REKLAMA

Wojenne pieniądze

We wrześniu minęła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości, które pochłonęło miliony ofiar. Z tej okazji Muzeum Papiernictwa przygotowało specjalną wystawę czasową „Pieniądz czasów II wojny światowej”. Ekspozycję można oglądać do 30 listopada.

Ekspozycja dzieli się na dwie części. Do przygotowania pierwszej z nich zatytułowanej Wielkie historie w małych przedmiotach zaproszeni zostali uczniowie szkoły podstawowej i liceum działających w Zespole Szkół Społecznych w Kłodzku. Wzięli oni udział w ankiecie, w której opisali historię wybranej przez siebie pamiątki rodzinnej pochodzącej z czasów niepodległej Polski i okresu okupacji. Obiekty te znajdują się na wystawie. To m.in. zdjęcia rodzinne, świadectwa szkolne, fajka oficera Wojska Polskiego walczącego w bitwie warszawskiej w 1920 r. Są też pamiątki pochodzące z Kresów. Okupacja sowiecka a potem niemiecka, działalność ukraińskich nacjonalistów jak i późniejsze przesiedlenie nazwane oficjalnie repatriacją sprawiły, że nie było czasu na dokładne spakowanie dobytku. W tej grupie eksponatów zobaczymy srebrny widelec stanowiący jedyną pozostałość po rodzinnej zastawie, drewniany krzyżyk, modlitewnik i zegarek. Druga cześć wystawy przygotowana została w oparciu o zbiory własne Muzeum Papiernictwa jak i obiekty wypożyczone z: Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Głównym bohaterem jest pieniądz czasów II wojny światowej.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Wojenne pieniądze

Przedstawiamy dane frekwencyjne w drugiej turze wyborów prezydenckich w niedzielę, 12 lipca.

Fot. MM

Mieszkańcy powiatu kłodzkiego od rana głosują w wyborach prezydenckich. Póki co w lokalach wyborczych nie ma kolejek. Nie doszło także do niepokojących zakłóceń.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×