REKLAMA

Ksenofoba kilka pytań równoległych

Już miałem sobie dać spokój, chociaż na jakiś czas, z tematem uchodźców, to jednak do niego jeszcze raz dzisiaj wracam. Z prostego, ludzkiego powodu

Oto paru (niewierzących) znajomych zaczęło, najpierw żartobliwie, później coraz poważniej i ostrzej przepytywać mnie o realizację chrześcijańskiej propozycji Franciszka - każda parafia, zgromadzenie... przyjmą syryjską rodzinę. Pewnie tak będzie. Zrobiło się publicystycznie i medialnie wręcz. Zadałem kilka pytań miłemu towarzystwu. W odwrotną stronę. Powtórzę je za chwilę. Odpowiedzi nie zdradzę, żeby za dużo nie sugerować. Czytelniczki i czytelnicy tych tekstów wiedzą, że jestem za przyjęciem uchodźców. Jednak nie bezwarunkowym.

A pytań każdy z nas ma co niemiara. Nie ma co udawać, bo nasz wspólny niepokój rośnie. Równie mocno jak oczekiwanie konkretnych odpowiedzi. A przerzucanie ich na wybrańców-decydentów, to, wiadomo, normalna kolej rzeczy. Za chwilę nasi wybrańcy zamienią się miejscami. Okazuje się więc od razu, że to za mało. Bo kampanie, bo zwykła medialna gra naszymi emocjami - i tego nie uniknęliśmy w czasie towarzyskiego sporu. I wreszcie piękne słowa to też za mało. A jeszcze zapomniałbym!: obrażanie nas to za mało, szantażowanie tyle samo warte.

Gdzie więc sedno? W polityce - pewnie przede wszystkim w zakończeniu wojny syryjskiej. Ktoś jeszcze pamięta, jak niedługo po jej wybuchu Obama został gładko ograny? I nic nie zrobił. Teraz jest szansa? Pomijam długie polityków domowych rozmowy, a tylko powtórzę (mam zgodę uczestniczek i uczestników) pytania, mieszczące się w tej rubryce. Czy są pytaniami chrześcijańskiego ksenofoba? Zapewne. Jedno: czy inne religie, wyznania, grupy, oficjalnie, za namową swoich hierarchów i autorytetów przyjmą współwyznawców-uchodźców? I będziemy mogli otwarcie zapytać o to tak, jak otwarcie przypomina się o obowiązkach chrześcijan? A ateiści? Do rozmowy i pytań przypałętał nam się też wątek hierarchii wszelkiej maści. O różnych obowiązkach ludzi Kościoła jasno kiedyś napisał ważny teolog protestancki Dietrich Bonhoeffer: "Kościół musi brać udział w świeckich zadaniach życia społecznego, nie rządząc, lecz pomagając i służąc." Piękne. Ale jeśli ktoś jest poza wyznaniową strukturą, jak go namawiać, oceniać? Sprawdzać w praktyce udział w zadaniach społecznych? Wycieramy sobie chrześcijanami każdy problem i dobrze, ale gdzie znaleźć tę tytułową równoległość? Parę pomysłów wymieniliśmy. Kiedyś, po powrocie do tematu, pojawią się i tutaj, dzisiaj zostawmy to czytającym ten tekst. Oczywiście wróciło pytanie o statystykę: w naszym wyobrażeniu uchodźcy to dzieci, kobiety i ludzie starsi, a w tej wędrówce...? Kto dominuje, nie tylko statystycznie.

Naturalnie szybko wróciliśmy do polityki. Zaczęło się od stwierdzenia, że Czesi i nie tylko, mają nas za zdrajców w sprawie wspólnego traktowania propozycji o dzieleniu uchodźców. Wiadomo, że ich przyjmiemy, że przydzielą nam jakąś grupę, ale honoru i danego słowa trzeba pilnować. Fico, Sobotka, nie mówiąc o Orbanie, punktują za otwarte mówienie i konsekwencję, nasz, jeszcze miesięczny rząd, tak nie potrafi. Ale za to Straż Graniczna potrafi i jest czujna. Przekonaliśmy się o tym wczoraj w czasie rajdu w okolicach Międzylesia i Kamieńczyka. Funkcjonariusze zauważyli grupę szybko i przepytali, co z nas za jedni. Są czujni. I wyszło dobrze, inaczej niż w Janowicach Wielkich.

PS Warto dodać, że po rzeczonym spotkaniu nadal jesteśmy dobrymi znajomymi.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Ksenofoba kilka pytań równoległych

Wybory parlamentarne 2019 nadchodzą wielkimi krokami. Już 13 października Polacy pójdą do urn. To doskonała okazja, by zostać członkiem komisji wyborczej. Trwa nabór kandydatów. Jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić?

Trwa wyścig o podbój kosmosu. Od niedawna uczestniczą w nim także polskie firmy i naukowcy.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×