REKLAMA

Gotyk na tournee

W zaprzyjaźnionym z Kłodzkiem Muzeum Wschodnich Czech w Hradcu Králové otwarto wystawę poświęconą sztuce gotyckiej i wczesnorenesansowej powstałej w latach 1250 -1550.

Ekspozycja prezentuje ponad 400 obiektów, wśród nich zabytki sztuki, rzemiosła, piśmiennictwa i numizmatyki. Muzeum Ziemi Kłodzkiej jako partner przedsięwzięcia wypożyczyło ze swoich zbiorów m.in. kamienną rzeźbę św. Jakuba Starszego, patenę i kielich Arnošta z Pardubic, mszał diecezji praskiej, tłok Wielkiej Pieczęci Kłodzka. Na ekspozycji znalazły się również inne zabytki pochodzące z ziemi kłodzkiej m.in. Madonna z Czyżykiem z Kłodzka (1360-1365 r. - na zdjęciu), Tronująca Madonna na lwach z Krosnowic (ok.1370 r.), która obecnie znajduje się w zbiorach Germańskiego Muzeum Narodowego w Norymberdze czy Pieta z Szalejowa Górnego (ok. 1420-1430 r). Warte zobaczenia jest monumentalne Epitafium Małgorzaty - żony Jana Ratolda ze zbiorów Morawskiej Galerii w Brnie (powstałe, krótko po 1431 r.). Ratoldowie wsparli budowę kościoła parafialnego w Kłodzku. Herb ich rodziny w postaci cietrzewia znajduje się na jednym ze zworników sklepienia świątyni. Wystawę można oglądać do 28 czerwca.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Gotyk na tournee

Fot. Schronisko Sowa

Ruszyła internetowa zbiórka, a dzierżawca schroniska ujawnia, kto i za co żąda od niego ponad 70 tys. zł

Fot. Zaginieni Policja

Widziałeś mężczyznę? Poinformuj policję, gdzie może przebywać.

Fot. FB/Łukasz Czech

Dziś otwarto oficjalnie zbiornik przeciwpowodziowy w Roztoce, w gminie Międzylesie.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×