REKLAMA

Przed Festiwalem Aktorstwa

Organizatorzy bystrzyckiej edycji VI Festiwalu Aktorstwa Filmowego byli dziś gośćmi burmistrz Renaty Surmy oraz dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Eweliny Walczak

Najpierw dyrektor naczelny Stanisław Dzierniejko i dyrektor artystyczny Bogusław Linda wzięli udział w pierwszej w tym roku konferencji prasowej, odnoszącej się do całego wydarzenia, które od 14 do 19 października zaistnieje we Wrocławiu. Informowaliśmy wcześniej, że Bystrzyca Kłodzka i Świebodzice wezmą udział w tegorocznym Festiwalu Aktorstwa Filmowego. To zgodnie z wolą organizatorów pragnących, aby "rozlewał się" on stopniowo na cały Dolny Śląsk, przybliżał mieszkańcom film i jego bohaterów. Z miasteczkiem nad Nysą Kłodzką jest im po drodze, bo już od dawna ono pozostaje w zainteresowaniu wielu reżyserów w nim chętnie nakręcających sceny do swoich obrazów. O tym przypomniała burmistrz R. Surma równocześnie wyrażając nadzieję, że FAF z Bystrzycą Kłodzką zwiąże się na dłużej.
FAF to okazja do przyznania nagród o nazwie "Szczeniak". To najmniejszy reflektor na planie filmowym przy zbliżeniach kamerą doświetlający twarz. W dwóch odmianach: platynowej i złotej jest przyznawany za wybitne kreacje aktorskie. Platynowe w tym roku zostaną wręczone Annie Dymnej i Olgierdowi Łukaszewiczowi, którzy dołączą do grona poprzednich laureatów, czyli Krystyny Jandy, Daniela Olbryskiego, Magdaleny Zawadzkiej i Jana Englerta, Mai Komorowskiej, Janusza Gajosa, Marka Kondrata, Beaty Tyszkiewicz.
"Złote Szczeniaki" są przyznawane za role pierwszo- i drugoplanowe oraz najlepsze kreacje aktorskie stworzone w poprzednim roku w kategorii kobiecej oraz męskiej. Nominowanych jest po 10-12 osób. Z nich jury składające się z aktorów wybiera laureatów. Poznamy ich podczas inauguracji festiwalu we Wrocławiu.
- Festiwal imienia Tadeusza Szymkowa - wrocławskiego aktora, bardzo dobrego mistrza drugiego planu - jest doskonałą okazją do promowania miast regionu - zauważył S. Dziereniejko. - W tym roku wskazano m.in. na Bystrzycę Kłodzka. Część programów artystycznych trafi do niej 17 i 18 października. W pierwszym dniu o godz. 12:00 w MGOK-u przedstawiony zostanie monodram poetycko-muzyczny pt. "Pan Tadeusz na wesoło, czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny" w wykonaniu Ani Samusionek. Skierujemy go ku odbiorcy ze szkół średnich i gimnazjów. O godzinie 18:30 zaproponujemy spektakl teatralno-muzyczny pt. "Lwowska tęsknota" w reżyserii i wykonaniu Jana Nowickiego - naszego znakomitego aktora.

18 października o godz. 12:00 aktorzy odwiedzą dzieci w przedszkolu, czytając im bajki. A o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie z gwiazdą, czyli Bogusławem Lindą połączone z projekcją filmu. Natomiast na godz. 18:30 zaplanowano "07 zgłoś się", czyli spotkanie z Bronisławem Cieślakiem. W tym czasie w Bystrzycy Kłodzkiej zagoszczą również inni aktorzy.

W trakcie konferencji B. Linda przypomniał, że na ziemi kłodzkiej zrealizował trzy filmy fabularne. Kręcił tu "Seszele", "Sezon na leszcza" i "Jasne błękitne okna". Stąd m.in. kocha to miejsce. Obaj dyrektorzy odpowiedzieli na pytania przedstawicieli mediów, nie odmówili wspólnych zdjęć np. z dziewczętami z zespołu dziennikarskiego bystrzyckiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Bogusław Bieńkowski

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Przed Festiwalem Aktorstwa

19-letni chłopak zginął na miejscu w wyniku wypadku, do którego doszło dziś, tuż po 8.00 w Bystrzycy Kłodzkiej.

Nawet na trzy lata może trafić do więzienia mężczyzna odpowiedzielny za kradzież telefonu.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×