REKLAMA

Co ukryto w twierdzy?

foto: galeria Twierdzy Kłodzko

10 – 12 sierpnia będziemy obchodzić kolejne Dni Twierdzy Kłodzko.

Tymczasem zastanówmy się, co mogą kryć mury twierdzy, która w czasach wojny miała być miejscem szczególnie ważnym dla Niemców.

Przeszłość do dziś nie odsłoniła wszystkich swoich tajemnic, zwłaszcza tych wojennych. Są książki, są relacje świadków, zdarza się, że eksploratorom i historykom uda się coś odkryć. To jednak tylko niewielka namiastka tego, co jeszcze odkryte nie zostało. Dolny Śląsk do dziś bogaty jest w wojenne tajemnice, a wśród dolnośląskich miast, które je kryją wymienia się też Kłodzko i twierdzę, która się tu znajduje.
M.in. w kłodzkiej twierdzy Niemcy mieli ukryć zrabowane skarby – porcelanę, obrazy, książki, manuskrypty i wiele innych. Tu ciężarówki miały też przywieźć skrzynie wypełnione tajnymi dokumentami i zbiorami z kłodzkiego muzeum Heimatmuseum. Wszystko co trafiło do twierdzy, znikało w podziemiach. Tego, co ukryli Niemcy nigdy nie odnaleziono.
Twierdza miał być nie tylko idealną kryjówką. W jej murach przetrzymywano żołnierzy, którzy opuścili szeregi Wehrmachtu, a także więźniów politycznych. W latach 1940 – 1943 funkcjonowała tu filia obozu Gross – Rosen. Tu też miały znajdować się niemieckie pracownie i laboratoria.
Pięć lat po wojnie swoją działalność rozpoczęły tu zakłady AEG. W 1945 roku, zakłady ewakuowano. Więźniów i pracowników zabito.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Co ukryto w twierdzy?

Samorząd województwa dolnośląskiego zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o odpowiednie zaprojektowanie trasy S8, tak by w przyszłości możliwe było poprowadzenie od niej odnogi w kierunku Świdnicy, Wałbrzycha oraz węzła z budowaną drogą S3 w Bolkowie.

Z wyborczej walki o reelekcję w ostatniej chwili wycofał się Marek Szpanier, burmistrz Szczytnej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×