REKLAMA

Polanica-Zdrój: Mieszkańcy pozbędą się pieców kopciuchów

Mieszkańcy Polanicy-Zdrój mogą dostać dofinansowanie na wymianę pieca na ekologiczny

Zanieczyszczone powietrze to codzienna zmora mieszkańców Polanicy-Zdrój. Miejscowi radni postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Kto dostanie pieniądze na wymianę pieca?

Polanica-Zdrój: Polaniccy radni postanowili zaciągnąć pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na kwotę 261,3 tys. zł (z czego w roku 2020 -105,9 tys. zł, a w roku 2021 –155,4 tys. zł). Pozyskane pieniądze samorządowcy przeznaczą na dotacje celowe dla mieszkańców na wymianę kopciuchów. 

 

W Polanicy-Zdrój powstanie market Dino. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej 

 

Kto może wymienić piec? 

- Właściciele mieszkań, domów jednorodzinnych, a nawet najemcy. Każdy, kto posiada w swoim domu piec kopciuch, może starać się o dofinansowanie wymiany. Właściciele domów jednorodzinnych mogą dostać z powrotem nawet 70% poniesionych kosztów. Wnioski można składać cały czas. Wszystko odbywa się na zasadzie konkursu. Składając wniosek trzeba posiadać uproszczony audyt, czyli ocenę kosztów całego projektu. Później należy wybrać, jaka wymiana będzie najbardziej ekologiczna. Piece gazowe mają w tej kategorii najmniej punktów - mówi Filip Czarnecki, pracownik ochrony środowiska z urzędu miasta Polanicy-Zdrój. Aby uzyskać pomoc w wymianie pieca i dowiedzieć się, jakie warunki musisz spełniać, możesz zadzwonić do urzędu miasta Polanica-Zdrój. 

 

Ile pieniędzy dostaniesz od miasta?

Polanica-Zdrój ma w sumie 523 tys. zł. do wykorzystania na walkę z trującymi kotłami. Dotacje pochodzą z kilku różnych źródeł. 261 tys. zł - taka jest kwota ostatniej pożyczki. Jeśli pieniądze się wyczerpią, zbierana jest kolejna grupa chętnych na wymianę pieca i powstaje następny wniosek o dofinansowanie. Polanica-Zdrój już pięć razy wnioskowała o taką pożyczkę. Mieszkańcy razem z samorządowcami licznie mobilizują się, aby wymieniać szkodliwe dla środowiska piece kopciuchy. Średnio około 15 tys. zł. kosztuje wymiana pieca na gazowy. Z funduszu zwracane jest zazwyczaj około 7 tys, zł. Z tego programu można dostać z powrotem maksymalnie 50% kwoty. Jednak są też inne programy, w których pożyczki uzyskane przez miasto pokrywają nawet 70% kosztów związanych z wymianą. 

Spłata pożyczki wraz z odsetkami następować będzie z dochodów własnych uzdrowiska Polanica-Zdrój do 2024 roku.

 

Zobacz co piszemy o jakości powietrza w powiecie kłodzkim w artykule

Artykuły powiązane

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Polanica-Zdrój: Mieszkańcy pozbędą się pieców kopciuchów

Fot. KPRM

Obowiązkowa maseczka zamiast przyłbicy. Jakie jeszcze zmiany nas czekają?

Czesi odnotowują wysoki wzrost zakażeń brytyjską odmianą koronawirusa. Czy dotrze ona do powiatu kłodzkiego?

Fot. Janusz Polska.org

Kłodzko: Sprawa śmierci 3-letniej dziewczynki okazuje się mieć drugie dno. Czy warto wstrzymać się z osądami wobec matki?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×