REKLAMA

Na basenie emocje zamiast wody

foto: dolny-slask.org.pl

Pływalnia będzie zamknięta, bo na wniosek Krystiana Sęgi konserwator zabytków wszczął postępowanie dotyczące wpisania kompleksu basenowego do rejestru zabytków – poinformowały władze Bystrzycy Kł. To manipulowanie faktami dla przykrycia bezgranicznej niekompetencji – ripostuje zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka opublikowano komunikat dotyczący basenu na Górze Parkowej. Wynika z niego, że kąpielisko będzie w tym roku zamknięte na cztery spusty. Dlaczego? - Na wniosek prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej Krystiana Sęgi, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu wszczął postępowanie dotyczące wpisania kompleksu basenowego do rejestru zabytków – informuję samorządowcy. - To oznacza, że gmina, będąca właścicielem basenu, nie może przygotować go do sezonu letniego, ponieważ do czasu rozstrzygnięcia administracyjnego nie można wykonywać jakichkolwiek prac remontowo-budowlanych – wyjaśnia. Władze Bystrzycy Kłodzkiej twierdzą, że były przygotowane do wykonania niezbędnych robót na basenie przed jego uruchomieniem na lato 2019. - Obecnie nie może jednak podejmować żadnych prac remontowych. Procedura prowadzona przez konserwatora zabytków zatrzymała również proces inwestycyjny na bystrzyckim basenie. To jest przyczyną, że tego lata obiekt nie będzie czynny – uzupełniają samorządowcy. Ostro na urzędnicze oświadczenie zareagowało Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej. - W publikowanych i wygłaszanych treściach dotyczących odkrytego basenu w Bystrzycy Kłodzkiej przedstawiciele gminy manipulują faktami, dla wykreowania negatywnego wizerunku naszego oraz przykrycia własnej bezgranicznej niekompetencji – ripostuje stowarzyszenie Sęgi. Z obiektu będącego przedmiotem postępowania o wpis do rejestru zabytków można korzystać. Gmina mogłaby tworzyć basen dla mieszkańców nie uchybiając przepisom ustawy o ochronie zabytków. - Dlaczego tego nie zrobi? Bo stan techniczny basenu jest fatalny. Jest źle do tego stopnia, że otwarcie obiektu bez remontu nie jest możliwe – zauważa SPBK. - Przedstawiciele gminy w publikowanych treściach podnoszą, że chcieliby wyremontować basen, ale działania te zdusił w zarodku wniosek naszego stowarzyszenia. Tylko dlaczego remontu nie wykonano 5 lat temu, 3 lata temu, czy w zeszłym roku? Czy we wcześniejszych latach basen nie wymagał remontu, a jego stan tak gwałtownie pogorszył się w ciągu ostatniego roku z powodu „dywersyjnych” działań Stowarzyszenia Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej? - dopytuje ironicznie. Zdaniem stowarzyszenie, dramatycznie zły stan basenu jest wynikiem wieloletnich zaniedbań gminy. Nie remontowany od lat znalazł się na skraju zagłady.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Na basenie emocje zamiast wody

Obrazek użytkownika Yokot
  • Yokot
  • 21-06-2019

Panu S coś się ostatnio pomieszało w główce. Wpierw czepił się ronda koło przedszkola , nie zasięgając rzetelnej wiedzy w temacie a teraz działa przeciw mieszkańcom. Co za dziki naród
Obrazek użytkownika Mieszkanka
  • Mieszkanka
  • 21-06-2019

Gmina była w trakcie uzgadniania projektu dot.remontu. Podjęcie decyzji o kompleksowych pracach było bardzo trudne, bo koszt remontu ogromny. Informowano o tym mieszkańców na stronach internetowych i bodajże w biuletynie. Teraz nic się nie da zrobić, bo tam , gdzie konserwator nie uzyska się już zgody na nic.Wiedzą o tym wszyscy , którzy z konserwatorem mieli do czynienia.Wniosek Pana S. to gwóżdź do trumny. Niestety juz za późno , teraz juz nic nie zrobimy , a basen popadnie w jeszcze większą ruinę.
Obrazek użytkownika Deputowany
  • Deputowany
  • 02-07-2019

A czy ktoś nie wpadł na to, że gmina pozoruje działania przy basenie. Wyrzuca pieniądze na projekty czyli nierealne mrzonki o przebudowie tego obiektu. Gminy nie stać na budowę basenu, no chyba że zaciągną gigantyczny kredyt. Wieloletnie zaniedbania, brak gruntownych remontów, brak chęci oddania obiektu w wieloletnią dzierżawę i tym samym blokowanie dzierżawcy jego planów, to jest powód takiego a nie innego stanu basenu. W tamtym roku burmistrz mówiła, że niecelowe jest wydatkowanie na przygotowanie basenu do okresu letniego 200 tyś. zł, dziś lamentuje, że stowarzyszenie blokuje jej działania. W mojej opinii basen w obecnym stanie to trup, rozbiórka i budowa w tym miejscu nowego to gwóźdź do trumny finansów gminy, wpis do rejestru natomiast pozwoliłby na użytkowanie basenu a jednocześnie konserwator mógłby nakazywać gminie przeprowadzenie prac do których sama się nie spieszy.

Licząca prawie 30 metrów wysokości wieża składa się z platform widokowych na pięciu kondygnacjach. Rozpościerający się z niej widok jest naprawdę imponujący – kusi zarówno turystów, jak i fotografów.

Dzięki milionowemu wsparciu z Unii na Dolnym Śląsku mogą powstać domy opieki, kluby seniora, zatrudnieni zostaną asystenci i opiekunowie, którzy pomogą osobom samotnym, niesamodzielnym, chorym lub z niepełnosprawnościami.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×