REKLAMA

Zaktywizują 3 tysiące Dolnoślązaków

W sumie 37 stowarzyszeń, instytucji i firm pomoże ponad 3 tys. Dolnoślązaków. Osoby, które mają więcej niż 30 lat i nie mają pracy mogą liczyć na kompleksową pomoc w znalezieniu nowego zajęcia.

Prócz tego przewidziano m. in. finansowe wsparcie na utworzenie i doposażenie nowego miejsca pracy, fundusze potrzebne na znalezienie pracy w innym mieście, a także staże. – Na te działania przeznaczamy rekordową kwotę, bo blisko 53 mln zł. Mimo, że bezrobocie stale maleje, to jest całkiem spora grupa osób, która nie ma pracy z różnych powodów, a na tym rynku pracy chciałaby się znaleźć. Dzięki funduszom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego taka pomoc jest możliwa – deklaruje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. Pomoc adresowana jest także do emigrantów i reemigrantów, czyli osób powracających na polski rynek pracy. Wsparcie obejmuje również ubogich pracujących – osoby, które pracują, ale niewielkie wynagrodzenie powoduje, że są zmuszone korzystać z pomocy społecznej. Dobra wiadomość jest jeszcze taka, że ze wsparcia mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych i na czas określony, a także osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny. Część z działań jest już realizowana, a kolejne ruszą od września.
Projekty lokalne
> LUBELSKA SZKOŁA BIZNESU FUNDACJI ROZWOJU KUL (Lublin) Projekt „Aktywizacja zawodowa osób 30+” warty 1,5 mln zł. Pomoc otrzyma 120 osoby z powiatów: bolesławiecki, dzierżoniowski, jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lubański, strzeliński, średzki, świdnicki, wrocławski, ząbkowicki, zgorzelecki, złotoryjski. > NAVIGATOR INTERNATIONAL (Warszawa) Projekt „Perspektywa na lepsze jutro” warty 1 mln zł. Z pomocy skorzysta 60 osób z powiatów: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, Wałbrzych, wałbrzyski, ząbkowicki. > FUNDACJA MANUFAKTURA INICJATYW (Wrocław) Projekt „Droga do zatrudnienia” wart 1,9 mln zł. Adresowany jest do 140 mieszkańców powiatów: dzierżoniowski, kłodzki, strzeliński, świdnicki, wrocławski. > FORUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ (Wałbrzych) Projekt „Z perspektywą w przyszłość” o wartości 5,2 mln zł. Działania są adresowane do 100 mieszkańców powiatów: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki. > TOMASZ ŻUREK INFOS (Chodzież) Projekt „Młodzi z POWER-em na dolnośląskim rynku pracy” o wartości 919 tys. zł. Adresowany jest do 60 mieszkańców powiatów: złotoryjski, legnicki, kłodzki, wałbrzyski.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (4): Zaktywizują 3 tysiące Dolnoślązaków

Obrazek użytkownika ROP
  • ROP
  • 29-08-2019

Rząd po cichu zapisał w projekcie budżetu na 2020 r. zniesienie limitu składek na ZUS, co uderza w pracodawców zatrudniających najlepiej opłacanych specjalistów oraz w samych podatników (jest ich ok. 300 tys.) Kontrowersyjne zmiany krytykują wszystkie organizacje pracodawców w kraju oraz liczni eksperci Wpływ dla budżetu z tego tytułu ma wynieść ok. 5,1 mld zł (w postaci obniżonej składki do ZUS), co stanowiłoby na przykład połowę wydatków na 13. emeryturę Co więcej, działania rządu można określić jako chaotyczne. Na jednej stronie uzasadnienia do projektu przyszłorocznego budżetu rząd pisze, że największym zagrożeniem dla niego jest zaognienie sytuacji na rynku pracy, by 18 stron dalej zapisać zmiany w składkach ZUS mogące doprowadzić do odpływu najlepiej opłacanych pracowników, zwiększenia kosztów pracy, zmniejszenia konkurencyjności i rentowności przedsiębiorstw w kraju, co uderzy w krajowy rynek pracy oraz całą gospodarkę
Obrazek użytkownika ROP
  • ROP
  • 29-08-2019

Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą płacić od nowego roku nawet o blisko 120 zł więcej na ZUS - pisze "Gazeta Wyborcza". Składki przedsiębiorców nie zależą od tego, ile uda im się zarobić w danym miesiącu - przypomina „Gazeta Wyborcza”. Przepisy przewidują, że opłacają je od zadeklarowanej kwoty, która nie może być niższa niż 60 proc. średniego wynagrodzenia. W 2020 r. będzie to - zgodnie z założeniami do ustawy budżetowej przyjętej przez rząd - 3136,20 zł. O ile wzrosną składki na ZUS? Przy takich założeniach w przyszłym roku przedsiębiorcy będą musieli płacić na ZUS: 612,19 zł zamiast 558,08 zł na ubezpieczenie emerytalne (wzrost o 54,11 zł) 250,90 zł zamiast 228,72 zł na ubezpieczenie rentowe (wzrost o 22,18 zł) 76,84 zł zamiast 70,05 zł na ubezpieczenie chorobowe (wzrost o 6,79 zł) 76,84 zł zamiast 70,05 zł na Fundusz Pracy (wzrost o 6,79 zł) 52,37 zł zamiast 47,75 zł na ubezpieczenie wypadkowe (wzrost o 4,62 zł) Jak pisze dziennik, niewiadomą pozostaje składka zdrowotna. Jest ona ustalana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego. GUS ostatecznie ogłosi ją w styczniu 2020 r. - Patrząc na dane w ostatnich miesiącach, można szacować, że składka zdrowotna wzrośnie o mniej więcej 7 proc. To oznaczałoby wzrost składki z 342,32 zł do 366,28 zł (o 23,96 zł) – mówi „GW” dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych. W takim przypadku łącznie przedsiębiorcy będą musieli wpłacać do ZUS 1435,42 zł miesięcznie, a więc aż o 118,45 zł więcej niż obecnie.Kogo dotknie podwyżka składek? Tyle zapłacą osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, ale również twórcy, artyści, osoby wykonujące wolne zawody na podstawie przepisów o ryczałtach podatkowych, m.in. lekarze, technicy dentystyczni, felczerzy, położne, pielęgniarki, tłumacze, nauczyciele udzielający lekcji na godziny - czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Więcej na ten temat w "Gazecie Wyborczej".
Obrazek użytkownika ROP
  • ROP
  • 29-08-2019

FPP i CALPE: Najbiedniejsi podatnicy sfinansują emerytury najbogatszych? Wczoraj, 28 sierpnia (11:30) Zapisana w projekcie budżetu państwa na 2020 r. likwidacja limitu podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe byłaby złym rozwiązaniem. Doprowadziłaby do powstania tzw. kominów emerytalnych i wszyscy podatnicy łącznie z najbiedniejszymi będą finansować przyszłe emerytury bogaczy - ostrzega Federacja Przedsiębiorców Polskich.Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazuje, że zapisana w projekcie budżetu państwa na 2020 r. likwidacja limitu podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe byłaby złym rozwiązaniem. Doprowadziłaby ona bowiem do powstania tzw. kominów emerytalnych oraz związanego z tym daleko idącego pogłębienia rozwarstwienia wysokości wypłacanych świadczeń. Oznaczałoby to, że wszyscy podatnicy - włącznie z osobami uzyskującymi bardzo niskie dochody - zostaliby obarczeni ciężarem finansowania wypłaty emerytur i rent dla najlepiej zarabiających w przeszłości osób, w kwotach sięgających kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Jak wskazano w załączniku do Wieloletniego Planu Finansowego, skutek netto zniesienia limitu 30-krotności dla sektora finansów publicznych - po uwzględnieniu związanego z tym zmniejszenia wpływów z tytułu PIT i CIT -wyniósłby 5,2 mld zł w 2020 r. Federacja Przedsiębiorców Polskich proponuje inny sposób na osiągnięcie zakładanego przez rząd efektu fiskalnego. Wprowadzenie w życie opracowanego w szczegółach przez Federację Przedsiębiorców Polskich pakietu przyniosłoby poprawę salda polskiego sektora finansów publicznych o 10,4 mld zł rocznie, a więc dwukrotnie więcej niż zniesienie limitu 30-krotności. Dzięki temu budżet państwa byłby nie tylko zrównoważony, lecz osiągnąłby nadwyżkę. "Limit podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi obecnie w skali roku 30-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nie powinno być rolą systemu ubezpieczeń społecznych zapewnienie gwarancji utrzymania poziomu życia najbogatszym osobom, które dysponują szerokimi możliwościami zabezpieczenia się na przyszłość w indywidualnym zakresie. Z tego właśnie powodu w znacznej części krajów Unii Europejskiej funkcjonują rozwiązania podobne do polskiego limitu 30-krotności - np. Austrii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Słowacji, Czechach, Hiszpanii czy Szwecji" - wskazuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, ekspert Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). INTERIA.PL PODZIEL SIĘ UDOSTĘPNIJ WASZE KOMENTARZE(357) PODPISZ SIĘ ZALOGUJ SIĘREGULAMIN Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Obrazek użytkownika ROP
  • ROP
  • 29-08-2019

Ceny żywności mogą pójść w górę. Wszystko przez nowy podatek Sklepy szykują się na podatek handlowy. Jego wprowadzenie będzie miało jasny skutek: wzrost cen - przestrzegają eksperci. OPRAC. TOMASZ SĄSIADAwczoraj (06:29) Ceny żywności mogą pójść w górę. Wszystko przez nowy podatek Sklepy szykują się na podatek handlowy. Jego wprowadzenie będzie miało jasny skutek: wzrost cen - przestrzegają eksperci. Jest drogo, a ma być jeszcze drożej Jest drogo, a ma być jeszcze drożej (East News, Fot: credit: PIOTR KAMIONKA/REPORTER) REKLAMA Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. I to tam, gdzie ludzie szukają niskich cen, czyli w dyskontach i hipermarketach - podaje środowy "Super Express". W lipcu ceny były średnio o 2,9 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. W czerwcu - o 2,6 proc. To najszybszy wzrost cen od lat. To ceny żywności łącznie z paliwami napędzają inflację. Niektóre warzywa - przez suszę - podrożały nawet o kilkadziesiąt procent. Ale w przyszłym roku może pojawić się dodatkowy czynnik, nakręcający wzrost cen - podatek od sieci handlowych.

Fot. Aneta Bajer

Nowa Ruda: Doszło do pożaru w budynku wielorodzinnym. Strażacy ewakuowali mieszkańców

Fot. Fundacja Itaka

Widziałeś tego mężczyznę? Zadzwoń do fundacji Itaka

Fot. FB/KPRM/ zrzut ekranu

Hotele zamknięte na majówkę, żłobki otwarte od 19 kwietnia. Jakie zmiany jeszcze nas czekają?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×