REKLAMA

Młyn papierniczy światowej sławy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgłosiło młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju jako kandydata Rzeczypospolitej Polskiej do wpisu na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Przed nami wpisanie młyna na tzw. Listę informacyjną UNESCO, co jest jednoznaczne z publicznym ogłoszeniem kandydatury i rozpoczyna fazę właściwych przygotowań i serię bardzo drobiazgowych kontroli obiektu.

- Mnóstwo pracy nas to kosztowało - mówi dr hab. Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Dokumentacja sporządzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Ministerstwem Kultury i Muzeum Papiernictwa została podpisana przez wiceminister kultury, generalnego konserwatora zabytków prof. dr hab. Magdalenę Gawin. Lista światowego dziedzictwa UNESCO to lista obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla całej ludzkości prowadzona przez organizację wyspecjalizowaną Organizacji Narodów Zjednoczonych. Lista informacyjna UNESCO zaś to spis miejsc uznanych za zasługujące na wpis na Listę światowego dziedzictwa, którą tworzą obiekty mające być zaproponowane do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w ciągu 10 lat od daty zgłoszenia. - W kategorii polskiej najwyższym odznaczeniem dla zabytku jest tytuł Pomnika Historii, a w kategorii światowej: wpis na listę UNESCO - tłumaczy dr hab. Maciej Szymczyk. - Tytuł Pomnika Historii mamy od 2011 roku, wtedy nadszedł czas na decyzję: co dalej. Dusznickie muzeum postanowiło więc pretendować do miana jednego z najwspanialszych światowych zabytków. I to nie samo, a wspólnie z innymi historycznymi papierniami. - Już wiemy, że do czasów obecnych zachowało się około trzydziestu zabytkowych papierni - mówi dyrektor dusznickiego muzeum. - Postanowiliśmy przygotować transgraniczny wpis Polska-Czechy, a z czasem przyszła propozycja, aby wpisać jeszcze inne młyny. I tak pod kierownictwem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju o wspólny wpis zabiegają również historyczne papiernie z Czech (Velke Losiny), Niemiec (Homburg) i Francji (Ambert). W ciągu czterech lat muzealnicy chcą przygotować wspólną międzynarodową nominację na Listę UNESCO obejmującej najcenniejsze historyczne papiernie z Polski, Czech, Niemiec, Francji i być może z innych krajów. Muzeum Papiernictwa chce przekształcić się w międzynarodowy ośrodek gromadzenia i upowszechniania wiedzy o dziejach papiernictwa. Musi zmodernizować ekspozycje muzealne pod kątem obsługi znacznie większej liczby zwiedzających niż obecnie. Niezbędne jest również stworzenie odpowiedniej infrastruktury turystycznej w obrębie papierni (m.in. centrum obsługi turystów, punkty gastronomiczne, miejsca parkingowe). Wpis na listę UNESCO wiąże się z kilkukrotnym zwiększeniem liczby zwiedzających! Na to dusznickie muzeum musi zostać w ciągu najbliższych kilku lat dobrze przygotowane.

Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju

Jest to unikatowy w skali Polski i Europy zabytek techniki, który stanowi materialne świadectwo rozwoju ludzkiej wytwórczości sprzed ponad pięciuset lat. Powstał on przed 1562 r. I nie tylko przetrwał jako jeden z nielicznych tego typu obiektów w autentycznej lokalizacji, z oryginalnym układem budynków i tej samej formie, ale nadal prowadzona jest w nim produkcja ręcznie czerpanego papieru. Przetrwał jako jeden z nielicznych z kilku tysięcy młynów papierniczych funkcjonujących w Europie od XIII w. Fasada z przełomu XVIII i XIX w. wyróżnia do dziś dusznicki obiekt spośród zachowanych w Europie papierni. Charakterystyczną cechą młyna są pomieszczenia reprezentacyjne, w których znajduje się pokrywająca ściany i strop polichromia, wykonana w XVIII w. na zamówienie królewskiego papiernika Johanna Josepha Ossendorfa. Taki sposób dekoracji reprezentacyjnych wnętrz zakładu produkcyjnego pochodzącego sprzed epoki rewolucji przemysłowej jest unikatem w skali Europy i świata.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Młyn papierniczy światowej sławy

fot. KPP Kłodzko

Mężczyzna pod nieobecności właścicieli włamał się do pomieszczeń gospodarczych budynku

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×