REKLAMA

Mniej turystów

Koronawirus uderzył w każdy aspekt naszego życia. Każdy boryka się ze skutkami pandemii. Również Park Narodowy Gór Stołowych poniósł straty, a jego dyrekcja nie wyobraża sobie nawrotu epidemii i powrotu do wcześniejszych obostrzeń.

- Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia i środowiska robimy wszystko, żeby nie rezygnować z jakichkolwiek zaplanowanych inwestycji - mówi Bartosz Małek, dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych. - Na razie nie doszło do takiej sytuacji, żebyśmy musieli z czegoś rezygnować. Zwłaszcza, że wiele z nich jest dofinansowanych ze środków zewnętrznych i te pieniądze mamy zagwarantowane. Chcemy też utrzymać firmy, które je wykonują, bo to są też miejsca pracy – zapewnia Małek. Jedna z inwestycji dotyczy drogi łączącej Batorów z Karłowem. - Realizujemy duży projekt, którego celem jest zmniejszenie antropopresji na cenne siedliska przyrodnicze oraz na gatunki ptaków występujące wzdłuż 6-kilometrowego odcinka Kręgielnego Traktu, polegający na ograniczeniu emisji spalin i CO2 do atmosfery oraz ochronie krajobrazu akustycznego po przez przekształcenie drogi asfaltowej w szlak pieszo- -rowerowy i całkowite wyeliminowanie ruchu pojazdów spalinowych – mówi dyrektor Małek. - Przymierzamy się do też wymiany wszystkich podestów na Szczelińcu Wielkim – dodaje.

Będzie nawrót, będzie źle

- Nie wyobrażam sobie nawrotu epidemii i powrotu do tych obostrzeń, przez które musieliśmy przejść, bo wtedy moglibyśmy mieć kłopoty z naszym normalnym funkcjonowaniem. Co prawda wstęp do parku jest bezpłatny, ale pobieramy opłaty na Błędne Skały i Szczeliniec Wielki i mamy przychód, którym możemy pokrywać koszty funkcjonowania np. utrzymanie samochodów. Teraz w 30 % dofinansowujemy wynagrodzenia pracownicze. Na nie musimy zarobić, bo nie otrzymujemy tego z budżetu państwa. Nas to też mocno uderzyło, a najbardziej chodzi o to, żeby mieć na wynagrodzenia – podkreśla dyrektor Małek.

Duży spadek

Jak pandemia przełożyła się na statystyki parku? Wystarczy porównać dwa analogiczne okresy – maj i początek czerwca ubiegłego roku z tym. W okresie od 1 maja do 7 czerwca 2019 r. trasy turystyczne odwiedziło 141 tys. 681 turystów. Natomiast w tym roku, w tym samym czasie, w parku było 33 tys. 674 turystów.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Mniej turystów

Fot. polska-org.pl

Sytuacja w Piszkowicach jest opanowana. Tak poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych Henryka Szczepanowska. - Mamy pierwsze kontakty z potencjalnymi chętnymi do pracy. Mamy czysty, wolny od COVID oddział i tylko sześcioro dzieci odizolowanych. Wszyscy pracownicy w zakładzie są zdrowi, nie ma kolejnych zakażeń. Od poniedziałku pojedyncze osoby wracają do pracy, pozostali pozostają w domowych kwarantannach - napisała. Ciągle jednak potrzebni są: pielęgniarki, ratownicy i pomoc medyczna do pracy, ale w zwykłym systemie zmianowym na określonych warunkach finansowych.

Fot. KPRM

Od 8 sierpnia w 19 powiatach mają obowiązywać nowe obostrzenia. Dotyczy to tych terenów, w których zanotowano wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w ostatnich dwóch tygodniach. Zmiany dotyczą m.in. zasad zasłaniania ust i nosa, a także zmniejszenia limitu osób w restauracjach, sklepach czy na imprezach. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji.

Dodatkowo powiaty podzielono na dwie strefy: żółtą i czerwoną – z różnym zakresem obostrzeń. W pozostałych powiatach, które oznaczone są kolorem zielonym, obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×