REKLAMA

Ksenofoba kilka pytań równoległych

Już miałem sobie dać spokój, chociaż na jakiś czas, z tematem uchodźców, to jednak do niego jeszcze raz dzisiaj wracam. Z prostego, ludzkiego powodu

Oto paru (niewierzących) znajomych zaczęło, najpierw żartobliwie, później coraz poważniej i ostrzej przepytywać mnie o realizację chrześcijańskiej propozycji Franciszka - każda parafia, zgromadzenie... przyjmą syryjską rodzinę. Pewnie tak będzie. Zrobiło się publicystycznie i medialnie wręcz. Zadałem kilka pytań miłemu towarzystwu. W odwrotną stronę. Powtórzę je za chwilę. Odpowiedzi nie zdradzę, żeby za dużo nie sugerować. Czytelniczki i czytelnicy tych tekstów wiedzą, że jestem za przyjęciem uchodźców. Jednak nie bezwarunkowym.

A pytań każdy z nas ma co niemiara. Nie ma co udawać, bo nasz wspólny niepokój rośnie. Równie mocno jak oczekiwanie konkretnych odpowiedzi. A przerzucanie ich na wybrańców-decydentów, to, wiadomo, normalna kolej rzeczy. Za chwilę nasi wybrańcy zamienią się miejscami. Okazuje się więc od razu, że to za mało. Bo kampanie, bo zwykła medialna gra naszymi emocjami - i tego nie uniknęliśmy w czasie towarzyskiego sporu. I wreszcie piękne słowa to też za mało. A jeszcze zapomniałbym!: obrażanie nas to za mało, szantażowanie tyle samo warte.

Gdzie więc sedno? W polityce - pewnie przede wszystkim w zakończeniu wojny syryjskiej. Ktoś jeszcze pamięta, jak niedługo po jej wybuchu Obama został gładko ograny? I nic nie zrobił. Teraz jest szansa? Pomijam długie polityków domowych rozmowy, a tylko powtórzę (mam zgodę uczestniczek i uczestników) pytania, mieszczące się w tej rubryce. Czy są pytaniami chrześcijańskiego ksenofoba? Zapewne. Jedno: czy inne religie, wyznania, grupy, oficjalnie, za namową swoich hierarchów i autorytetów przyjmą współwyznawców-uchodźców? I będziemy mogli otwarcie zapytać o to tak, jak otwarcie przypomina się o obowiązkach chrześcijan? A ateiści? Do rozmowy i pytań przypałętał nam się też wątek hierarchii wszelkiej maści. O różnych obowiązkach ludzi Kościoła jasno kiedyś napisał ważny teolog protestancki Dietrich Bonhoeffer: "Kościół musi brać udział w świeckich zadaniach życia społecznego, nie rządząc, lecz pomagając i służąc." Piękne. Ale jeśli ktoś jest poza wyznaniową strukturą, jak go namawiać, oceniać? Sprawdzać w praktyce udział w zadaniach społecznych? Wycieramy sobie chrześcijanami każdy problem i dobrze, ale gdzie znaleźć tę tytułową równoległość? Parę pomysłów wymieniliśmy. Kiedyś, po powrocie do tematu, pojawią się i tutaj, dzisiaj zostawmy to czytającym ten tekst. Oczywiście wróciło pytanie o statystykę: w naszym wyobrażeniu uchodźcy to dzieci, kobiety i ludzie starsi, a w tej wędrówce...? Kto dominuje, nie tylko statystycznie.

Naturalnie szybko wróciliśmy do polityki. Zaczęło się od stwierdzenia, że Czesi i nie tylko, mają nas za zdrajców w sprawie wspólnego traktowania propozycji o dzieleniu uchodźców. Wiadomo, że ich przyjmiemy, że przydzielą nam jakąś grupę, ale honoru i danego słowa trzeba pilnować. Fico, Sobotka, nie mówiąc o Orbanie, punktują za otwarte mówienie i konsekwencję, nasz, jeszcze miesięczny rząd, tak nie potrafi. Ale za to Straż Graniczna potrafi i jest czujna. Przekonaliśmy się o tym wczoraj w czasie rajdu w okolicach Międzylesia i Kamieńczyka. Funkcjonariusze zauważyli grupę szybko i przepytali, co z nas za jedni. Są czujni. I wyszło dobrze, inaczej niż w Janowicach Wielkich.

PS Warto dodać, że po rzeczonym spotkaniu nadal jesteśmy dobrymi znajomymi.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Ksenofoba kilka pytań równoległych

Nowy rok zachęca do zaczynania nowych rzeczy i to bez względu na wiek. Dlatego już w styczniu kłodzka biblioteka zaprasza aktywnych seniorów do zapisywania się na pierwsze w tym roku kursy: e-senior oraz Akademia Umysłu.

foto: pixabay.com

W roku 2019 Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach otrzymała dofinansowanie na remont i przebudowę filii w Wojborzu.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×