ginekologiczna oddziału funkcjonuje bez zmian.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na klodzko24.eu
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×